روند ابتلا به ویروس کرونا در اغلب استان‌ها صعودی خواهد بود
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، کیانوش جهانپور ضمن اشاره به آخرین آمار ابتلا به کووید- ۱۹ در کشور گفت:‌ شرط اول در کنترل این بیماری کاهش تردد و مراودات و لغو سفرهای غیرضرور شهری و بین شهری و لغو اجتماعات است.

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت با اشاره به بهبودیافتگان موارد قطعی و همچنین موارد مشکوک کرونا در کشور گفت: خوشبختانه در قم، تهران، گیلان و برخی استان‌های دیگر موارد بهبودی زیادی داشتیم. در قم علاوه بر ۳۰ نفری که روز گذشته اعلام کردیم، ۲۲ نفر دیگر به دلیل بهبودی "شامل مبتلای قطعی به کرونا و مشکوک به کرونا" ترخیص شدند. در گیلان نیز ۴۰۰ نفر در روزهای گذشته مرخصی از موارد مشکوک و مبتلا داشتیم.

وی به گسترش شبکه آزمایشگاهی تشخیص کرونا در کشور اشاره کرد و افزود: با توجه به بیماریابی فعال و گسترش شبکه آزمایشگاهی که تا فردا به ۱۵ آزمایشگاه افزایش می‌یابد و بر اساس زیرساخت‌ها ظرف هفته‌های آینده نیز به ۴۰ آزمایشگاه خواهد رسید، عملا زمان انتظار بیمار کاهش یافته است و لیست انتظار برای آزمایش نخواهیم داشت، به نظر می‌رسد روند ابتلا  به بیماری در اغلب استان‌ها صعودی خواهد بود و در روزهای آینده این روند حفظ خواهد شد. بنابراین تاکید می‌کنیم که رعایت نکات بهداشت فردی و عمومی موثرترین راه قطع زنجیره انتقال است.

جهانپور با اشاره به مصوبات قرارگاه کرونا که امروز و در صورت تایید رییس جمهوری ابلاغ خواهد شد گفت: بر اساس این مصوبات، کلیه دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی تا پایان هفته آینده تعطیل خواهند بود. این تعطیلی شامل کلاس‌های آموزشی خواهد شد و کادر اداری و اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها شامل این تعطیلی نیستند، این تعطیلی در مورد گروه دانشجویان علوم پزشکی، مشمول کلاس‌های آموزشی  خواهد شد و کارورزی‌های پزشکی، دستیاران و دانشجویان ترم هفت و هشت پرستاری شامل تعطیلی نخواهند بود.

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت در خصوص تعطیلی  مدارس ابتدایی و متوسطه نیز گفت: در صورت تایید رییس جمهوری روز جمعه اعلام می‌شود که مدارس ابتدایی و متوسطه استان‌هایی که درگیر بیماری هستند، بر اساس ارزیابی ریسک کمیته فنی تا سه روز تعطیل شوند. کمیته فنی بعد از این سه روز، ارزیابی ریسک مجدد خواهد داشت و تداوم تعطیلی‌ها تابع تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا خواهد بود.

وی در مورد سایر مصوبات این ستاد گفت: مسابقات ورزشی قطعا در سراسر  کشور بدون حضور تماشاگر خواهد بود و یا حتی به صلاحدید دستگاه‌های مربوطه تا اطلاع ثانوی به تعویق خواهد افتاد. همچنین کلیه کنسرت‌ها، همایش‌ها، نمایشگاه‌ها، تجمعات مذهبی و جشن و عروسی تعطیل خواهند بود و این تعطیلی حداقل به مدت یک هفته ادامه خواهد داشت.

جهانپور ادامه داد: طبق مصوبه ستاد مذکور و در صورت تایید رییس جمهور، زیارت عتبات و بقاع شریفه طبق مصوبه ستاد محدود خواهد شد. نمازهای جمعه در استان‌ های مختلف بر  اساس ارزیابی خطر بیماری، موقتا و حداقل برای این هفته برگزار نخواهد شد. اردوهای دانشجویی و دانش آموزی و سیاحتی و زیارتی نیز باید لغو شوند، همچنین با مصوبه ستاد ملی و در صورت ابلاغ رییس جمهور، افراد امسال موقتا از شرکت در مراسم اعتکاف پرهیز کنند، قطعا ثواب مشارکت در حفظ سلامت عمومی کمتر از این مراسم‌های دل انگیز و روح انگیز مذهبی نخواهد بود.

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت درباره توزیع ماسک گفت: توزیع ماسک با مکانیسم مشخص و با اولویت افراد در معرض خطر از قم آغاز شد و در سایر استان‌ها نیز ادامه خواهد یافت.

وی با اشاره به افزایش تقاضا برای محلول‌های ضدعفونی کننده نیز افزود: تولید این محلول‌ها در کشور به شدت افزایش یافته است. در مجموع برای شست‌وشوی دست‌ها آب و صابون مایع در دسترس افراد است و در مورد سطوح تماس نیز اگر دسترسی به محلول‌های ضدعفونی کننده نبود، ترکیب آب ژاول "محلول‌های سفیدکننده" با آب "نیم لیتر آب ژاول با ۲۰ تا ۲۵ لیتر آب" جهت ضدعفونی کردن سطوح و ابزار مناسب است و نیازی به استفاده از برند خاصی از محلول‌های ضدعفونی کننده نیست.

به گزارش ایسنا جهانپور در پایان با اشاره به پویش ملی مقابله با کرونا و هشتگ "کرونا-را-شکست-می‌دهیم" گفت: پویشی هم ظرف روزهای گذشته  شکل گرفته تحت عنوان "مدافعان سلامت" که سربازان خط مقدم مبارزه با بیماری‌ها، کارکنان بیمارستان‌ها، پزشکان و پرستاران و کارشناسان و متخصصان بهداشت و ... در اقصی نقاط  کشور هستند و در حال مبارزه با این بیماری‌ها هستند و خطرات و ریسک احتمالی آن را نیز به جان خریدند. این پویش معرفی بخشی از ایثارگری‌ها و کوشش‌های این عزیزان است.

پایان پیام/

مطالب مشابه