تعطیلی مدارس با هدف مهار ویروس کرونا و حداکثر کنترل است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، محسن حاجی میرزایی درباره دغدغه خانواده‌ها مبنی بر اینکه مدارس با شرایط فعلی تا چه تاریخی تعطیل خواهند بود؟ گفت: ستادی برای مدیریت شرایط موجود و مقابله موثر با این ویروس مهاجم تشکیل شده است. یکی از ماموریت‌ها و وظایف این ستاد پیشگیری از شیوع بیماری است و اگر بیماری در منطقه‌ای شیوع یافت از گسترش بیشتر آن جلوگیری کند و آموزش دهد.

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: مدارس را در این مرحله برای سه روز تعطیل کردیم زیرا این هفته طبق اعلام وزارت بهداشت هفته پیک این ویروس است و باید مراقبت‌ها شدیدتر باشد. هم استان‌های آلوده و هم استان‌هایی که آلوده نیستند مشمول این مصوبه و تعطیلی هستند و مهمترین عامل پیشگیری، پرهیز از حضور در اجتماعات است، بچه ها در مدرسه در فاصله نزدیک به همدیگر می‌نشینند و به ویژه در مدارس پرجمعیت مراقبت سخت است، ما مجدد در روز دوشنبه وضعیت را ارزیابی می کنیم و اگر لازم باشد تعطیلی استمرار می یابد. سلامت بچه‌ها برای ما به اندازه آموزش مهم است. هرکاری لازم باشد برای اطمینان از سلامت دانش آموزان انجام می دهیم که تعطیلی مدارس هم از جمله آن است و به منظور پیشگیری از انتشار ویروس انجام شده است.

وی با اشاره به اینکه شنیده می‌شود افراد در سنین پایین کمتر احتمال ابتلا به بیماری را دارند افزود: اینها ممکن است مقاوم تر باشند اما این احتمال وجود دارد که ناقل باشند. تعطیلی مدارس با هدف مهار این ویروس و حداکثر کنترل است، تمام موسسات و مراکز غیردولتی نیز موظف هستند نسبت به آنچه اعلام می‌شود توجه داشته و از آن تبعیت کنند گفت: خانواده ها مراقب باشند. بناست بچه‌ها از اجتماع دوری کرده و حداکثر حضور را در خانه داشته باشند زیرا بیش از ۸۰ درصد در مصونیت از بیماری موثر است. 

حاجی میرزایی درباره نگرانی دانش آموزان کنکوری از تعطیلی کلاس‌ها و عقب افتادگی درسی گفت: کنکور را می شود به اشکال دیگری نیز جبران کرد. باید برنامه های آموزشی به گونه‌ای پیش برود که تقویم زمانی رعایت شود. قصد تغییر تقویم آموزشی را نداریم و تلاش می‌کنیم از طریق آموزش مجازی جریان آموزش را به کمک معلمان و مدیران مدارس پیگیری کنیم، اکنون در شرایطی هستیم که تا کنکور فرصت زیادی داریم و باید دید شرایط عمومی کشور تا آن زمان چگونه خواهد بود، تا کنون تصمیمی برای تغییر تاریخ کنکور گرفته نشده است. ما با وزارت علوم و سازمان سنجش هماهنگیم. اگر درآینده اقتضا کند این کار انجام خواهد شد.

وزیر آموزش و پرورش گفت: تا پایان امسال تقریبا هفت روز تحصیلی بعد از دوشنبه باقی مانده است و تعداد روزهای زیادی نیست و برای جبران عقب ماندگی‌ها، آموزش جایگزین ارائه می‌شود گفت: در تعطیلات اوضاع را بررسی و متناسب با وضعیت مدارس در بعد از عید تصمیم گیری خواهیم کرد.

وی در خصوص اینکه آیا مورد مشکوکی از ابتلا در بین دانش آموزان و کارکنان داشته‌اید؟ اظهار کرد: درباره دانش آموزان گزارشی مبنی بر ابتلای دانش آموزان نداشته‌ایم. دیروز در جلسه وزارت بهداشت اعلام شد ابتلای افراد زیر ۱۰ سال را نداشته‌ایم. البته ممکن است کسی سرماخودرگی هم داشته باشد اما هنوز تستی موردی از ابتلا را تایید نکرده است، یکی دو مورد را معاونت سلامت درباره ابتلای کادر آموزشی و ستادی در برخی استان‌ها گزارش دادند که ما حداکثر مراقبت را اعمال کردیم. اکنون در ستاد و ادارات نیز کنترل و تب سنجی و استفاده از مواد ضدعفونی کننده در حین ورود انجام می‌شود. اردوها نیز تعطیل شده و تلاش ما مراقبت از سلامت همکاران است.

حاجی میرزایی ادامه داد: استراتژی تعطیل نشدن آموزش را با جدیت دنبال می‌کنیم درباره وضعیت  مدارس در مناطق سیل و زلزله زده نیز باید گفت در استان‌های آسیب دیده در سال‌ قبل بر اثر سیل و زلزله آموزش‌ها ادامه یافت. اکنون هم تمدیات لازم اندیشید می‌شود تا آموزش بچه ها با تاخیر و اختلال روبرو نشود.

وزیر آموزش و پرورش در ادامه درباره کوتاه بودن زمان آموزش از طریق تلویزیون و شبکه آموزش سیما گفت: باید از مجموعه مسئولین صداوسیما قدردانی کنم که این امکان را برای آموزش به سرعت فراهم کردند و استقبال گسترده بوده است، در فاصله بین آموزش‌های ارائه شده یک برنامه های متنوعی را هم تدارک دیده‌اند تا محیط آموزش جذابتر شود. ممکن است در ایام تعطیل هم چند روزی استراحت داده شود ولی ما به میزانی که لازم باشد این آموزش‌های تکمیلی مجازی را ادامه خواهیم داد. هرچند اگر لازم باشد در ایام عید هم این کار انجام خواهد شد.

وی در خصوص احتمال افزایش ساعات آموزش مجازی و مکمل افزود: درباره افزایش زمان آموزش، تعداد دروس و ساعات آموزش و استفاده از شبکه‌های دیگر با مسئولان صداوسیما گفت وگو کرده‌ایم و این آمادگی از سوی رسانه ملی وجود دارد تا آموزش‌ها متناسب با نیاز و شرایط توسعه یابد.

حاجی میرزایی در خصوص اینکه نگرانی اولیاء را از آلودگی به ویروس در صورت تعطیل نشدن مدارس در روزهای آتی و بعد از دوشنبه چگونه برطرف می‌کنید؟ گفت: اهمیت و حساسیت این موضوع را به خوبی درک می کنیم. فرض کردیم که اگر بنا بود امروز مدارس دایر شود باید چه می کردیم؟، دستورالعمل‌های متنوعی را با کمک وزارت بهداشت برای معلمین، دانش  آموزان و خانواده‌ها آماده کردیم. انجمن اولیاء و مربیان ماموریت پیدا کرده که در سرویس‌های مدارس تدابیر و آموزش ها را انجام دهد.

وزیر آموزش و پرورش اظهار کرد: در جلسه ویدئو کنفرانسی در روز 5 شنبه گذشته تمام معاونین سلامت حضور داشتند و با آنها صحبت کردیم و آگاهی‌های لازم داده شده است، از مدیران کل استان‌ها خواستم از وضعیت مدارس و آمادگی آنها اطمینان یابند، مدیران کل باید حتما مراجعه موردی داشته باشند و مدارس را کنترل کنند تا اگر مدرسه باز شد اطمینان داشته باشیم که فرزندان ما در خطر نیستند، آموزش و پرورش همواره  درعرصه‌های مختلف از جمله دوران دفاع مقدس پیشگام بوده است، در این شرایط هم تمام تلاش خود را بکار می‌گیریم تا آموزش دچار اختلال و افت آموزشی نشود. مطمئن هستم که ملعمان با تمام وجود این فضا را فراهم خواهند کرد.

وی در خصوص اینکه آیا از این پس آموزش و پرورش برنامه‌ای برای مواقع بحرانی خواهد داشت؟ عنوان کرد: این تهدید برای ما یک فرصت است که ظرفیت خود را برای ارائه شیوه‌های متنوع آموزش فراهم کنیم. البته هیچ چیزی جایگزین ارتباط چهره به چهره معلم با دانش آموز نیست اما آموزش مکمل به ویژه در شرایط بحرانی کمک کننده است. توسعه عدالت آموزشی نیز باید مدنظر باشد. آموزش مکمل و فضای مجازی را برای توسعه عدالت آموزشی فراهم می‌کند، استفاده از ظرفیت صداوسیما برای توسعه و کیفی کردن آموزش‌ها حائز اهمیت و مغتنم است.

حاجی میرزایی در خصوص اینکه چند فرزند دارید و آیا دانش آموز هستند؟ گفت: چهار فرزند دارم که هیچ کدام دانش آموز نیستند. یک فرزندم دکترای فلسفه در دانشگاه علامه طباطبایی می‌خواند. یک فرزندم دکترای تاریخ هنر دارد. فرزند دیگرم لیسانس فلسفه دارد و دیگری  دانشجوی رشته ادبیات نمایشی در دانشگاه تهران است. البته خواهرزاده‌هایم دانش آموز هستند. هرچند در مجموع خودم را مسئول ۱۵ میلیون دانش آموز می‌دانم؛ وظیفه ما مراقبت از آنها به نحو شایسته است.

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: کسانی که دوره تحصیلشان در زمان جنگ بوده از خاطراتشان از آموزش دروس از طریق تلویزیون صحبت می‌کنند، این اتفاقات طبیعی هرچند که رنج ایجاد و روال عادی زندگی را مختل می کند اما عناصر بسیاری در درون خودش برای یادگیری دارد. این شرایط زمینه یادگیری‌های نافذتری را فراهم می‌کند. امیدواریم روزی فرا برسد که ارتقای بهداشت و سطح سلامت جامعه به طور کامل رقم بخورد و مدارس به سطح خوبی از استانداردها مجهز شوند.

به گزارش ایسنا وی در پایان اضافه کرد: به خانواده‌ها اطمینان می‌دهم که سلامت دانش آموزان برای ما اهمیت زیادی دارد و اگر کوچکترین مخاطره ای برای آنها وجود داشته باشد اقدامات لازم را انجام خواهیم داد. اگر روزی بگوییم مدرسه تعطیل نیست، حتما اطمینان پیدا کرده‌ایم که نگرانی متوجه دانش آموزان نیست، البته در این روزها مدارس فعال و در حال آماده سازی شرایط هستند. ستاد ملی مدیریت کرونا هر تصمیمی که برای سلامت مردم لازم باشد اتخاذ می‌کند.

پایان پیام/

مطالب مشابه