ویزیت همزمان بیماران در مطب تخلف است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، کریم همتی گفت: مردم می توانند برای هر نوع تخلفی که از پزشکان مشاهده می کنند به سامانه ۱۹۰ وزارت بهداشت مراجعه و موارد تخلف را گزارش کنند.

معاون حقوقی وزیر بهداشت ادامه داد: تخلفات فقط گرفتن مبلغ ویزیت بالاتر از نرخ مصوب نیست و هر نوع بی احترامی و از جمله بی توجهی به حریم خصوصی بیماران و ویزیت همزمان بیماران نیز تخلف است و اگر گزارش شود حتما رسیدگی می شود، بسیاری از پزشکان به حریم خصوصی بیماران احترام می گذارند و با وقت گذاشتن مناسب گاهی تا پاسی از شب به ویزیت بیماران می پردازند اما قبول داریم که ویزیت همزمان چند بیمار و ویزیت گروهی بیماران به عنوان یک تخلف در مطب های پزشکان وجود دارد این یک تخلف است و تخلف شایعی هم است اما اگر مردم از این تخلف شکایت کنند تا حد تعطیل مطب پزشکان با متخلفان برخورد می شود.

وی افزود: پزشکان باید حریم خصوصی بیماران را محترم بشمارند و به مردم احترام بگذارند. از طرفی مردم هم باید این مساله را به عنوان یک مطالبه مطرح و پیگیری کنند و اگر در مراجعه به سازمان نظام پزشکی به نتیجه نمی رسند به وزارت بهداشت، دانشگاههای علوم پزشکی و سامانه ۱۹۰ مراجعه کنند و مطمئن باشند که به نتیجه می رسند، مردم در مراودات روزمره خود در جاهای مختلف نوبت و حق یکدیگر را رعایت می کنند و البته اگر ببینند فردی دچار مشکل است، به او کمک می کنند و خودشان به حقوق یکدیگر احترام می گذارند چرا این حق را در مطب های پزشکی مطالبه نمی کنند.

همتی گفت: دیدن تک به تک بیماران در مطب پزشکان حق هر شهروند ایرانی است و حفظ حریم خصوصی حق هر فرد ایرانی در مراجعه به پزشک است. مراکز نظارت بر درمان دانشگاههای علوم پزشکی در همه استانها وجود دارد. ممکن است به این شکایات با تاخیر رسیدگی شود اما حتما رسیدگی می شود. اگر کسی از این نوع مسائل شکایت کرد و رسیدگی نشد. بنده شخصا در معاونت حقوقی وزارت بهداشت به آن رسیدگی می کنم.

به گزارش ایرنا معاون امور حقوقی وزیر بهداشت در پایان اضافه کرد: واقعیت این است که گاهی خود مردم حقوق خود را مطالبه و پیگیری نمی کنند. دیدن تک به تک بیماران، وقت گذاشتن کافی برای هر بیمار بر اساس استاندارد ابلاغی به پزشکان و حفظ حریم خصوصی آنان حق مردم است و رعایت نکردن این حقوق مردم حتی اگر کم هم باشد خیلی به چشم مردم می آید و نباید باشد. خیلی از پزشکان هستند که به این حقوق مردم احترام می گذارند، نباید برخی افراد در جامعه پزشکی با زیرپاگذاشتن حقوق مردم کاری کنند که همه پزشکان زیر سوال بروند.

پایان پیام/

مطالب مشابه