تولید چند دارو و کیت تشخیص سریع کرونا توسط چند شرکت دانش‌بنیان
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، مصطفی قانعی در نشست خبری مقابله با ویروس کرونا در معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری با اشاره به زیرساخت‌های ایجاد شده برای توسعه فناوری، افزود: با زیرساخت‌هایی که طی چند سال اخیر در کشور ایجاد شده است، ۶۰۰ شرکت دانش بنیان در حوزه‌های زیست فناوری ایجاد شده و پتانسیل این شرکت‌ها نشان داد که در شرایط بحرانی قادرند در کمترین زمان وارد عرصه‌های پرچالش زیستی شوند.

وی با اشاره به توانمندی‌ این شرکت‌ها در چالش زیستی شیوع کرونا ویروس در کشور افزود: یکی از اقدامات تشخیصی این بیماری کیت‌های تشخیصی است که در حال حاضر بخشی از این کیت‌ها از سوی برخی از کشورها مانند چین به کشور اهدا شده است، این کیت‌ها به انستیتوپاستور واگذار شده و از سوی این موسسه در کشور توزیع شده است، این کیت‌ها پاسخگوی مدت کوتاه یک تا دو ماه آینده است؛ از این رو ما در معاونت علمی تلاش کردیم تا با اعلام فراخوانی اقدام به تولید کیت‌های تشخیصی کرونا ویروس کنیم تا بلافاصله بعد از تمام شدن محموله‌های ارسالی کیت‌های تشخیصی بتوانیم آن‌ها را در داخل، تولید و نیازهای کشور را برطرف کنیم.

دبیر ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری با اشاره به اعلام فراخوان تولید کیت از سوی وزارت بهداشت یادآور شد: انتظار ما بر این بود که تنها ۵ تا ۱۰ شرکت در این زمینه اعلام آمادگی کنند ولی با لیستی که امروز در اختیار ما قرار گرفت، ۵۰ شرکت آمادگی خود را برای تولید کیت‌ها اعلام کرده‌اند، شرکت‌های که بر روی این ویروس از گذشته مطالعه کرده باشند و موفق به ساخت کیت تشخیصی شده باشند و این کیت‌ها برای بیماری‌های عفونی ویروسی مورد تایید قرار گرفته باشد، در اولویت قرار می‌گیرند.

قانعی گفت: از میان ۵۰ شرکت ارائه طرح، ۵ شرکت برای ساخت کیت تشخیصی کرونا ویروس انتخاب شدند، با این شرکت‌ها مشروط بر آن که بتوانند در سریعترین زمان و بالاترین کیفیت کیت‌های مورد نظر را تولید کنند، قرارداد امضا می‌شود. امضای این قراردادها نیز منوط به تایید سازمان غذا و دارو خواهد بود.

وی اظهار کرد: در حال حاضر کیت‌های تشخیصی سریع در کشور وجود ندارد، این کیت‌ها در سایر کشورها نیز موجود نیست؛ ولی مطالعه در این حوزه را شروع کرده‌اند. با این کیت‌ها می‌توانیم افراد مبتلا را شناسایی و قرنطینه آنها را آغاز کنیم؛ این امر می‌تواند مانع از سرایت این بیماری به سایر افراد باشد و بر این اساس اقداماتی را در دستور کار قرار دادیم، پروتکل‌های درمانی این بیماری در کشور وجود دارد، در خصوص پروتکل‌های درمانی افراد مشکوک بسیار بحث‌های زیادی صورت گرفته است، ولی در حال حاضر دو شرکت محصولاتی را عرضه کردند که می‌توان از طریق داروهای تولید شده در این شرکت‌ها نسبت به مداخله انسانی برای درمان افراد مشکوک به کرونا ویروس اقدام کرد.

دبیر ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری تاکید کرد: سریعترین تولید انبوه این داروها منوط به اخذ مجوز کمیته اخلاق است و در صورت صدور این مجوز کار تست این دارو آغاز می‌شود، این دارو مرکب از چند ترکیب گیاهی است که برای افراد مشکوک به ویروس کرونا تجویز می‌شود؛ این دارو کمترین عوارض را برای این دسته از بیماران در پی خواهد داشت.

قانعی همچنین از محصولات دو شرکت دانش‌بنیان در این زمینه خبر داد و گفت: دو شرکت نیز دارویی را تولید کرده‌اند که این داروها برای از بین بردن ویروس کرونا از ناحیه حلق و بینی است، درحال حاضر دو دسته از بیماران وجود دارند؛ یک دسته از این بیماران افراد دارای تب و با تست کرونای مثبت و دسته دوم بیماران با علایم خفیف و تست مثبت کرونا هستند. داروی تولیدشده قادر است تا ویروس موجود در بیماران با علایم خفیف را که ویروس کرونا در حلق و بینی آن‌ها وجود دارد، از بین ببرد و این امر شانس سرایت این بیماری از افراد مبتلا به افراد سالم را کاهش می‌دهد.

وی با اشاره به طرح چند سوال اساسی از سوی وزارت بهداشت افزود: وزارت بهداشت سوالاتی داشته که از آن جمله می‌توان به این موارد اشاره کرد که چه زمانی مجاز به ترخیص بیماران مبتلا هستیم و پروتکل‌های درمانی افراد آلوده کننده چیست مطرح شد و ما در صدد برآمدیم تا در کوتاه ترین زمان به این سوالات پاسخ دهیم براین اساس تیمی از داروسازان ، اپیدمولوژیست‌ها، متخصصان داروهای گیاهی، فوق تخصص‌های ریه و عفونی تشکیل شد و در صدد هستیم تا در هر هفته با بررسی‌های که انجام می‌دهیم پیشنهادات جدیدی در این زمینه ارائه دهیم.

دبیر ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری ادامه داد: به سرعت نمی‌تواند ظرفیت تولید الکل را در کشور افزایش داد، ما همواره با فروش الکل‌های تولیدی دچار چالش بوده‌ایم ولی با شیوع کرونا ویروس با حجم انبوهی از تقاضاها برای خرید این محصول ارائه شد، ما همواره در طول سال‌های گذشته با فروش الکل دچار مشکلاتی بودیم، در حال حاضر انتظار ما این است که در الکل در مکان‌های شلوغ و  همچنین در مکان‌های مانند بیمارستان‌ها که محل تجمع بیماران است، از الکل استفاده شود، افرادی که مبتلا به این بیماری نشده‌اند توصیه می‌شود تنها از محلول‌های شست و شوی عادی استفاده کنند.

قانعی با اشاره به تولید واکسن کرونا ویروس گفت: کسی که موفق به ساخت واکسن این ویروس شود قادر است بر ویروس های سارس و مرس نیز غلبه کند ضمن آن که قادر به ساخت واکسن‌های برونشیت طیور شویم چرا که شیوع این بیماری در طیور ناشی از کرونا ویروس است، مطالعه بر روی واکسن ویروس کرونا بسیار خطرناک است، کسی که در این زمینه مطالعه می‌کند باید بتواند این ویروس را کشت دهد و این کاری بسیار پر خطر است. ولی برای تولید این واکسن باید بررسی شود که کشور چه میزان از شیوع این بیماری متضرر می‌شود.

به گزارش ایسنا وی در پایان اضافه کرد: واکسن‌ها باید قبل از ابتلای فرد به این بیماری صورت گیرد، ضمن آن که باید همه افراد سالم نسبت به این بیماری واکسنیه شوند، ما در گذشته تجربه شیوع بیماری آنفلوآنزا را داشتیم که با شیوع آن اقدام به واردات واکسن‌های آنفلوآنزا کردیم و در سال بعد که آنفلوآنزا شیوع پیدا کرد بسیاری از شرکت‌ها متضرر شدند.

پایان پیام/

مطالب مشابه