دادستان‌ها به هیچ عنوان به محتکران و اخلالگران در نظام عرضه کالاهای پزشکی رحم نکنند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، ابراهیم رئیسی در جلسه شورای عالی قوه قضائیه با تقدیر از زحمات دست‎ اندرکاران حوزه بهداشت و درمان در مقابله با ویروس کرونا، اظهار داشت: توجه به مقوله بهداشت در برخورد با ویروس منحوس کرونا و درمان افراد مبتلا به آن برای کشور یک ضرورت است و همه باید از نظر کارشناسی پزشکان تبعیت کنند.

رئیس قوه قضائیه ادامه داد: دست ‎اندرکاران حوزه بهداشت و درمان با مجاهدت و ازخودگذشتگی شبانه روز برای برخورد با ویروس کرونا و تضمین سلامت جامعه تلاش می‌کنند، ما هم در دستگاه قضائی وظیفه خود می‌دانیم که در همه بخش‌ها با مجاهدان عرصه بهداشت و درمان همکاری داشته باشیم تا هر چه زودتر با یک همدلی جمعی شاهد کاهش مشکلات این ویروس و رفاه و سلامت جامعه باشیم.

وی در ادامه با دسته‎ بندی جریانات و گروه‌هایی که دنبال سوءاستفاده از وضعیت به وجود آمده هستند افزود: دشمنان تلاش کردند با بحرانی جلوه دادن جامعه و دروغ‎ پردازی و بسیج رسانه‌ها یشان نهایت استفاده را از شیوع ویروس کرونا برای التهاب ‎آفرینی در کشورمان ببرند و با این کار دشمنی خود را بیش از پیش نشان دادند، گاهی می‌بینیم که این رسانه‌ها برای اضطراب ‎آفرینی در جامعه، در کنار انتشار یک یا دو خبر از کشورهای دیگر که کانون شیوع ویروس یا درگیر آن هستند، با تجمیع و انتشار قریب به ۳۰ خبر درباره ایران در یک مقطع خبری تلاش می‌کنند نوعی دلهره بین مردم ما ایجاد کنند.

رئیسی گروه دوم را شایعه ‎سازان و شایعه ‎پراکنان دانست که با بزرگ نمایی اخبار و خبرسازی کاذب، می‌خواهند مردم را دچار اضطراب و دلهره کنند و گفت: دسته سوم سودجویان و محتکران هستند که کالای پزشکی مورد نیاز مردم را احتکار می‌کنند که اقدام آنها با هیچ منطق اخلاقی و اسلامی و انسانی سازگار نیست و برای ما هم قابل قبول نیست، احتکار اقلام بهداشتی در شرایط فعلی بازی با جان مردم است و نمی‌توان از این مسأله گذشت. همان‎طور که در دوران جنگ تحمیلی که مردم فرزندان خود را برای مقابله با دشمن به جبهه می‌فرستادند، عده‌ای کالاهای مورد نیاز مردم را احتکار می‌کردند، الآن هم عده‌ای با زندگی مردم سوداگری می‌کنند.

رئیس قوه قضائیه اظهار کرد: خوشبختانه دادستانی تهران بیش از ۲۰ نفر از محتکران کالاهای پزشکی را دستگیر و انبارهای آنها را کشف کرده و تحویل وزارت بهداشت نموده است که امیدواریم به سرعت در بازار توزیع شود.

وی با اشاره به افزایش ۵ تا ۱۰ برابر تولید کالاهای بهداشتی مورد نیاز مردم و تقدیر از دست‎اندرکاران این حوزه اظهار کرد: در کنار امر تولید، مساله توزیع و نظارت بر شبکه توزیع هم ضروری است و باید سازوکار آن را در وزارتخانه و سازمان‌های مسئول افزایش دهیم.

رئیسی با تأکید بر لزوم اصلاح نظام نظارت بر توزیع کالا گفت: باید معلوم شود ماسکی که تولید می‌شود، چگونه توزیع می‌شود و از مرحله تولید تا توزیع در داروخانه‌ها چه فرایندی را طی می‌کند تا به دست مردم می‌رسد تا سودجویان فرصت سوداگری پیدا نکنند.

رئیس قوه قضائیه برخورد با متخلفین و متجاسرین به قانون را امری بسیار مهم دانست و به دادستان‌ها دستور داد به هیچ عنوان به محتکران و اخلالگران در نظام عرضه کالاهای پزشکی رحم نکنند و با آنها برخورد عبرت ‎آموز داشته باشند تا همه بدانند سلامت، امنیت و نیاز مردم برای دستگاه قضائی اهمیت دارد و با هیچ چیزی قابل معامله نیست.

وی با تاکید بر تأمین کالاهای اساسی مردم در آستانه عید نوروز افزود: مردم از مسئولان انتظار دارند در ایام پایانی سال بر قیمت‌ها و نحوه عرضه کالاهای مورد نیاز آنها نظارت کنند که قبلاً هم در این باره به مسئولان وزارت صمت، سازمان تعزیرات حکومتی و سازمان حمایت از مصرف ‎کنندگان تذکر داده‌ام، گزارش‌های خوبی از بازار نمی‌رسد و باز هم تأکید می‌کنم نظارت بر قیمت و کیفیت کالاها امری ضروری است و دستگاه‌های مسئول باید وارد میدان شوند و هر جا نیاز باشد، دستگاه قضائی هم کمک می‌کند تا مردم روزهای پایانی سال را با آرامش بگذرانند.

رئیسی با تاکید بر جدیت قوه قضائیه برای حفظ سلامت زندانیان گفت: از اولین روزهای شیوع این بیماری، همکاران ما در زندان‌ها اقدامات و تمهیدات لازم را در دستور کار قرار دادند. امروز هم همکاران ما در زندان‌ها خود را موظف به تأمین بهداشت زندان و سلامت زندانیان می‌دانند و همکاری‌های خوبی هم در این خصوص با وزارت بهداشت صورت گرفته است، هر ساله در آستانه سال نو به زندانیان مرخصی اعطا می‌شد اما امسال با توجه به شرایط پیش آمده، زودتر از موعد بخشنامه‌ای صادر کردیم تا زندانیان بیشتری بتوانند از این مرخصی بهره‌مند شوند که تا امروز هزاران نفر از آنها مشمول این مرخصی شده‌اند.

رئیس قوه قضائیه با تقدیر از تلاش شبانه روزی همکاران قضائی در ترخیص جمع زیادی از زندانیان ادامه داد: خبر داریم که در برخی محاکم، شیفت های شبانه روزی برای پذیرش وثیقه و تسریع در فرایند اعطای مرخصی برقرار شده است. لازم است از همه ظرفیت های بخشنامه صادره برای اعطای حداکثری مرخصی به زندانیان تا جایی که امنیت جامعه را مخدوش نکند، استفاده شود.

وی ابراز امیدواری کرد که این اقدام در باز اجتماعی شدن زندانیان و همچنین تأمین بهداشت آن دسته از زندانیانی که قانوناً امکان بهره‌مندی از مرخصی ندارند، تأثیرگذار باشد.

رئیسی از همکاران خود در بخش‌های مختلف قضائی در سراسر کشور به دلیل تسریع در رسیدگی به پرونده‌های معوقه تقدیر کرد و گفت: پس از بخشنامه‌ای که در ماه‌های گذشته برای رسیدگی به پرونده‌های معوقه به دستگاه قضا ابلاغ شد، همکاران ما در همه بخش‌ها و ارکان قوه قضائیه تلاش مضاعفی کردند تا پرونده‌های معوقه به روز شوند و این تلاش ارزشمند سربازان گمنام در عرصه قضا و اجرای عدالت، حقیقتاٌ قابل تقدیر است.

رئیس قوه قضائیه همچنین با اشاره به برخوردهای صورت ‎گرفته با برخی افراد متخلف در دستگاه قضا تصریح کرد: برخورد با یک تخلف در دستگاه قضا نباید خاطر دوستان و همکاران ما را مکدّر کند. صفحه سفید و نورانی عدالت‌خواهی و عدالت گستری و تلاش و مجاهدت همکاران دستگاه قضا نباید با یک نقطه سیاه آلوده شود و مدعی این نقطه سیاه قبل از هر کسی قطعاً همکاران عزیز ما در سراسر کشور هستند که صمیمانه از کار و تلاش آنها تشکر می‌کنم.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت در این جلسه رئیس سازمان زندان‎ها، با اشاره به اقدامات بهداشتی و درمانی صورت گرفته برای حفظ سلامت زندانیان، از ممنوعیت ورود و خرج، جلوگیری از جابجایی و انتقال زندانیان و بررسی دائمی وضعیت سلامت زندانیان در روزهای اخیر خبر داد و گزارشی نیز از فرایند اعطای مرخصی به زندانیان مطابق با بخشنامه رئیس قوه قضائیه ارائه کرد.

پایان پیام/

مطالب مشابه