سیر بیماری کرونا تدریجی است و در عرض یک هفته بروز می‌کند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، عاطفه عابدینی فوق تخصص بیماری‌های ریوی با اشاره به این که کرونا ویروس می‌تواند علایمی نظیر آنفلوانزا یا سرماخوردگی ساده در بیمار ایجاد کند، افزود: سرماخوردگی و آنفلوانزا دستگاه تنفسی فوقانی را درگیر می کنند در حالی که در کروناویروس دستگاه تنفسی تحتانی یعنی خود ریه بیشتر درگیر می‌شود، آبریزش بینی، درگیری سینوس‌ها و عطسه بیشتر در سرماخوردگی و انفلوانزا دیده می‌شود، اما در کروناویروس کمتر شایع است به گونه‌ای که در کرونا کمتر از پنج درصد موارد آبریزش بینی دارند، البته ممکن است فرد مبتلا به کرونا احساس گرفتگی بینی را داشته باشد.

فوق تخصص بیماری‌های ریوی بیمارستان مسیح دانشوری ادامه داد: معمولا انفلوانزا سیر سریعی داشته و ناگهانی شروع می‌شود ولی سیر کرونا تدریجی است و طی چند روز آغاز می‌شود. به عبارت دیگر معمولا کرونا با سرفه های خشک شروع شده و بعد پیشرفت کرده و با تب همراه می‌شود. بیماری کروناویروس معمولا خود را در عرض یک هفته و بین ۲ تا ۵ روز به صورت کامل نشان می دهد، یعنی زمان رسیدن کرونا به مرحله حاد طولانی‌تر است، ولی در آنفلوانزا معمولا طی ۴۸ ساعت همه علایم مشخص می‌شود.

وی علایم مشخص و شایع‌تر کرونا ویروس را سرفه های خشک و احساس ناراحتی و درد مبهم در قفسه سینه برشمرد و افزود: این علائم معمولا در انفلوانزا مشاهده نمی شود. البته در انفلوانزا سرفه وجود دارد ولی خیلی خشک نیست و در سرماخوردگی ساده نیز اصلا سرفه وجود ندارد. احساس خستگی و عدم شادابی نیز بیشتر در کرونا و انفلوانزا دیده می‌شود ولی در سرماخوردگی ساده وجود ندارد، بی‌اشتهایی در انفلوانزا بسیار شدیدتر از کروناویروس است، شکم درد، تهوع و استفراغ نیز در کرونا بسیار غیرشایع بوده و اسهال نیز زیر ۱۰درصد در موارد کرونایی دیده می‌شود. به عبارت دیگر عوارض گوارشی در کروناویروس شایع نیست.

عابدینی گفت: بیمار تیپیک کروناویروس با علایمی نظیر درد مبهم قفسه سینه، تب، سرفه‌های خشک و تنگی نفس تشخیص داده می‌شود، اگر فردی این علایم را در خود دید باید برای بررسی‌های بیشتر، عکسبرداری از ریه و اندازه ‌گیری سطح اکسیژن به مراکز درمانی مشخص شده از سوی وزارت بهداشت مراجعه کند، تنگی نفس شدید نشانه‌ای جدی است، بیماران دارای این علامت باید حتما به مراکز درمانی مراجعه کنند؛ زیرا بررسی این علامت برای جلوگیری از ایجاد نارسایی تنفسی در بیمار از اهمیت زیادی برخوردار است، بهترین پیشنهاد در سرماخوردگی‌های ویروسی؛ استراحت در منزل، مصرف میوه و سبزیجات تازه و مایعات زیاد به خصوص مایعات گرم و نداشتن استرس است.

فوق تخصص بیماری‌های ریوی بیمارستان مسیح دانشوری تصریح کرد: این روزها در پیک انفلوانزای B نیز قرار داریم و بسیاری از مراجعان مبتلا به آنفلوانزای B هستند، بیماران دارای علایم خفیف از تجمع در مراکز درمانی پرهیز کرده و خود را در معرض ابتلا قرار ندهند، توصیه ما این است که مردم پزشک خود باشند؛ زیرا حتی اگر کروناویروس خفیف هم گرفته باشند واقعا نیاز به درمان خاصی ندارد و در این شرایط تنها درمان ‌های حمایتی مانند ضدسرفه، ضد درد و تب بر، استراحت درمنزل، مصرف مایعات و رعایت بهداشت کفایت می‌کند.

وی ضمن تشریح سیر بیماری پس از ورود عفونت ویروسی کرونا به بدن اظهار کرد: زمانی که عفونت کرونایی از هر راهی از جمله سطوح مخاطی بینی و دهان یا مخاط چشم وارد سیستم جریان خون شود، سه ارگان مهم بدن یعنی ریه، قلب و کلیه را تحت تاثیر قرار می‌دهد که البته کلیه و قلب در موارد خیلی حاد و شدید متاثر می‌شود.

عابدینی ادامه داد: کرونا ویروس بیشتر ریه یعنی دستگاه تنفسی تحتانی را درگیر می‌ کند. ویروس خود را از طریق جریان خون به سلول‌های ریه رسانده و منجر به شروع یک سری علامت نظیر سرفه خشک و تنگی نفس می‌شود. در بیشتر مواقع حتی اگر ریه درگیر شده و منجر به سرفه‌های خشک در فرد مبتلا شود؛ ممکن است تنگی نفس شدید و افت اکسیژن در بیمار اتفاق نیفتد و نیازی به بستری شدن فرد در بیمارستان نباشد.

به گزارش ایرنا این فوق تخصص بیماری‌های ریه در پایان با ذکر این مطلب که حدود ۹۰ درصد مبتلایان کرونا نیازی به بستری ندارند خاطر نشان کرد: کرونا دربرخی افراد به ویژه سالمندان و مبتلایان به بیماری ‌های زمینه‌ای و نقص سیستم ایمنی می‌تواند منجر به نارسایی تنفسی شود و در صورت بروز علایم تنگی نفس شدید باید این افراد به مراکز درمانی اعلام شده مراجعه کنند.

پایان پیام/

مطالب مشابه