۴۰ تا ۴۵ درصد موارد ابتلا به کرونا در بیمارستان رخ می‌دهد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، علیرضا رییسی در ستاد اطلاع رسانی قرارگاه مدیریت و مبارزه با کروناویروس جدید، درجمع خبرنگاران، درخصوص بسیج ملی مبارزه با کرونا، گفت: همه ارگان ها به ما اعلام آمادگی کرده اند که می توانند در بسیج ملی مبارزه با کرونا مشارکت کنند و ظرفیت اعزام ۳۰۰ هزار اکیپ را از همه دستگاه ها داریم و ما بر اساس اعلام دستگاه ‌ها برنامه ریزی کردیم.

معاون بهداشت وزیر بهداشت ادامه داد: از ۱۵ اسفند طرح تشدید نظارت بر عرضه موادغذایی و مانور نوروزی داشتیم که امسال آن را به مانور مبارزه با کرونا تغییر خواهیم داد؛ به همین دلیل باید از نیروهای بیشتری برای نظارت بر اماکن عمومی، ضدعفونی کردن و کنترل عبور و مرور داخل شهرها کمک بگیریم، بسیج جامعه پزشکی و بسیج جامعه پرستاری اعلام آمادگی کرده اند تا با اپلیکیشن های خاصی برای غربالگری مشارکت کنند و گروهی تلفنی بتوانند برای مشاوره به کمک ما بیایند، همچنین، این پتانسیل بزرگ وجود دارد تا از کمک عزیزان به ویژه در نظارت بر اماکن عمومی و بهداشت محیط و گندزدایی استفاده کنیم.

وی افزود: دستورالعمل علمی مبارزه با کرونا برای به کارگیری شبکه بهداشت و درمان در مبارزه با کرونا، نیز ظرف امروز، تدوین و به سراسر کشور ابلاغ خواهد شد، چراکه ما یکی از قوی ترین نظام های شبکه بهداشتی در سراسر را دنیا داریم و می توانیم همه نیروهای بهداشتی را به کار بگیریم. نیروهای بسیج ملی با کنترل موازین بهداشتی می ‌توانند در کنترل عفونت به کمک نیروهای بهداشتی بیایند، به ازای هر 1501 نفری که نتیجه تست کرونای آنها مثبت اعلام شده، منزلشان را ضدعفونی کرده و اعضای خانواده شان را تب سنجی و غربالگری می کنیم.

رییسی گفت: تست سرپایی کرونا به هیچ وجه توصیه نمی شود و قابلیت استناد علمی ندارد. بیش از 70 درصد از افرادی که مبتلا هستند، نیازی به بستری ندارند و طرف مدت چند روز با استراحت در منزل، بهبود پیدا می کنند. بستری برای افرادی توصیه می شود که جزو گروه های پرخطری هستند که نه تنها در مورد کرونا، بلکه در موارد ابتلا به آنفلوآنزا نیز باید بستری شوند. اما تفاوت کرونا و آنفلوآنزا در میزان سرایت بالای کرونا است. به همین دلیل بهداشت فردی باید رعایت شود، 80 درصد موارد ابتلا به کرونا از بیمارستان مرخص می شوند، 80 درصد کل مبتلایان نیز نیازی به بستری شدن ندارند.

معاون بهداشت وزیر بهداشت تصریح کرد: در مورد بستری کردن موارد قطعی کرونا پروتکلی آماده شده است تا افراد براساس آن بستری شده یا در منزل درمان شوند، ساعت کاری 1200 مرکز بهداشت در سراسر کشور افزایش یافته و برخی از آنها شبانه روزی شده اند تا افرادی که در منزل دوره بیماری را طی می کنند، بتوانند به این مراکز مراجعه کرده و روند درمانشان را کامل کنند. لازم به ذکر است که کرونا ترس ندارد و بسیاری از افراد با درمان دو دارویی در منزل بهبود پیدا می کنند.

به گزارش ایسنا وی در پایان تاکید کرد: 40 تا 45 درصد موارد ابتلا به کرونا در بیمارستان رخ می دهد. یعنی فرد با علائم مشابه و خفیف به بیمارستان مراجعه می کند، اما در بیمارستان به دلیل هم جواری با سایر بیماران به کرونا نیز مبتلا می شود. بنابراین، مردم بدون توصیه پزشک و بدون درنظر گرفتن گایدلاین ها از مراجعه به بیمارستان ها خودداری کنند، رعایت بهداشت فردی و اجتماعی، دوری از تجمعات، خودداری از سفر و تردد بین شهری، پرهیز از مهمانی رفتن و مهمانی دادن و استراحت در منزل، بهترین راهکارهای پیشگیری از ویروس کرونای جدید است.

پایان پیام/

2 نظر

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.