ایرانیان می توانند بحران کرونا را نیز پشت سر بگذارند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، ریچارد برنان روز چهارشنبه در نشست مشترک با مدیران شهری تهران در سازمان مدیریت بحران شهرداری پایتخت گفت: این دومین سفر من به ایران است و معتقدم که مدیریت بحران در ایران قوی است؛ در سال گذشته میلادی نیز یک سیل بزرگ مناطقی از ایران را فرا گرفت اما کارهای بزرگی برای مقابله با سیل انجام دادید.

رئیس هیات اعزامی سازمان بهداشت جهانی به ایران به تفاوت بین سیل و ویروس کرونا اشاره کرد و گفت: تفاوت بین این ۲ نداشتن اطلاعات در مورد ویروس کروناست اما چیزی که ما را دلگرم می کند این است که ایران در فرودگاه های خودش پایش های مهمی را انجام می دهد و مسئولان  به موضوع کنترل شیوع این بیماری توجه دارند.

وی افزود: امروز با یک بیماری جدید مواجهیم اما همه دست به دست هم می دهیم تا گروه های آسیب پذیر را شناسایی و به آنها خدمت رسانی کنیم، هدف دوم این است که تجربیات جهانی در مقابله با کرونا را با کنشگران اجتماعی به مردم منتقل کنیم، معتقدیم که همان‌قدر که ما می توانیم به شما تجربیاتی را منتقل کنیم شما هم می توانید دانش ما را در سطح جهانی در مواجهه با این ویروس بالا ببرید.

برنان گفت: فکر می کنم که شما پیشرفت های زیادی در مواجهه با این ویروس دارید و بخش های مختلف جامعه ایران با این ویروس درگیر شده اند و این اتفاقا خوب است که همه درگیر مقابله با این ویروس شده اند، امروز به آزمایشگاه های تشخیص ویروس رفتیم زیرا تشخیص به موقع این ویروس اهمیت بالایی دارد و جالب است که ایران به این سرعت توانسته آزمایشگاه هایش را تکمیل و مجهز کند.

رئیس هیات اعزامی سازمان بهداشت جهانی به ایران اضافه کرد: ما فکر می‌کنیم کاری که شما می توانید انجام بدهید این است که کسی اگر مریض شد منتظر چیزی نماند و سریع خودش را به مراکز درمانی برساند زیرا در غیر این صورت بیماری حاد می شود، باید به سرعت افراد مرتبط با بیماران هم قرنطینه شود زیرا یک فرد بیمار حاضر است خود را به مراکز درمانی برساند اما شاید اطرافیانش که علایمی ندارند این کار را نکرده و بروند داخل خیابان و محل کارشان.

وی اظهار کرد: تامین اقلام و تجهیزات درمانی و مراقبتی موضوع بسیار مهمی است و باید ایران بر روی رساندن اقدامات درمانی به بیماران متمرکز شود تا افراد به سرعت در چرخه درمان قرار بگیرند، تاخیر ورود کرونا به ایران در حدود ۵۰ روز موضوع مهمی است و باید به این موضوع توجه کرد و از تجربیات ایران در این حوزه استفاده کنیم تا در سایر نقاط جهان هم به موفقیت برسیم.

در ادامه رضا کرمی محمدی مدیرعامل سازمان مدیریت بحران شهرداری تهران هم در این نشست گفت: در شهرداری تهران با همکاری همه مدیران پنج کارگروه تشکیل شد تا کارها براساس یک روال منظم انجام شود نظیر کارگروه بودجه و منابع انسانی که هر کدام این کارگروه ها با ریاست یکی از مدیران کار خود را شروع کردند.

وی افزود: یکی از مشکلات ما این است که ما در پایانه های ورودی شهر تهران محل قرنطینه نداریم اما تمام تلاشمان را می کنیم تا مسافران ورودی به شهر تهران را پایش کنیم و آنها عامل انتقال بیماری نباشند، تلاش می کنیم فروش آنلاین را در مراکز میوه و تره بار فعال کنیم و مدیران این بخش هم به ما وعده داده اند که ظرف یک هفته آینده این اقدام صورت گیرد.

 مدیرعامل سازمان مدیریت بحران شهرداری تهران گفت: در سازمان بهشت زهرا تلاش شده است تا درخصوص انتقال فوت شدگان به سرعت عمل شود و همچنین پروتکل های لازم برای مقابله با انتقال بیماری در حین کفن و دفن انجام گیرد، ما اعتقاد داریم که موضوع افزایش آگاهی های عمومی برای مقابله با این بیماری از اهمیت بالایی برخوردار است و اگر به این موضوع اهتمام نشود بیماری به این زودی ها از بین نخواهد رفت.

غلامحسین محمدی مشاور شهردار تهران نیز در این نشست گفت: امروز بیماری ها به گونه ای رشد کرده اند که مشکلات مربوط به آنها معطوف به یک شهر، کشور و ملیت خاص نیست، اگر در یکی از بخش های دنیا اپیدمی رخ بدهد احتمال وقوع آن در سطح جهان مختوم است و شهرها هم سنگر برخورد با این بیماری ها هستند.

وی افزود: در سالهای اخیر با همکاری سازمان های مختلف تلاش شده است تا کیفیت زندگی مردم افزایش یافته و کاهش بیماری ها را شاهد باشیم، مسایل ملی در حوزه بهداشت را باید با رویکرد بین المللی حل کرد و در شهرداری تهران با همین رویکرد برنامه‌هایی را تعریف کرده ایم که پس از عبور از این بحران هم ادامه خواهیم داد.

مجید فراهانی رئیس کمیته بودجه و نظارت شورای شهر تهران نیز در این نشست تحریم های ظالمانه را مانعی برای مقابله با کرونا دانست و گفت: تداوم تحریم ها به خصوص در حوزه بهداشت و عدم امکان انتقال پول برای خرید حداقل ها جهت مبارزه با کرونا، دامن گیر کسانی می شود که امکانات را از کشور ما دریغ کردند.  

وی اظهار کرد: امسال با بحرانی مواجه هستیم که علاوه بر اینکه سلامت شهر  را تحت تاثیر قرار داده، سلامت جهان را هم به خطر انداخته است، باید جهانی فکر کنیم و محلی عمل کنیم؛ اگر نتوانیم در مبارزه با کرونا در شهرمان موفق باشیم قطعا در مبارزه با کرونا در کشور شکست می خوریم و این امر به سمت کشورهای دیگر خواهد رفت، اگر تکه ای از دنیا با مشکلی مواجه شود این بحران تسری پیدا خواهد کرد. باید توجه کنیم امروز هر فرد و خانواده ای به عنوان کوچکترین  نهاد اجتماعی، مسئولیت دارد و در پی آن هر محله و منطقه و شهر باید در این رابطه آمادگی لازم را کسب کند.

عضو شورای شهر تهران ادامه داد: تاسف خودمان را از اراده هایی که با جان انسان ها بازی می کنند اعلام می کنیم و تحریم های ظالمانه اجازه نمی دهند حداقل امکانات برای مقابله و پیشگیری از بیماری را داشته باشیم. تحریم ها بحث رعایت بهداشت، واردات ماسک و مواد ضدعفونی کننده و  خرید دستکش را تحت تاثیر قرار داده و اجازه نمی دهد مبارزه، مسیر درست خودش را طی کند.

فراهانی گفت: عدم موفقیت ما دامن گیر سایرین خواهد شد و از نمایندگان بهداشت جهانی می خواهم این نکته را منتقل کنند، در صورت تداوم تحریم ها به خصوص در حوزه بهداشت و عدم امکان انتقال پول برای خرید حداقل ها جهت مبارزه با کرونا، این مسئله دامن گیر کسانی می شود که امکانات را از کشور ما دریغ کردند.

زینب نصیری، مدیرکل سلامت شهرداری تهران  نیز در این نشست اعلام کرد: بر اساس هماهنگی‌های انجام شده توسط اداره کل سلامت شهرداری تهران با سامانه ۱۳۷ و سازمان فناوری و اطلاعات شهرداری تهران خط ۶ سامانه ویژه‌ ارتباط مردمی در خصوص تسهیل فرایند ارتباط با مدیریت شهری در خصوص بیماری کرونا راه‌اندازی شده است.

وی در پایان اضافه کرد: این خط ویژه ارتباطی در زمینه‌های "ارائه پیشنهادات و انتقادات و ایده‌ها" "ثبت درخواست اعطای اقلام و ملزومات" و "ثبت‌نام از داوطلبان برای اهدای اقلام و ملزومات" فعالیت خواهد کرد، شهروندان تهرانی می‌توانند در هر یک از بخش‌های ذکر شده، با خط ۶ سامانه ۱۳۷ "سامانه جامعه ارتباطات مردمی با مدیریت شهری" تماس بگیرند و مطالب درخواستی یا گزارشی خود را که مرتبط با ابتلا به ویروس کرونا و مقابله با شیوع آن است، ارائه دهند.

به گزارش ایرنا نخستین محموله کمک‌های بشردوستانه دولت جمهوری فرانسه عصر امروز -چهارشنبه- با حضور سفیر فرانسه در تهران به مقامات وزارت بهداشت تحویل داده شد

فیلیپ تیبو" سفیر فرانسه در تهران در حاشیه این مراسم درباره این کمک‌ها گفت: مقامات فرانسه با ارسال این کمک‌ها همبستگی خود را با دولت و ملت ایران نشان می‌دهند. این مشکلی است که محدود به مردم ایران نیست و ۷۰ کشور دیگر هم با آن درگیر هستند.  

سفیر فرانسه در تشریح کمک‌های سه کشور اروپایی گفت: این محموله شامل اقلامی است که توسط مقامات ایرانی از ما درخواست شده بود و شامل دستگاه‌ها و کیت‌های مربوط به تست غربالگری و همچنین دیگر تجهیزات از جمله چکمه، لباس حفاظتی و دستکش برای پرسنل حوزه درمان است، این بخشی از کمک‌های فرانسه است. همچنین فرانسه، آلمان و انگلیس متعهدند از طریق سازمان بهداشت جهانی و دیگر سازمان‌های وابسته به سازمان ملل کمک‌های تکمیلی را به ارزش نزدیک به پنج میلیون یورو به ایران برای کمک به مبارزه با اپیدمی کرونا ارسال کنند.  

وی خطاب به مبتلایان به ویروس کرونا و پرسنل حوزه درمان اظهار داشت: پرسنل حوزه بهداشت و درمان ایثارگرانه در حال مبارزه با این اپیدمی هستند و می‌خواهند این بحران را پشت سر بگذارند. ما بهبود مبتلایان به این بیماری را خواستاریم. همچنین همبستگی خود را با وزارت بهداشت ایران اعلام می‌کنیم.  

این دیپلمات فرانسوی درباره اعزام هیات پزشکی برای مقابله با کرونا به ایران هم تصریح کرد: ما قاعدتا به درخواست‌های ایران پاسخ می‌دهیم. البته با پزشکان ایرانی نیز در ارتباط هستیم. انستیتو پاستور ایران با انستیتو پاستور فرانسه در ارتباط بوده و با یکدیگر در حال همکاری و تبادل نظر هستند، به زودی هیاتی از سازمان بهداشت جهانی به ایران می‌آید که در آن پزشکانی از کشورهای اروپایی به ویژه فرانسه در آن حضور دارند.

پایان پیام/

مطالب مشابه