تمام قد برای حفاظت و حمایت از جامعه پزشکی در میدان هستیم
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی پزشکان و قانون (پالنا)، محمدرضا ظفرقندی، بحران کرونا را بزرگترین بحران صد سال اخیر کشور در حوزه سلامت دانست و گفت: آن طوری که من بررسی کرده‌ام ما در یکصد سال اخیر با چنین بحرانی در حوزه سلامت روبه‌رو نبوده‌ایم، حتی در دوران دفاع مقدس هم با توجه به اینکه جامعه پزشکی ما آمادگی داشت و از طرف دیگر هم میزان و وسعت درگیری این همه نبود ما با بحرانی روبه‌رو نبودیم. حالا و در چنین بحرانی طبیعی است که از صبح زود تا پاسی از شب درگیر باشیم و جلسات مختلف و پیگیری‌ امور را در برنامه داشته باشیم.

رئیس سازمان نظام پزشکی عمده فعالیت‌های خود در این روزها را در سه محور تقسیم‌بندی کرد و گفت: اول به عنوان یکی از اعضای قرارگاه مرکزی مقابله با کرونا درگیر بحث‌ها و تصمیم‌گیری‌های کلان حوزه‌های سلامت و کلان کشوری هستیم. این شامل بررسی تامین تجهیزات و وسایل لازم و داروها است که به هر حال شامل مقابله با محدودیت‌های ارزی و مرزی هم می‌شود که در حال حاضر مشکلات زیادی را برای ما ایجاد کرده است. بحث تامین وسایل ایمنی و حفاظت شخصی بخصوص مراکز درمانی از مطب‌ها و کلینیک‌ها گرفته تا بیمارستان‌ها هم از مهمترین موضوعات مورد بحث است، حوزه توزیع این وسایل هم موضوع مهمی است که شاهدیم در این حوزه هم با مشکل روبرو هستیم و سعی می‌کنیم مسائل را برطرف کنیم.

وی افزود: یکی دیگر از مواردی که در قرارگاه موردنظر است تلاش برای ممانعت از موازی کاری است که می‌تواند منابع و زمان‌ زیادی را هدر دهد. بحث دیگر هم تصمیم‌گیری در خصوص تعطیلات و تصمیمات مرتبط با آن است. در این حوزه ذکر کنم که پس از آنکه ریاست جمهوری اعلام کردند از هفته بعد مدارس و مراکز آموزشی بازگشایی می‌شوند در همان روز یک نامه برای ایشان نوشتم و دلایلی که نباید این کار انجام شود و به صلاح نیست را ارائه دادم. همان موقع از مراجع دولتی با من تماس گرفتند که دلایل خود را ارائه بدهید و من هم دلایل خودم را ارائه دادم و بحث کردیم و در نهایت قانع شدند و دیگر این موضوع مطرح نشد.

ظفرقندی حوزه دوم فعالیت خود را در حوزه سازمان نظام پزشکی خواند و گفت: «در سازمان هم هر روز در ستاد مقابله با کرونا جلسه داریم و تمام تلاشمان این است که بتوانیم کاستی‌ها را منعکس و برطرف کنیم و در جهت صیانت و امنیت و حفاظت از کادر پزشکی و پرستاری و نیز سلامت کلی جامعه تلاش کنیم که برخی از این اقدامات را ذکر می‌کنم. از روز اول طرح موضوع شیوع بیماری در چین ما اولویت خودمان را بر آموزش قرار دادیم چه آموزش عمومی برای جامعه و چه آموزش‌های تخصصی برای جامعه پزشکی و در این کار واقعا اهتمام داشتیم و شرایط به گونه‌ای شد که در برخی روزها ما در حوزه آموزش بیماری کووید 19 سایت دوم در سرچ گوگل بودیم. کلیپ‌های آموزشی داشتیم که کلیپ آموزشی خاص پزشکان در طی یک هفته بالغ بر 30 هزار بازدید داشت و کلیپ جامعه عمومی هم در این بازه یک هفته‌ای نزدیک به 500 هزار بازدید داشت. از زمانی که بحث ورود ویروس به ایران جدی شد نحوه اقدامات ما هم تغییر کرد، در بحث آموزشی البته جدی‌تر شدیم و بهترین منابع جهانی و یافته‌ها را به جامعه ارائه می‌دهیم، ما سایت corona.ir را راه اندازی کردیم که بسیار مورد استقبال قرار گرفت و بعد هم تست آنلاین بیماری را با الگوریتم کاملا علمی ارائه دادیم که هم موضوعی در جهت اطمینان بخشی به قشر قابل توجهی از افراد است و هم در جهت بیماریابی و مراجعه به هنگام افراد مشکوک یا دارای علائم به مراکز درمانی که استقبال بسیار خوبی از آن شده و تاکنون حدود 5.5 میلیون نفر مراجعه داشته‌اند.»

رئیس سازمان نظام پزشکی ادامه داد: بحث سوم کاری من هم ارتباط با صف اول درمان است که با بازدید از مراکز و هماهنگی با متخصصان مربوطه و روسای بیمارستان‌ها هم در جریان کاستی‌ها و نقاط ضعف قرار می‌گیریم و هم نحوه درمان و پروتکل‌ها را بررسی می‌کنیم و اگر لازم باشد پیگیری و هماهنگی‌های لازم را انجام می‌دهیم، مثلا در بازدید از بیمارستان سینا متوجه شدیم که نیاز به افزایش تخت‌های بستری بخش آی سی یو است که بلافاصله اقدامات لازم را انجام دادیم و شخصا با معاونت درمان وزارت بهداشت صحبت کردم، یا در حوزه دارو کمبودهایی وجود داشت که با معاونت غذا و داروی وزارت بهداشت شخصا صحبت کردم و پیگیر رفع کمبودها شدم. به هر حال این ارتباط مستمر و از نزدیک با مراکز درمانی ما را از واقعیت‌ها و وضعیت موجود باخبر می‌کند و اطلاعات دست اول را در اختیار ما قرار می‌دهد.

 
همه مشکلات با نامه‌نگاری حل نمی‌شوند

وی در پاسخ به برخی انتقادات مطرح‌شده در روزهای اخیر گفت: برخی مواقع این انتقاد می‌شود که چرا ریاست سازمان نظام پزشکی برای این موضوع یا آن موضوع نامه نمی‌نویسد؟ واقعیت این است که بسیاری از موضوعات با مذاکره و ارائه استدلال و دلایل حل می‌شود و نیازی نیست با نامه‌نگاری باعث بروز مسائلی در ذهن مردم شویم. مثال این مورد در موضوع بکار‌گیری سیصد هزار تیم بهداشتی بود که با مذاکره و رایزنی مشکلات طرح و نقاط ضعف احتمالی برطرف شدند.

ظفرقندی درخصوص اولویت‌های اقدامات سازمان نظام پزشکی اظهار داشت: در درجه اول باید تاکید کنم که در شرایط فعلی مشخص است که نیازی به انجام خدمات الکتیو در بیمارستان‌ها و ارائه خدمات الکتیو در مطب‌ها و بیمارستان‌ها نیست و تنها باید اقدامات اورژانسی و ضروری انجام شوند و نباید اصراری بر ارائه خدمات در این مراکز داشته باشیم، اما در خصوص مقابله با کرونا، قطعا باید مطب‌های خصوصی ما صف اول ارائه خدمات باشند و هفتاد درصد خدمات در این سطح ارائه شود و بعد اگر سطح اول نیاز دید موارد به بیمارستان‌ها ارجاع شوند، صف اول یعنی مطب‌هایی که اگر به آن‌ها وسایل و تجهیزات لازم برای ایمنی و حفاظت نرسانیم هم موجب بیماری کادر درمان شده‌ایم و در نتیجه دیگر نیرویی برای مقابله با بیماری نخواهیم داشت و هم موجب خواهد شد این مطب‌ها و مراکز درمانی به کانون‌های گسترش و انتقال بیماری بدل شوند. 

وی افزود: صف اول برخورد با بیماری کووید 19 مطب‌های پزشکان عمومی، متخصصان داخلی و عفونی و فوق تخصص‌های ریه هستند که ما به کرات پیگیری کرده‌ایم تا لوازم و تجهیزات لازم برای مقابله با بیماری را در اختیارشان بگذارند و به رغم پیگیری‌های مکرر از مسئولان و مدیران وزارت بهداشت از آنجایی که به نتیجه نرسیدیم در نهایت نامه‌ای به وزیر بهداشت نوشتم تا این مشکل را حل کند. در عین حال از تمام مراکز و نهادهای دیگر فعال در این حوزه‌ها هم پیگیری کردیم تا مشکل را برطرف کنیم و فکر می‌کنم انشالله در همین دو سه روزه موضوع حل خواهد شد. البته برای این کار برنامه داریم که با اولویت مناطق بیشتر درگیر و تخصص‌های مربوطه با این حوزه وسایل را توزیع کنیم. وظیفه ما حفاظت و حمایت از همه مردم و به طور خاص پزشکان و کادر درمان است و ما با تمام توان و تمام قد سعی می‌کنیم به وظایف خود در این حیطه عمل کنیم و بر مشکلات و کاستی‌ها غلبه کنیم.

رئیس کل سازمان نظام پزشکی، اولویت دیگری که سازمان در آن ورود پیدا کرده است را بحث ثبت نام داوطلبینی دانست که اعلام آمادگی می‌کنند تا داوطلبانه و جهادگرانه در این حوزه حاضر شوند. وی در این‌خصوص گفت: «در طی مدتی کوتاه بیش از دو هزار نفر اعلام آمادگی کرده‌اند که انشالله با فراهم شدن شرایط پشتیبانی و موضوعات مالی و لجستیکی از این پتانسیل عظیم خدمتگذاری به مردم که از افتخارات جامعه پزشکی است هم استفاده خواهد شد. از طرف دیگر به دنبال راه‌اندازی شبکه علمی بین اساتید و مراجع علمی این حوزه با پزشکان عمومی و سایر متخصصانی که در مطب‌ها مشغول خدمت هستند، هستیم تا بتوانیم امکان طرح سئوالات و مشاوره علمی را برای پزشکان شاغل در چهارگوشه ایران که ممکن است نیاز به مشاوره داشته باشند را به صورت آنلاین فراهم کنیم.

پایان پیام/

مطالب مشابه