از ظرفیت هتل‌ها، خوابگاه‌ها و... برای ادامه قرنطینه بیماران کرونایی استفاده می‌کنیم
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، قاسم جان بابایی با بیان اینکه طبق بررسی‌ها تعداد بیمارانمان چه افرادی که علائم خفیف دارند و چه کسانی‌که در بیمارستان ها بستری می‌شوند، در حال افزایش است گفت: در حال حاضر آموزش همگانی اتفاق افتاده است اما نقطه اصلی کنترل کروناویروس جدید در دنیا این است که افراد بیمار را پیدا کنیم و اجازه ندهیم در جامعه حضور یابند، اما یک پنجم بیماران با علائم بیماری به بیمارستان مراجعه می‌کنند. بسیاری از افراد دارای علائم خفیف هستند که می‌توانند دیگران را آلوده کنند این در حالیست که بارها اعلام شده که میزان سرایت پذیری این بیماری بسیار بالاست.

معاون درمان وزیر بهداشت ادامه داد: اکنون در کشور زیرساخت‌های ما بد نیست و هر کس را که تشخیص دادیم، بستری کردیم اما این هنر نیست که مردم بیمار شوند و بعد آنان را بستری کنیم. در حال حاضر ۱۴۰ هزار تخت بیمارستانی در کشور داریم. اگر مردم مراعات نکنند، باید بیش از ۱۰ برابر تخت اضافه کنیم البته مردم خیلی مراعات کردند.

وی افزود: دولت برای کاهش تردد اعلام کرده است که دانشگاه‌ها، مدارس و... تا پایان سال جاری تعطیل هستند اما این تعطیلی به این معنا نیست که مردم به مسافرت بروند. حتی اگر افراد در یک استان دیگر خانه دارند هم نباید به آنجا سفر کند چراکه ظرفیت هر استان برای مردم همان استان است. حتی اگر کسی خانه هم داشته باشد، کافی نیست. زیرا این فرد حداقل نیاز به نان دارد و برای تهیه نان به نانوایی می‌رود. حال اگر در این صف یک نفر هم آلوده باشد، چندین نفر دیگر را آلوده خواهد کرد.

جان بابایی از مردم خواهش کرد که از خانه بیرون نیایند و به مسافرت هم نروند زیرا راه کنترل این بیماری خودقرنطینه‌گی است تا این دوره بگذرد. باید توجه کرد که اگر مردم رعایت کنند، قطعا قبل از عید به سمت سرازیری بیماری خواهیم رفت و پیک آن را رد می‌کنیم البته به این معنی نیست که ویروس از بین می‌رود اما مهار می‌شود.

معاون درمان وزیر بهداشت تاکید کرد: این بیماری به‌طور قطع مهار می‌شود اما نمی‌خواهیم برایمان هزینه مالی و جانی ایجاد کند بنابراین مردم در خانه‌هایشان بمانند، مسافرت نروند. نه‌تنها به استان‌های شمالی بلکه به سایر استان‌ها هم سفر نکنند. خوشبختانه سطح آلودگی در استان‌های جنوبی و برخی استان‌های غربی کم است اما نباید به آنجا برویم و آلودگی را به این استان‌ها هم سرایت دهیم.

وی اظهار کرد: مردم فقط برای تهیه مایحتاج‌شان از خانه خارج شوند و در صورت خروج هم فاصله یک متری را با دیگران رعایت کنند، زیرساخت‌های یک استان فقط برای همان استان کفاف می‌دهد. حال گاهی یک نفر به استانی سفر می‌کند و خدایی نکرده یکی از اعضای خانواده‌اش بیمار می‌شود، چگونه می‌خواهند او را بستری کند؟ در حال انجام برنامه‌ریزی برای تسهیل در انجام سفرهای تابستانی مردم هستیم.

جان بابایی در خصوص تغییر چهره کرونا در ایران و ایجاد تبعات برای دستگاه گوارش و... گفت: در حال حاضر تمام کسانی که به بیمارستان‌های ما مراجعه می‌کنند، علائم‌شان را ثبت می‌کنیم. در عین حال فقط کسانی را که با علائم تنفسی مراجعه می‌کنند، بستری می‌کنیم و سایرین به‌صورت سرپایی اقدامات‌شان انجام می‌شود. در عین حال درمان‌ها در حال به‌روز شدن است.

معاون درمان وزیر بهداشت گفت: اگر بتوانیم این دوره را کنترل کنیم، سال آینده وضعیت خیلی بهتر خواهد شد و دیگر کرونا ویروس این میزان کشندگی را نخواهد داشت چراکه قطعا داروهای جدید می‌آید. از امروز هم شروع کردیم تا بیمارستان‌ها را سبک می‌کنیم زیرا وقتی بیمارستان خیلی شلوغ باشد، هم نیروی انسانی خسته می‌شود و هم بیمار مراقبت خوبی نمی‌گیرد.

وی افزود: ۸۰ درصد بیماران بستری بعد از چند روز بستری در بیمارستان روند بهبودی را طی می‌کنند. حال طبق هماهنگی‌هایی که انجام شده، هتل‌ها یا خوابگاه‌هایی را می‌گیریم تا این بیماران بعد از چند روز بستری در بیمارستان و با بهبود نسبی حالشان به این مکان‌ها جهت قرنطینه منتقل شوند زیرا نباید این فرد به خانواده برگردد تا به‌طور کامل بهبود یابند. این کار را از استان‌هایی که میزان شیوع بالا دارند مانند قم، تهران، گیلان و مازندران و شهر کاشان آغاز کردیم و به‌تدریج مبتلایانی که چند روز در بیمارستان‌ها بستری بوده‌اند و حالا شرایط بهتری پیدا کرده‌اند را به این فضاهای مستقل منتقل می‌کنیم.

جان بابایی تصریح کرد: کروناویروس جدید تا ۱۴ روز احتمال عفونت‌زایی دارد. حال اگر ما بیمار را چهار روز در بیمارستان نگه داشته باشیم، ۱۰ روز دیگر هم باید در فضایی مناسب قرنطینه باشد. در این صورت هم حجم کار بیمارستان‌ها کاهش می‌یابد و هم بیمار بهتر مراقبت می‌شود، این موارد در ستاد ملی کرونا مصوب و قرار شد بیمه‌ها این مراقبت‌ها را پوشش دهند، در این فضاها پرستار و کمک بهیار و شرایط امکان ارتباط با پزشک را فراهم کرده‌ایم. اگر طی یکی دو روز آینده بتوانیم بار بیمارستان‌ها را کاهش دهیم، می‌توانیم با بیماریابی که سیستم بهداشتی انجام می‌دهد، به این سمت می‌رویم که اگر خانواده‌ای بیمار مبتلا دارد، این افراد را در این مراکز تحت مراقبت قرار دهیم.

معاون درمان وزیر بهداشت ادامه داد: علائم گوارشی جزو علائم نادر و همراه در بیماران کرونایی است. یک دسته از علائم اصلی این بیماری شامل تب و لرز و سرفه‌های تک تک است. برخی هم سرفه‌های شدیدتری دارند و مقداری تنگی نفس پیدا می‌کنند. درصد محدودی هم هستند که از ابتدا دچار تنگی نفس می‌شوند که بیشتر در معرض خطر هستند.

وی اظهار کرد: مردم برای کروناویروس جدید دنبال دارو نگردند چراکه برخی افراد به درب بیمارستان‌ها مراجعه می‌کنند و می‌گویند به ما دارو دهید اما واقعا در بیماران سرپایی نیاز به دارو نیست. آنان باید مسکن خوب بخورند، استراحت کنند، هر روز دوش بگیرند، غذاها و مایعات پر قند و کربوهیدرات در صورتی‌که دیابت ندارند، مصرف کنند، تنفس عمیق داشته باشند چون با این اقدامات اغلب بهبود می‌یابند و نیازی به دارو و بستری ندارد.

جان بابایی با اشاره به کاهش سرعت بیماری کرونا و کاهش کشندگی آن در کشور گفت: این درست است و چند علت دارد؛ یکی اینکه افرادی که مشکلات تنفسی دارند، زودتر مراجعه می‌کنند که بسیار مهم است. دوم اینکه زیرساخت‌ها آماده شده و سیستم بهداشت و درمان آمادگی بیشتری برای پذیرش بیماران پیدا کرده و در عین حال درمان‌های جدید هم مطرح شده است.

معاون درمان وزارت بهداشت تاکید کرد: هیچ دارو و واکسنی خارج از آنچه ما در بیمارستان‌ها مصرف می‌کنیم، نه تولید شده و نه اجازه مصرف دارد و عرضه داروهایی تحت عنوان داروی جدید کرونا تخلف است. به هر حال ما اصولی داریم و باید داروها بررسی شوند. ما فقط برای افرادی که بستری می‌شوند، آزمایش تشخیصی انجام می‌شود. هرچند که در همین مدت کوتاه ۳۰ آزمایشگاه در کشور راه‌اندازی کردیم، اما فعلا آزمایش‌ها را برای افراد بستری انجام می‌دهیم. هیچ واکسنی در داخل کشورتولید نشده است.

وی افزود: کسانی که بیمار سرپایی هستند، هیچ داروی ضد ویروس نیاز ندارند و فقط غذای خوب و مایعات بخورند. برای بیماران بستری هم بر اساس پروتکل عمل می‌کنیم. حال چه کسانی که در کشور کار غیر اخلاقی را در حوزه دارو انجام می‌دهند و چه حتی سازمان‌های بین‌المللی ممکن است داروهایی را عرضه و تست کنند اما ما در کشورمان سازمان غذا و دارو داریم.

به گزارش ایسنا جان‌بابایی در پایان اضافه کرد: داروهای زیادی مطرح شده که در حال بررسی در کمیته علمی وزارت بهداشت است. نباید از یاد ببریم که دارو یک صنعت و چرخه اقتصادی هم دارد و چه بسا که بسیاری از کشورها آن را مطرح کنند اما دلیل ندارد که در کشور ما استفاده شود. زیرا قطعا پشت آن کارخانه‌های بزرگ داروسازی قرار دارند و آن‌ها به دنبال اقتصادشان هستند بنابراین ما کارآیی این داروها را بررسی می‌کنیم و هر دارویی که فکر کنیم کمک می‌کند، قطعا آن را فراهم می‌کنیم.

پایان پیام/

مطالب مشابه