۷۰ درصد ظرفیت تخت‌های نیروهای مسلح در اختیار بیماران کرونا قرار می‌گیرد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، حسن عراقی زاده درباره آخرین اقدامات این ستاد در مبارزه با کرونا گفت: مجموعه نیروهای مسلح با همکاری وزارت بهداشت و ستاد ملی مقابله با کرونا و در استان‌ها با در اختیار گذاشتن تخت بیمارستان‌های شهری، ایجاد بیمارستان‌های صحرایی، رفع آلودگی محیطی و تامین نیروی انسانی متخصص خدماتی  در مقابله با مهار کرونا همکاری می کند.

رییس اداره بهداشت و درمان ستاد کل نیروهای مسلح و دبیر قرارگاه پیشگیری و کنترل ویروس کرونا ادامه داد: به تمامی سازمان‌های نیروهای مسلح اعم از ارتش، سپاه، بسیج، وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ابلاغ شده که ۷۰ درصد ظرفیت تخت‌های بیمارستانی و بستری را در اختیار ستاد مبارزه با کرونا برای بستری بیماران کرونایی قرار دهند و ۳۰ درصد برای موارد اضطراری و اوژانسی غیر از کرونا باشد.

وی از ایجاد نقاهتگاه‌ها در شهرهای درگیر این ویروس خبر داد و افزود: با توجه به این که تعدادی از بیماران از بیمارستان‌ها مرخص می‌شوند ولی هنوز شرایط نگهداری در منزل را ندارند تصمیم گرفته شد که نقاهتگاه‌هایی در استان‌ها، شهرستان‌ها و شهرهای مختلف راه‌اندازی شود که بیماران بتوانند دوران نقاهت خود در آنجا طی کنند.

عراقی زاده گفت: با همکاری شهرداری تهران ۱۰ سوله مدیریت بحران شهر تهران در اختیار این موضوع قرار گرفته که تجهیز و اداره آن توسط سپاه انجام خواهد شد و از روز گذشته چند  مراکز تجهیز شده است که آماده پذیرش است که هر زمان که مجموعه دانشگاه‌های علوم پزشکی و ستاد استان تهران بخواهد می‌تواند از آن استفاده کند، البته این نقاهتگاهها برای پذیرش بیمارانی است که الزاما به دستور پزشکان بعد از مرخص شدن از بیمارستان باید دورانی را برای بهبودی کامل سپری کنند.

رییس اداره بهداشت و درمان ستاد کل نیروهای مسلح یادآور شد: مشابه این نقاهتگاه ها از امروز شنبه ۱۷ اسفند ماه در قم به ظرفیت ۷۰۰ تخت راه اندازی شده است که نقاهت‌گاه نسبتا بزرگی در منطقه جمکران است که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مسوول راه اندازی و تجهیز آن است، در شهرهای رشت، کاشان و اصفهان هم  این آمادگی وجود دارد که ظرف یکی دو روز آینده نقاهتگاه‌هایی راه اندازی شود.

وی تاکید کرد: بنابراین از آخرین کارهای نیروهای مسلح آماده سازی ۷۰ درصد تخت های بیمارستانهای نیروهای مسلح، ایجاد نقاهتگاه ها و در کنار آن تولید ماسک و مواد شوینده و لباس های محافظت کننده است، پاکسازی فضای مجازی و محافظت از آن توسط پلیس ناجا، رفع آلودگی و ضد عفونی شهری توسط یگان های جنگ نوین و ویژه در شهرهای  مختلف از دیگر اقدامات ستاد کل نیروهای مسلح است.

عراقی زاده ادامه داد: استفاده از ظرفیت‌های بسیج و جامعه پزشکی کشور در توافقنامه‌ای که با وزارت بهداشت صورت گرفته از دیگر اقدامات است که هرجا که لازم باشد در کنار آنها هستند و ظرفیتهای خود را در اختیار ستاد قرار می‌دهند.

رییس اداره بهداشت و درمان ستاد کل نیروهای مسلح درباره بهداشت پادگان‌های کشور و دغدغه خانواده در این خصوص گفت: سربازانی که از تاریخ ۱۹ اسفنده ماه باید به خدمت اعزام می‌شدند و تعداد زیادی هم بودند تا اول اردیبهشت سال ۹۹ به عقب افتاد، خیلی از مراکز آموزشی خالی است. بنابراین حجم خیلی بالایی از سربازان وارد پادگان‌ها نشدند.  تعدادی هم که از قبل در حال آموزش بودند روزهای پایانی را طی می کنند و خیلی‌ها هم مرخص شده اند.

وی اظهار کرد: البته یگان‌هایی مانند مرزبانی‌ها هستند که امنیت کشور را حفظ می کنند و یا ماموریت هایی دارند که تعطیل پذیر نیست که در آنجا هم حداکثر مراقبت های بهداشتی صورت می‌گیرد، مردم مطمئن باشند که حداکثر مراقبت‌های بهداشتی در پادگان ها و مراکز نظامی انجام می شود. چک روزانه انجام می شود. ورودی و خروجی کنترل می شود و اگر تشخیص داده شود که فردی بیمار است بلافاصله از محل کار خارج شده و تا بهبود کامل تحت درمان قرار می‌گیرد.

عراقی زاده گفت: در هیچ یک از مراکز نظامی و پادگان ها تا الان مورد غیرعادی مشاهده نشده، همگیری نداشتیم یا موردی که خارج از کنترل باشد، دائما در حال رصد هستند. اصلا مورد نگران کننده ای در پادگان ها و مراکز نگهداری سربازان نداشتیم، همکاری نیروهای مسلح با وزارت بهداشت کاملا خوب و هماهنگ است، ستاد نیروهای مسلح عضو ستاد ملی مبارزه با کرونا است و در همه جلسات حضور دارد. همکاری ما با وزارت بهداشت در همه موارد بهداشتی بسیار نزدیک است و در همه حوزه ها تماس روزانه داریم.

به گزارش ایرنا رییس اداره بهداشت و درمان ستاد کل نیروهای مسلح در پایان اضافه کرد: حتی المقدور رعایت مسایل بهداشت شخصی و بعد کاهش و به صفر رساندن ترددهای شهری و برون شهری داشته باشند، هر اقدامی که بتواند حجم ویروس را در فضا کم کند قطعا کمک می کند و تاثیر دارد، این ویرویس، ویروسی است که در سطح اشیا، سطوح فلزی، در جاهایی که دستگیره درها و اتوبوسها  است می تواند مدتها زنده بماند بنابراین وقتی ضدعفونی می شود حجم ویروس کم می شود و این کمک به کاهش انتشار بیماری می کند، هم باید بسیج شویم و هرکاری می شود انجام داد تا این ریشه کنی بیماری اتفاق بیفتد.

پایان پیام/

مطالب مشابه