وضعیت آزمایشگاه‌های تشخیص طبی کشور در مقابله با ویروس کرونا
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)،  شهروز همتی در ارتباط با وضعیت کیت‌های تشخیص کرونا در آزمایشگاه‌های تشخیص طبی کشور، گفت: ابتدا باید این نکته را مورد توجه قرار بدهیم که تصوری که ممکن از آزمایش کیت تشخیص ویروس کرونا داشته باشید با مثلاً کیت تشخیص قند خون متفاوت است.

وی افزود: ویروس کرونای جدید یا همان covid-۱۹ را با روش ملکولی یا PCR تشخیص می‌دهند. این روش قدمتی ٢٠ ساله در کشور دارد و گرچه دستگاه‌ها و تکنولوژی آن غربی است ولی در طی این سال‌ها محققین ما در طراحی و تولید کیت‌های تشخیص بیماری‌های عفونی از جمله بیماری‌های ویروسی مانند هپاتیت B و C و HIV با این روش گام‌های مؤثری برداشته اند و در حال حاضر، تعداد زیادی از آزمایشگاه‌های خصوصی و دولتی این روش را برای تشخیص انواع بیماری‌ها از جمله بیماری‌های عفونی مورد استفاده قرار می‌دهند. 

رئیس انجمن علمی دکترای علوم آزمایشگاهی تشخیص طبی ایران ادامه داد: از آنجا که ویروس کرونای جدید یک ویروس نوظهور است و در کشور ما جدیداً شایع شده، کیت‌های تشخیصی کرونا بر اساس روش PCR وارداتی هستند ولی همکاران ما در آزمایشگاه‌های تشخیص کرونا در مدت زمان کوتاهی به طراحی و تولید برخی از معرف‌های تشخیصی لازم همت گمارده و موفقیت‌هایی کسب کرده اند.

همتی در خصوص اینکه وضعیت آزمایشگاه‌های پزشکی کشور به لحاظ تجهیزات برای تشخیص این قبیل بیماری‌های ویروسی چگونه است گفت: امروزه بسیاری از آزمایشگاه‌های تشخیص طبی کشور از روش PCR برای تشخیص بیماری‌های عفونی و ویروسی استفاده می‌کنند و تجهیزات آن در کشور وجود دارد و بیماری‌های زیادی از جمله هپاتیت B و C و ایدز و سل توسط این روش تشخیص داده می‌شوند.

وی در خصوص احتمال انتقال ویروس از طریق افرادی که در آزمایشگاه‌ها مشغول کار هستند افزود: بله این احتمال وجود دارد. اصولاً هر عامل عفونی در صورتی که احتیاطات لازم صورت نگیرد می‌توانند از طریق نمونه‌های بیماران به فرد آزمایش کننده منتقل شود و این مختص به کرونا ویروس نیست، با شیوع بیماری ویروس کرونا اهمیت کار سپید پوشان گمنام آزمایشگاهی کشور که در شرایط سخت همگام با پزشکان و پرستاران در تشخیص و کنترل بیماری گام بر می‌دارند، نمایان می‌شود.

رئیس انجمن علمی دکترای علوم آزمایشگاهی تشخیص طبی ایران در ارتباط با جایگاه آزمایشگاه‌های تشخیص طبی کشور در انجام تست کرونا گفت: متولی انجام آزمایش تشخیص کرونا وزارت بهداشت است، آزمایشگاه آنفلوانزا دانشکده بهداشت و انستیتو پاستور، آزمایشات غربالگری و تأییدی را انجام می‌دهند و تا جایی که اطلاع دارم حدود ۲۳ آزمایشگاه دولتی و آزمایشگاه‌های شبکه کشوری تشخیص ملکولی آنفلوانزا و تعدادی آزمایشگاه خصوصی آزمایشات غربالگری اولیه را انجام می‌دهند.

همتی ادامه داد: آزمایشگاه‌های بخش خصوصی که در این زمینه توانایی لازم را داشته باشند بایستی استانداردهای ایمنی زیستی و امکانات لازم جهت تشخیص را بر اساس چک لیست‌های آزمایشگاه مرجع سلامت داشته باشند و کیفیت و عملکرد آنها تأیید شده باشد تا بتوانند در این خصوص با دولت همکاری نمایند، مجدد تاکید می‌کنم که توانایی انجام این آزمایش در آزمایشگاه‌های بخش خصوصی کشور وجود دارد و برخی همکاران ما هم اکنون در حال همکاری و رایزنی جهت انجام این آزمایش هستند.

رئیس انجمن علمی دکترای علوم آزمایشگاهی تشخیص طبی ایران در خصوص اینکه آزمایشگاه‌ها در چه صورت می‌توانند در خصوص این بیماری یا اپیدمی‌های مشابه دولت را یاری کنند گفت: در حال حاضر بیش از سه هزار آزمایشگاه در بخش خصوصی و ٢٨٠٠ آزمایشگاه دولتی در کشور وجود دارد که می‌توانند بازوی قدرتمند نظام سلامت کشور باشند. اما به واسطه مشکلاتی که در طی سال‌های اخیر آزمایشگاه‌ها با آن روبرو بوده اند این همکاری کمرنگ‌تر شده است.

وی اظهار کرد: آزمایشگاه‌های کشور به واسطه بهره مندی از وسایل و تجهیزات مدرن آزمایشگاهی می‌توانند دولت را در بحران‌هایی مانند سیل و زلزله و اپیدمی بیماری‌های عفونی یاری دهند. ولی مشکلاتی که اکنون آزمایشگاه‌ها با آن روبرو هستند این است که به واسطه بروز این اپیدمی آزمایشگاه‌ها درآمد کمتری دارند و از طرفی اگر با پرداخت معوقات بیمه‌ها بنیه مالی آزمایشگاه‌ها تقویت شود، بسیاری از آنها با خرید تجهیزات لازم می‌توانند آزمایشات غربالگری را زیر نظر آزمایشگاه مرجع سلامت انجام داده و در این راستا کمک بیشتری به مردم و دولت نمایند.

به گزارش ایرنا همتی در پایان اضافه کرد: از طرفی با توجه به نیاز کادر درمانی کشور و مردم به تجهیزات حفاظتی مانند گان، دستکش، ماسک و مواد ضد عفونی کننده مانند ژل های ضد عفونی کننده و الکل ذخیره آزمایشگاه‌ها در خصوص این اقلام تمام شده است و مسئولین و پرسنل آزمایشگاه‌ها در خطر ابتلاء به بیماری قرار دارند و لازم است مسئولین کشور در این خصوص اقدامات فوری انجام دهند.

پایان پیام/

مطالب مشابه