تلاش می‌کنیم مایحتاج ایران را برای مقابله با کرونا فراهم کنیم
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، ریچارد برنان روز شنبه در نشست خبری با حضور خبرنگاران درباره شرایط مقابله ایران با ویروس کرونا افزود: ویروس کرونا جدید است و شاید باعث شگفتی باشد که اخبار این ویروس ۶۸ روز پیش به دست ما رسید و از آن آگاه شدیم و اولین مورد نیز در ایران ۱۷ روز پیش شناسایی شد. سرعت گسترش کرونا در جهان بسیار سریع است. تمام کشورها و نه فقط ایران هم با این چالش مواجه هستند. در حال حاضر اطلاعات زیادی درباره ویروس کرونا داریم و از طرفی اطلاعات زیادی هم درباره آن نداریم.

وی افزود: بر این باور هستیم که اگر اقدامات ضروری و اولویت‌دار را اجرا کنیم، می‌توانیم با این شیوع مقابله کرده و به آن خاتمه بدهیم. برای شکست دادن این ویروس همه باید دست به دست هم بدهند. اطلاعات غلط درباره ویروس کرونا، کار پزشکان و پرستاران را به شدت سخت می‌کند. به همین دلیل در چند روز گذشته، تیم سازمان جهانی بهداشت و موسسه روبرت کخ و CBC چین جلساتی با مسئولان ایران داشته‌اند. تبادل اطلاعات و تجربه‌های زیادی انجام شده است و از طرفی درس‌های فراوانی از سیستم بهداشت و درمان ایران گرفتیم، باید به پزشکان و پرستاران و کارکنان مراکز درمانی و آزمایشگاه‌ها خسته نباشید بگوییم و به آنها اعلام کنیم که به وجودشان افتخار می‌کنیم.

رئیس هیات اعزامی سازمان جهانی بهداشت به ایران درباره تبادل اطلاعات درباره کرونا گفت: تبادل اطلاعات در زمینه ویروس کرونا بسیار اهمیت دارد و این تبادل اطلاعات هم از طرف ایران و هم از طرف سایر کشورها به ایران باید انجام شود. این بیماری جدید است و تبادل اطلاعات در این زمینه بسیار مهم است، سازمان جهانی بهداشت از کمک‌های فنی تا زنجیره تامین را انجام می‌دهد. در سطح بین المللی نیز باید با اطلاع رسانی غلط مقابله کرد. یکی از کارهایی که در ایران می‌توانیم انجام دهیم، کمک به پیشرفت دانش ایران در زمینه ویروس کرونا است.

برنان درباره عملکرد وزارت بهداشت ایران در مقابله با کرونا گفت: اخبار کذب و غلط می‌تواند تاثیر زیادی بر آحاد جامعه بگذارد. زیرا در حال حاضر اطلاعاتی که خانواده‌ها نیاز دارند، این است که بدانند چطور از این بیماری پیشگیری کنند و اگر کسی از اعضای خانواده به این بیماری مبتلا شد، چه کاری باید انجام بدهند. حضور ما در ایران، به دلیل ارزیابی سیستم بهداشتی ایران در واکنش به شیوع ویروس کرونا نیست. اولویت‌هایی که توسط وزارت بهداشت ایران مشخص شده، کاملا درست و به جا است.

وی اظهار کرد: برای شکست کرونا تنها نیاز به دخالت سیستم بهداشت و درمان نیست، بلکه تمام دولت و همه جامعه باید در این زمینه مداخله کند تا بتوان آن را شکست داد. در این بازه زمانی کوتاه، وزارت بهداشت ایران پیشرفت‌های خوبی داشته است. پیشرفت‌های شگفت انگیزی در زمینه درمان و آزمایشگاه تشخیصی ویروس کرونا و اطلاع رسانی در ایران اتفاق افتاده است. همچنان کارهای زیادی قابل انجام است و وزارت بهداشت مسیر را به درستی پیش می‌رود.

کریستوف آندریاس هاملمان نماینده سازمان جهانی بهداشت در ایران نیز در این نشست خبری در پاسخ به سوالی درباره وضعیت بیمارستان‌های ایران برای درمان بیماران مبتلا به ویروس کرونا گفت: امروز در هر شهر و استان، چندین بیمارستان و پایگاه سلامت برای مراقبت از بیماران مبتلا به ویروس کرونا اختصاص داده شده است. این هیات در سفر بعدی به قم خواهد رفت. از شرایط بالینی بیماران اطلاعات بسیار خوبی داریم و به طور مداوم از طرف پزشکان و پرستاران ایمیل دریافت می‌کنیم و از شرایط بیمارستان‌ها آگاه هستیم. سازمان جهانی بهداشت نیز همکاری کامل با وزارت بهداشت انجام می‌دهد.

وی افزود: با توجه به محدودیت‌های جهانی، تامین اقلام بهداشتی در حال حاضر دشوار است. البته سازمان جهانی بهداشت نهایت تلاش خود را برای تامین این اقلام انجام می‌دهد، من هم در تهران زندگی می‌کنم و ۱۰ همکار ما از خارج از کشور آمدند و وزارت بهداشت ایران همکاری مناسبی با هیات اعزامی سازمان جهانی بهداشت داشته است. ما از بیمارستان‌ها بازدید کرده و با کادر پزشکی مستقیم صحبت کردیم و هرجا که خواستیم سر زدیم. البته سوالات زیادی وجود دارد. پویش ملی برای شکست کرونا نیز بسیار مطلوب است.

هملمان گفت: در وزارت بهداشت و خطوط مقدم افراد زیادی با ویروس کرونا مبارزه می‌کنند و اگر شبکه سازی با سازمان جهانی بهداشت وجود داشته باشد، می‌توان تجربه ایران را به سایر کشورها منتقل کرد.

حمیدرضا جمشیدی، دبیر ستاد ملی مبارزه با کرونا نیز در این نشست خبری گفت: امروز جهان با بیماری جدیدی روبه‌روست که نیازمند همکاری‌های بین المللی است. در نتیجه به تبادل اطلاعات و تجربه‌ها از طرف سازمان جهانی بهداشت و سایر کشورها در زمینه بیماری ناشی از کرونا نیاز داریم. به همین دلیل تیم سازمان جهانی بهداشت از ۱۲ اسفند ۹۸ وارد ایران شده‌اند.

وی اظهار کرد: جلسه‌های متعددی با مدیران وزارت بهداشت ایران برگزار شده و همچنین از بیمارستان‌هایی مانند مسیح دانشوری بازدید کرده‌اند. همه بازدیدها و جلسه‌های متعدد به دو منظور انتقال تجربه ایران به دنیا و انتقال تجربه ایران به سایر کشورها در زمینه کرونا انجام شده است، امروز بیش از ۹۵ درصد واکسیناسیون‌های پایه در ایران پوشش داده شده و ایران یکی از بهترین سیستم‌های مراقبت‌های بهداشت اولیه در منطقه را دارد. در حال حاضر ۳۰ هزار بهورز و ۲۰ هزار مراقب بهداشتی در شهرها آماده باش هستند. طبیعی است که مانند همه کشورهای دنیا به دلیل حجم و گسترده بودن این اتفاق، نقص‌هایی وجود دارد که تلاش می‌کنیم در روزهای آینده این مشکلات برطرف شود.

دبیر ستاد ملی مبارزه با کرونا ادامه داد: بعد از چند روز اولی که به شدت تحت فشار ویروس بودیم، باید خود را جمع کرده و صحنه مبارزه با بیماری را از آی سی یو به نقطه شروع می‌کشاندیم. این نقطه شروع فضاهای عمومی و منازل مردم است. به طور طبیعی در روزهای اول، ویروس کرونا ما را مدیریت کرد، اما الان به جایی رسیدیم که ما می‌توانیم ویروس را مدیریت کنیم. شرط موفقیت ما در این مسیر، دو اصل کلیدی است. اول حضور فعال همه بخش‌های خارج و داخل وزارت بهداشت در زمینه مبارزه با کرونا و دوم مشارکت مردم است.

به گزارش ایرنا جمشیدی در پایان اضافه کرد: اخبار و اطلاعات نشان می‌دهد که مردم وارد صحنه درگیری با ویروس شده‌اند. البته هنوز جای کار زیادی داریم. دیشب بررسی کرده و دیدیم که برخی از مردم از فرصت تعطیلی مدارس استفاده کرده و به سمت استان‌های شمالی رفته‌اند. هنوز مراکز خرید و برخی خیابان‌ها شلوغ و پرترافیک است. افراد سوال می‌کنند چه وقتی از شر این بیماری خلاص می‌شویم و پاسخ این است که وقتی از شر این ویروس راحت می‌شویم که همه دست به دست هم داده و با این ویروس مبارزه کنیم. راهبرد غیرفعال این است که بنشینیم تا ویروس ما را آلوده کند. در حالی که باید فعالانه به ویروس حمله کنیم.

پایان پیام/

مطالب مشابه