باید توزیع ماسک از طریق منابع رسمی مدیریت شود
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، محمد باقر ضیا گفت: محل اصلی توزیع ماسک باید داروخانه ها باشد ما ۱۳ هزار داروخانه در سراسر کشور داریم. عدم توزیع ماسک در داروخانه ها باعث شده مردم به شدت نسبت به داروخانه ها بدبین شوند و به خاطر همین تصمیمات غلط حتی این اواخر در یکی از داروخانه ها به همکار ما تعدی کرده و به وی صدمه رسانده اند این رفتارها به دلیل انعکاس نادرست اخبار در صدا و سیما است دلیلش هم این است که در داروخانه ها به هیچ عنوان ماسکی توزیع نشده ولی طوری در اخبار وانمود می کنند که انگار داروخانه ها ماسک دارند اما در اختیار مردم قرار نمی دهند.

رییس انجمن داروسازان ایران ادامه داد: باید توزیع ماسک از طریق منابع رسمی مدیریت شود، اخبار کشف میلیون ها ماسک و دستگیری محتکران ماسک به طور مداوم پخش می شود اما باید پرسید این ماسک های ضبط شده کجا توزیع شده است که هنوز کمبود وجود دارد؟ باید ماسک های کشف شده از انبار محتکران را در اختیار داروخانه ها قرار دهند تا توزیع کنند چرا که نیرو و امکانات این کار را در اختیار دارند و آموزش هم دیده اند علاوه بر این مراکز نظارتی بر داروخانه ها نظارت دارند.به نظرم مشکل تصمیم گیری در این زمینه وجود دارد.

وی درباره توزیع مواد ضدعفونی در داروخانه ها افزود: به تازگی مواد ضدعفونی کننده به دلیل اینکه تولیدات آن به سطح قابل قبول در کشور رسیده کم کم از طریق داروخانه ها در حال توزیع است البته تولیدات هنوز به آن صورت که بازار اشباع شود نرسیده است، داروخانه ها هم در دوران جنگ و هم در دوران تحریم خدمات شایسته ای به مردم ارائه کرده اند. الان هم در خط مقدم هستند. اولا به متصدیان داروخانه ها توصیه می کنم که حتما از لوازم پیشگیری و ماسک در داروخانه استفاده کنند از طرف دیگر به مردم اطمینان می دهم اگر مواد پیشگیری در اختیار داروخانه ها قرار دهند حتما آن را در دسترس مردم قرار می دهیم. 

به گزارش سلامت نیوز ضیا در پایان گفت: در حال حاضر یک عدد ماسک هم به داروخانه ها نداده اند. همچنین مسوولین باید مسیر درست را انتخاب کنند و با شفافیت بگویند که ضدعفونی کننده ها از کجا می آید و تولید روزانه الکل در کشور چقدر است و چقدر ماسک موجود است و نحوه توزیع آنها چگونه است. کلی گویی و فرافکنی باعث می شود که مردم بی اعتماد شوند و ضرر آن متوجه همه ما خواهد بود، از زحمات شبانه روزی همکاران داروساز در تولید مواد ضدعفونی کننده و کارخانجات داروسازی و همچنین داروخانه های کشور که با وجود ریسک ابتلا به کرونا به نحو بسیار شایسته ای به ارائه خدمات دارویی مشغولند سپاسگزاری می کنم.

پایان پیام/

مطالب مشابه