مسئولان وزارت بهداشت نباید از اعلام آمار واقعی قربانیان کرونا واهمه داشته باشند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، علی نجفی خوشرودی شیوع کرونا ویروس را مسأله‌ای ملی با ابعاد پیچیده عنوان کرد و گفت: روند مبارزه با این بیماری، از دو نقیصه رنج می برد. یکی اینکه هنوز آنگونه که باید، یک عزم جدی ملی در ساختارهای کشور شکل نگرفته است و با وجود تاکیدات و آمادگی‌های اعلام شده، همکاری و هماهنگی لازم و کافی از  جهات مختلف با دولت معمول نشده است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد: مجلس هم که متأسفانه تعطیل شده است و این، فرآیند مطالبه‌گری و انعکاس مسائل و مشکلات مردم را با کُندی مواجه کرده است، نقص دوم جدی نگرفتن کرونا از سوی برخی مردم است، برخی از مردم همچنان این مسأله را  جدی نمی‌گیرند و این در چرخه شیوع و گسترش بیماری نقش زیادی دارد. بنابراین واقعا توصیه می‌کنم که مردم در خانه بمانند و به‌ویژه با توجه به در پیش بودن نوروز، از مسافرت بپرهیزند.

وی با ابراز امیدواری از قطع چرخه انتقال و شیوع کرونا افزود: پیشنهاد می‌کنم که تعطیلی حداکثری در چهار استان قم، تهران، گیلان و مازندران، به اجرا در آید، برخی از بیماران حتی به مرحله آزمایش نمی‌رسند و یا تا نتیجه آزمایشات اعلام شود، از بین می‌روند، مسئولان وزارت بهداشت در اعلام آمار واقعی نباید تردید و یا واهمه داشته باشند. اتفاقا این اقدام، موجب توجه بیشتر مردم خواهد شد و خواهند دید که خطر بسیار جدی است. در واقع ترس آگاهانه مردم، خودمراقبتی و رعایت هشدارهای بهداشتی را ارتقا خواهد داد.

نجفی خشرودی گفت: تصمیمات ستاد ملی مقابله با کرونا که اختیارات شورای عالی امنیت ملی به آن تفویض شده است، باید با قاطعیت به اجرا درآید. در این راستا، اهتمام به ملاحظات و نظرات مسئولان استانی و شهرستانی، مورد تأکید است، ممنوعیت سفر به استان‌های شمالی به ویژه مازندران مطالبه مردم این مناطق است، تشتّت و ناهماهنگی در این خصوص، پذیرفتنی نیست. موافق هستم که درباره قرنطینه کامل برخی شهرها یا استان‌ها، پیچیدگی زیادی در زمینه‌های اقتصادی، اجتماعی و ... وجود دارد، اما درعین حال باید زیرساخت‌ها و آمادگی‌های لازم فراهم شود. چون جان مردم بر همه چیز ارجحیت دارد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: البته در صورت ضرورت به قرنطینه کامل، باید ابتدا منابع مالی لازم و حمایت‌های معیشتی از اقشار آسیب پذیر پیش بینی شود، مازندران سومین استان درگیر این ویروس پس از تهران و قم است، متأسفانه این روند از جمله در شهرستان بابل در وضعیت قرمز قرار دارد و به شدت، صعودی است. تعداد مبتلایان و فوت شدگان در این شهرستان در حال افزایش است و تجهیزات اولیه پیشگیری و امکانات بیمارستانی، با کمبود مواجه است.  

به گزارش ایرنا وی در پایان اضافه کرد: این بحران، تجربه‌ای سخت برای کشور است و میزان و چگونگی هماهنگی ساختارهای مختلف کشور و مدیریت این بحران، نباید به گونه‌ای باشد که مردم آن را با نحوه اقدام و مدیریت هماهنگ در وقایع دیگر در کشور، مقایسه کنند. وانگهی شرایط ناشی از تحریم ظالمانه آمریکا، تأمین نیازمندی‌های دارویی و تجهیزات را با سختی مواجه کرده که خود مصداق تروریسم اقتصادی است.

پایان پیام/

مطالب مشابه