ارتباط اختلال حس بویایی با کرونا ویروس جدید باید بررسی شود
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، علی صفوی نائینی با بیان اینکه در مدت اخیر افرادی به علت اختلال در حس بویایی و در برخی موارد حس چشایی به مطب های گوش و حلق و بینی و مراکزی که پذیرای بیماران مشکوک به کرونا هستند، مراجعه کرده اند، گفت: با توجه به جدید بودن ویروس کرونای جدید در دنیا و نبود تجربه و مطالعات علمی کافی،  نمی‌توان در این باره قضاوت کرد و درباره ارتباط این دو مورد با یکدیگر نظر قطعی داد.

وی افزود: اگر کرونا ویروس جدید مطابق سایر ویروس‌هایی که عصب بویایی را درگیر میکنند چنین خاصیتی داشته باشد، می‌توان این برآورد را داشت که این اختلال برگشت‌پذیر است اما هنوز نمی‌توان نظر قطعی ارایه کرد، چراکه مطالعات کافی در این باره انجام نشده است، برای درمان التهابات عصبی منجر به اختلال در عملکرد عصب، در بسیاری از موارد داروهای کورتون توصیه می‌شود اما با توجه به شیوع ویروس کویید ۱۹ به نظر می‌رسد تجویز این دارو کار درستی نباشد، چراکه این دارو باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن میشود. از این رو تنها می‌توان توصیه‌های عمومی برای ترمیم التهاب عصب ارایه داد که شامل استراحت کافی، مصرف مایعات و داروهای تقویتی میشود.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به فقدان مطالعات علمی در این زمینه و گذشت تنها یک ماه از شیوع بیماری کویید ۱۹ گفت: در هفته‌های اخیر مراجعه بیمارانی با این عارضه در مطبهای گوش و حلق و بینی به وضوح افزایش یافته، به گونه‌ای که پیش از این، تعداد کسانی که به این عارضه دچار می‌شدند خیلی کمتر از حال حاضر بود.

صفوی نائینی گفت: احتمال ارتباط اختلال در حس بویایی با کرونا ویروس جدید باید بررسی شود، اختلال حس بویایی در حالت کلی دو علت عمده دارد، در دسته اول مواد معطر معلق در هوا به پایانه‌های بویایی در سقف بینی نمیرسند که علت آن انسداد نسبی در مسیر است و اصطلاحا به آن اختلال بویایی هدایتی گفته میشود. در دسته دوم اختلالات عصبی رخ داده که یا عصب و یا مرکز حس بویایی در مغز درگیر شده و برآورد ما این است که علت این مسئله در حال حاضر  مربوط به درگیری عصبی است، نه اثر انسدادی.

وی اظهار کرد: معمولا بیمارانی که در این چند هفته اخیر مراجعه کردهاند به صورت ناگهانی دچار اختلال در حس بویایی شده و در برخی موارد حس چشایی آنان نیز مختل شده است، بحث بهداشت و پیشگیری در مورد کرونا ویروس جدید و انجام مراقبتهای لازم توسط مردم امری ضروری است، جامعه پزشکی تنها میتواند به مردم آگاهی دهد، اما اجرا و عمل به آن بر عهده مردم است.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در خصوص سابقه این اختلال در سایر کشورها از جمله چین اظهار کرد: تا کنون در چین گزارشی در این مورد انجام نشده که ممکن است یکی از علل آن در اولویت نبودن این موضوع باشد، قضاوت درباره برگشت پذیری التهابات عصب بویایی نیازمند گذشت زمان یکساله است، از آنجاکه هنوز از این مسئله مدت زمان زیادی نگذشته قضاوت در مورد بازگشت پذیری حس بویایی این افراد نیازمند گذشت زمان است.

صفوی ادامه داد: در بسیاری از موارد اختلال بویایی بعد از گذشت چند ماه به خودی خود و توسط بدن فرد بهبود مییابد، به همین خاطر در حال حاضر نمیتوان قضاوت کلی کرد اما استراحت، مصرف مایعات و خواب مناسب میتواند به بهبود این التهابات کمک کند، همکاران متخصص گوش و حلق و بینی در استانهایی همچون مازندران نیز به افزایش مراجعات به علت اختلالات بویایی اشاره کرده‌اند.

در همین رابطه مریم واعظ جلالی ویروس شناس و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نیز درباره نقش ویروس‌ها در ایجاد اختلالات بویایی توضیح داد: این عارضه در عفونت‌های ویروسی اتفاق میافتد و در مورد خانواده کرونا ویروس‌ها نیز این مسئله گزارش شده اما تحقیقات نشان داده این عارضه برگشت‌پذیر است.

همچنین پیام طبرسی استاد گروه عفونی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نیز درباره این عارضه اظهار کرد: بسیاری از بیماری‌های ویروسی می‌توانند باعث ایجاد عارضه در حس بویایی افراد شوند، اما ارتباط بین این عارضه با کرونا ویروس جدید هنوز قابل اثبات نیست و نیازمند تحقیقات بیشتری است و چون تازه حدود دو هفته از شیوع این بیماری در کشور می‌گذرد تحقیقی در این باره انجام نشده است، اما این عارضه از شکایات شایع بیماران کرونایی بستری در بیمارستان نبوده است.

این متخصص با اشاره به افزایش استفاده از مواد شوینده و ضدعفونی کننده به علت پیشگیری از بیماری کرونا در هفته‌های اخیر گفت: میتوان ارتباط اختلال بویایی با استفاده از این مواد را نیز به عنوان یک فرضیه در نظر گرفت و بررسی کرد. ممکن است استفاده از دوز زیاد این مواد علت این عارضه باشد، اما نظر دادن درباره آن احتیاج به بررسی دارد.

به گزارش ایسنا وی در پایان با اشاره به وجود مواردی از این عارضه در حال حاضر گفت: اما این عارضه در زمان‌های دیگر نیز اتفاق می‌افتد و نمی‌توان آن را صددرصد با کرونا مرتبط دانست زیرا از علائم شایع کرونا اختلال بویایی نیست.

تا کنون آمار رسمی درمورد افراد مبتلا به عارضه اختلال بویایی جمع آوری نشده است و کسب اطلاعات در این زمینه مشروط بر گذشت زمان و انجام تحقیقات علمی است.

پایان پیام/

مطالب مشابه