راه‌های پیشگیری و مقابله با شیوع ویروس کرونا در محیط‌های جمعی
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، سعید نمکی دستورالعمل کنترل محیطی برای مقابله با کووید ۱۹ "کرونا ویروس" را ابلاغ کرد.

همانگونه که استحضار دارند بیماری کرونا از حدود یک ماه گذشته خود را در ایران عزیز نشان داده و متاسفانه سبب ابتلالی تعدادی از هموطنان عزیز به این بیماری و مرگ برخی از بیماران شده است. این بیماری اولین بار در جمهوری خلق چین دیده شد و به نظر می رسد که هم اکنون در مرحله مهار قرار گرفته باشد.

باید بخاطر داشت که هم اکنون جمهوری اسلامی ایران تنها کشور درگیر این بیماری نیست. کشورهای متعددی در آسیا، اروپا ... و نیز ایالات متحده امریکا در حال حاضر سرگرم دست پنجه نرم کردن با این بیماری هستند.

از آغاز شناسایی این بیماری در کشور همکاران من رعایت اصل شفافیت را، اگرچه با سیل تخریب رسانه های معاند و خارج از کشور مواجهه شدید دارند، سرلوحه برنامه ها قرار داده اند.

فارغ از آنچه گذشت، رویارویی با چنین پدیده ای که بسیاری از زوایای آن در جهان ناشناخته است، نیازمند رویه ای علمی و منطقی است. در این موقعیت، تنها اتکا به رویه های مستند بر شواهد می تواند سبب شود که از تکرار اشتباهاتی که در سایر جوامع در رویارویی با این پدیده رخ داده پرهیز نمود و نقشه راهی را انتخاب کرد که سبب دستیابی به اهداف در کوتاه ترین فرصت ممکن و با حداقل آسیب ها به سالمت جامعه گردد.

همچنین باید به این نکته مهم دقت نمود که وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به تنهایی قادر به مبارزه با این بیماری نبوده و این امر مهم نیازمند مشارکت همه جامعه، در کنار همکاری تنگاتنگ سه قوه است.

مجموعه پیوست گزیده ای از دستورعمل هایی است که وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای رویارویی هدفمند با این بیماری تهیه کرده است. نکته مهم در این مجموعه آن است که گروه هدف آن فقط بیماران کرونایی و ارائه کنندگان خدمات بهداشتی و درمانی نیستند.

این دستور عمل ها علاوه بر ارائه کنندگان خدمات بهداشتی و درمانی ضمن اولویت دادن به اصل پیشگیری از بیماری، محیط های ارایه خدمات سلامت ، محیط های عمومی محل مراجعه جامعه، محیط های ورزشی و تفریح گاه ها، محیط های تامین و توزیع مواد غذایی، اماکن مذهبی و ... را نیز مورد توجه قرار داده و اصول حضور و رفتار بهینه این اماکن را به جزئیات تدوین نموده است.

امید است با ابلاغ این مجموعه از سوی عالی ترین مقام اجرایی کشور، اجرای آن در همه محیط های مربوطه در سراسر کشور آغاز گشته و دستیابی بهینه به اهداف از پیش تعیین شده را در راستای ریشه کنی بیماری کرونا به دنبال داشته باشد.

امید است به یاری خداوند متعال و نیز پیروی از رویه های علمی هر چه زودتر شاهد ریشه کن شدن این بیماری از ایران عزیز باشیم.
سعید نمکی

دانلود فايل : protocol.pdf ( 10926KB )
باشگاه خبرنگاران جوان

پایان پیام/

مطالب مشابه