شناسایی ۱۰۷۵ مورد جدید و قطعی ابتلا به کرونا در کشور طی ۲۴ ساعت گذشته
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، کیانوش جهانپور گفت: از ظهر دیروز تا امروز و بر اساس نتایج آزمایشگاهی، ۱۰۷۵ مورد بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد و کل مبتلایان به این بیماری در کشور به ۱۰۰۷۵ نفر افزایش یافت.

سخنگوی وزارت بهداشت ادامه داد: خوشبختانه تا کنون ۳۲۷۶ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ بهبود یافته و ترخیص شده اند، متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۷۵ نفر از مبتلایان جدید کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری در کشور به ۴۲۹ مورد رسید.

وی موارد جدید شناسایی بیماران کووید۱۹ در کشور به تفکیک استان‌ها را نیز به شرح زیر اعلام کرد:

تهران: ۳۰۳
قم: ۴۲

گیلان: ۸۴
اصفهان: ۴

البرز: ۷۴
مازندران: ۷۹

مرکزی: ۸۸
قزوین: ۴۲

سمنان: ۴۰
گلستان: ۲۵

خراسان رضوی: ۲۹
فارس: ۲

لرستان: ۲۵
آذربایجان شرقی: ۷

خوزستان: ۳۱
یزد: ۲۱

زنجان: ۱۷
کردستان: ۹

اردبیل: ۱۴
کرمانشاه: ۲۰

کرمان: ۷
همدان: ۱۲

سیستان و بلوچستان: ۶
هرمزگان: ۰

خراسان جنوبی: ۱۲
خراسان شمالی: ۰

چهارمحال و بختیاری: ۱۱
ایلام: ۷

آذربایجان غربی: ۱۹
کهگیلویه و بویراحمد: ۱۵

بوشهر: ۳

جهانپور گفت: تعداد آزمایشگاه‌ها از ۳۰ به ۵۰ آزمایشگاه رسیده و این میزان تا ۷۰ آزمایشگاه قابل افزایش خواهد بود و با کمک بخش خصوصی و مشارکت آن می‌توان این تعداد را در هفته‌های آینده احتمالا به ۱۰۰ آزمایشگاه یا ۱۰ هزار تست روزانه رساند. در حال حاضر ظرفیت آزمایشگاهی به ۶ هزار تست روزانه رسیده است. این میزان در مقایسه با کشورهای همسایه قابل توجه است و در منطقه ما کشوری دارای ساختار ثبت و شناسایی بیماری واگیر در این سطح نیست.

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت ادامه داد: هنوز نمودار ابتلا به بیماری ناشی از کرونا نزولی نشده و تعداد مبتلایان در حال افزایش است. هر روز درباره مراقبت‌هایی که مردم باید انجام بدهند، صحبت کردیم و ۸۰ درصد اقدامات برای قطع زنجیره انتقال به عهده مردم و مشارکت عمومی است. اقدامات مداخله‌ای از طرف نظام سلامت در حال انجام است که وزن آن در مهار بیماری ۲۰ درصد است. این ویروس این درس را به ما داد که فرد به معنی فرد نیست و جزیی از یک گروه و خانواده است و سلامت ما در گروی سلامت جامعه است و نمی‌توانیم خود را جدا فرض کنیم.

وی اظهار کرد: باید توجه بیشتری به افراد مسن و کسانی که بیماری زمینه‌ای دارند، داشته باشیم. این گروه، گروه پرخطر در ابتلا به ویروس کرونا هستند و بیشتر افرادی که فوت کرده‌اند بیش از ۶۰ سال سن داشته و به بیماری زمینه‌ای مبتلا بوده‌اند. خود این افراد هم باید در شرایط شیوع ویروس کرونا، توجه و مراقبت بیشتری انجام دهند.

جهانپور خاطرنشان کرد: شایعه تعطیلی کامل شهرها و پمپ بنزین‌ها نیز صحت ندارد و این شایعه‌ها منجر به تجمع افراد در فروشگاه‌ها و پمپ بنزین‌ها می‌شود و اصلا چنین چیزی در دستور کار قرار ندارد. آنچه ما توصیه می‌کنیم، کاهش تجمع غیرضروری است. در هر شهر و استانی اگر این صحنه‌ها مشاهده شود، تا یک هفته آینده با خیز تعداد ابتلا مواجه خواهیم بود، همزمان در استان خوزستان بیش از ۴۰ مورد فوت ناشی از مصرف الکل در این روزها داشته‌ایم.

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت درباره طرح بیماریابی برای ویروس کرونا نیز افزود: نوروز امسال مشابه هیچ سالی نخواهد بود و بسیج سلامت نوروزی که هر سال قبل از آغاز سال جدید شروع می‌شد، در قالب بسیج عمومی مقابله با ویروس کرونا خواهد بود. این بسیج مقابله با کرونا، شکل و ساختار خود را بعد از روزهای ابتدایی اسفند ماه پیدا کرده و در ۵ استان که ویروس کرونا شیوع بیشتری دارد، اجرایی شده و طراحی و برنامه ریزی و ساختار آن تعریف شده و به زودی در استان‌های دیگر به ترتیب شیوع بیماری اجرا می‌شود و از توان بیش از ۵۲ هزار نیروی بهداشت و درمانی و سازمان‌های دیگر استفاده خواهد شد.

وی افزود: بسیج مقابله با کرونا شامل اصولی است که حتما ما باید ویروس را مدیریت کنیم. سرعت پیشروی ما و اقدامات ما باید فراتر از سرعت انتشار ویروس باشد. امروز می‌توان ادعا کرد که این اقدامات مداخله‌ای موفق بوده است و گزارش‌های آن در روزهای آتی ارائه می‌شود. مراقبت‌ها نیز باید از غیرفعال به فعال تبدیل شده و مراقبت‌ها از نقطه شروع باید آغاز شود.

جهانپور گفت: همچنین اگر افراد علائم ویروس کرونا داشته باشند می‌توانند در سامانه salamat.gov.ir قید کنند. اگر فرد به عنوان مشکوک به بیماری تلقی شود، افراد به مراکز خدمات سلامت ارجاع داده خواهند شد. در حال حاضر در کشور بیش از ۲ هزار مرکز و در تهران ۶۰ مرکز خدمات سلامت داریم. اگر فرد مشکوک ابتلا به بیماری باشد به مراکز بیمارستانی ارجاع می‌شود و اگر احتمال ابتلا داشته باشد در منزل قرنطینه می‌شود. این مراقبت‌ها به صورت فعال و روزانه رصد می‌شود. افرادی که به بیمارستان‌ها رفته‌اند هم اگر علائم چهارگانه را داشته باشند، رژیم درمانی را دریافت کرده و تست هم برای او انجام می‌شود. بیش از ۶۰ درصد افراد در بیمارستان‌ها بستری نمی‌شوند و به جمع بیماران محتمل بر می‌گردند، اما همچنان تحت رصد همکاران ما خواهند بود.

به گزارش ایرنا سخنگوی وزارت بهداشت در پایان تصریح کرد: با این اقدامات در روزهای اخیر شاهد کاهش بار مراجعه به بیمارستان‌ها و اورژانس‌ها بودیم و برخی بیمارستان‌ها به خصوص در قم و گیلان که تا ۴۸ ساعت قبل مملو از بیمار مشکوک به کرونا بود، شب گذشته گزارش تخت خالی بیمارستانی هم به ما رسیده است. این موضوع نشان می‌دهد که اقدامات مداخله‌ای مثمر ثمر بوده است.

پایان پیام/

مطالب مشابه