اگر کسی نمی‌تواند از حاشیه‌های مالی در هلال‌احمر دور بماند، همکاری با این مجموعه را ادامه ندهد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، کریم همتی در جلسه با روسای سازمان‌ها، معاونان و مدیران ستادی هلال احمر تاکید کرد: امیدوارم با تلاش تمامی مدیران و کارکنان و اعضا در هلال احمر؛ این مجموعه به جایگاه شایسته خود برسد تا خدمات و زحمات این نهاد مردمی، در جامعه بیشتر دیده و شنیده شود.

سرپرست جمعیت هلال احمر با اشاره به ضرورت حفظ ارتباطات برون سازمانی در راستای ارتقای مجموعه هلال احمر تاکید کرد: استقلال رای در هلال احمر بسیار مهم است بنابراین ارتباطات برون سازمانی ما نباید به استقلال هلال احمر خدشه ای وارد کند؛ چرا که حفظ استقلال هلال احمر، قطعا نمود بیرونی داشته و در جلب آرای عمومی بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

وی افزود: در زلزله بم، کمک های مردمی به زلزله زدگان به سمت جمعیت هلال احمر گسیل می شد، اما در زلزله کرمانشاه، اهدای کمک ها بیشتر به شکل فردی و مستقیم و با حضور مردم در صحنه انجام شد که این مساله برای کل نظام یک آسیب محسوب می شود. بنابراین لازم است برای ارتقای اعتماد عمومی به این نهاد، تلاش مضاعفی داشته باشیم. شاید شیوع کرونا بتواند بخشی از اعتماد آسیب دیده مردمی را برگرداند. رهبر معظم انقلاب اسلامی در یک هفته 2 بار از زحمات کادر خدمات رسان در این بحران بخصوص کادر بهداشت و درمان تقدیر کرده اند که این تقدیر به دلیل کار تیمی و زحمات کادر خدمات رسان در بالاترین سطح دیده می شود و مردم قدردان زحمات کادر درمان و نهادهای درگیر در شرایط موجود هستند.

همتی گفت: تلاش ما این است که ظرف ماه های آینده خبرهای بسیار خوبی از ارتقای جایگاه هلال احمر ببینیم و بشنویم که این امر با ارائه و انعکاس هر آنچه که بطور واقعی در هلال احمر انجام می شود، محقق خواهد شد،عدم ورود اعضای هلال احمر در مسائل سیاسی نیز یک ضرورت است، همه ما دیدگاه سیاسی داریم ولی به هیچ عنوان در این مجموعه به هر میزان که مشغول به خدمت باشیم کار سیاسی نخواهیم کرد.

سرپرست جمعیت هلال احمر تصریح کرد: بزرگترین وظیفه و خدمت ما در هلال احمر بازگرداندن جایگاه شایسته و اعتماد عمومی به این نهاد بشردوستانه است. همه ما در سازمان های داوطلبان، جوانان، امداد و نجات و معاونت ها به عنوان ارکان اصلی هلال احمر در این موضوع مسئولیت داریم. ارتقای اعتماد مردمی، شعاری نیست بلکه با عمل، تلاش مسئولان و کارکنان و انجام شایسته امور مرتبط با هلال احمر قابل تحقق است. ما باید با مردم و در کنار مردم باشیم؛ چرا که اعتماد مردمی بزرگترین سرمایه هلال احمر است و تلاش می کنیم هلال احمر را به دوران طلایی خود که ارگانی مورد اعتماد تمامی مردم بوده است بازگردانیم. 

وی اظهار کرد: کار در هلال احمر هیچ لذت و سود مادی برای اینجانب ندارد تنها چیزی که مایه دلگرمی است، کار برای خداست. باید تمام فعالیت های هلال احمر اعم از امداد در حوادث، کمک به محرومان و نیازمندان و ... در قالبی هماهنگ انجام شود. همچنین لازم است در حوزه های مالی و اقتصادی گوش به زنگ باشیم و با در پیش گرفتن صداقت، درستکاری و اخلاق و رفتار انسانی از حاشیه ها دور مانده و با تلاش تمامی مسئولان جمعیت اعم از مدیران عامل، روسای سازمان ها و معاونان، در جهت رفع مشکلات مردم گام برداریم.

همتی ادامه داد: هلال احمر مجموعه گسترده ای است و به مراتب بیشتر از یک وزارتخانه، کار و پیچیدگی دارد، بنابراین برای رفع مشکلات و کار در این مجموعه، هیچ چیزی با ارزش تر از حفظ پاکدستی و صداقت نخواهد بود. تاکید بر کلمه به ظاهر ساده "صداقت" اگر رعایت نشود، می تواند سازمانی را از هم بپاشد.

سرپرست جمعیت هلال احمر گفت: بحث های مالی برای ما بسیار حائز اهمیت است؛ بنابراین انتظار دارم تمام کسانی که در هلال احمر با مسائل مالی مرتبط هستند چه کسانی که با دهها میلیارد تومان سروکار دارند چه کسانی که یک پتو از فرد خیر برای کمک به نیازمندان دریافت می کنند، باید درنظر داشته باشند که مسائل مالی پاشنه آشیل سازمان های مردمی مثل هلال احمر است پس اگر کسی نمی تواند از حاشیه های مالی در هلال احمر دور بماند، همکاری با این مجموعه را ادامه ندهد اما هرکس از مسائل حاشیه ای دور باشد با کمال صداقت دستش را می بوسیم و در کنار هم به کار در هلال احمر ادامه می دهیم.

وی افزود: از ارتباطات برون سازمانی در هلال احمر تا زمانی که منجر به تسهیل امور شود، مانع کار نباشد و جنبه حمایتی داشته باشد استقبال می کنیم اما این ارتباطات به معنای دخالت در امور هلال احمر پذیرفتنی نخواهد بود، ظرفیت بی نظیر امدادگران، داوطلبان و جوانان هلال احمر در هیچ سازمان و ارگانی وجود ندارد، این ظرفیت عظیم در سطح شایسته ای وجود دارد و باید با ایجاد اعتماد، از ریزش نیروهای هلال احمر جلوگیری کنیم.

همتی ارتقاء معیشت و رفاه کارکنان و پرسنل را دیگر محور مهم در هلال احمر عنوان کرد و گفت: امیدواریم با حمایت دولت، دغدغه کارکنان در این خصوص برطرف شود. مطمئنا نیروهای توانمند بسیاری داریم که اگر دغدغه کمتر و خودباوری و اعتماد به نفس بیشتری داشته باشند، فعالیت ها در این مجموعه به نحو احسن انجام خواهد شد، از فعالیت های روابط عمومی و لزوم توسعه فعالیت ها در این حوزه نیز باید حمای شود، باید خدمات و زحمات هلال احمر در جامعه به شکل مداوم انعکاس مناسب یابد. ما به دنبال شانتاژ اخبار نیستیم بلکه انتظار داریم همین فعالیت ها و خدماتی که بطور واقعی انجام می شود به درستی در جامعه انعکاس خبری پیدا کند.

سرپرست جمعیت هلال احمر بر لزوم آمادگی همیشگی امدادگران هم تاکید کرد و افزود: امدادگران ما باید برای ورود در حوادث و بحران های احتمالی آمادگی داشته باشند بنابراین لازم است در موضوع پیشگیری از کرونا وارد نشوند. رئیس جمهوری هم بر آمادگی انبارهای امدادی، لجستیک و توان نیروهای هلال احمر در زمان حوادث تاکید دارد. بنابراین اگر نیاز به تزریق آنی اعتبارات باشد لازم است که اقدامات لازم انجام شود چراکه در هفته اول و دوم سال جدید ممکن است حوادث سیل و آبگرفتگی مشابه سال گذشته در پیش باشد و لازم است امدادگران همچون نیروهای نظامی از آمادگی همیشگی برخوردار باشند؛ امدادرسانی در حوادث، پیشانی خدمات هلال احمر است.

وی در پایان به لزوم تقویت فعالیت های حوزه بین الملل جمعیت هلال احمر هم اشاره کرد و گفت: در حوزه معاونت بین الملل هلال احمر به گسترش ارتباطات به منظور جذب کمک های بین المللی در بحران ها نیاز داریم و این حوزه باید همچون یک دیپلمات قوی عمل کرده و با تقویت ارتباطات خود، برای حل مشکلات مردم اقدام کند، باید در زمینه مدیریت بحران کرونا بصورت فعال وارد شویم. از فردا با برنامه ریزی که انجام می شود و برگزاری جلسه با تمام معاونت ها و دریافت و بررسی گزارش عملکرد هر بخش، موقعیت خود را احصا می کنیم تا بتوانیم در این زمینه کارهای بزرگتری را پیش ببریم، در کار اداری بسیار جدی هستم تا روزی که از هلال احمر جدا می شوم، از عملکرد خود راضی باشم. اعتقاد دارم جمعیت هلال احمر امکانات، توان و ظرفیت کافی برای ارتقای خدمت به مردم را در اختیار دارد.

به گزارش ایسنا بدنبال معرفی دو گزینه منتخب از سوی شورای عالی، رییس جمهور پنج شنبه بعدازظهر در حکمی کریم همتی را به عنوان سرپرست جمعیت هلال احمر منصوب کرد. نخستین جلسه شورای معاونان جمعیت هلال احمر نیز بلافاصله روز گذشته "جمعه" در محل ساختمان صلح برگزار شد. در این جلسه مدیران مختلف به ارائه گزارش درباره فعالیت های صورت گرفته در خصوص بحران کرونا پرداختند و تصمیمات جدیدی برای ادامه کار گرفته شد تا با قدرت و توان بیشتر در زمینه مدیریت و کنترل بحران کرونا اقدامات لازم صورت گیرد.

پایان پیام/

مطالب مشابه