رفتار ویروس کرونا با همکاری مردم رابطه مستقیم دارد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، ایرج حریرچی ظهر امروز در حاشیه بازدید از بیمارستان فرقانی قم با اشاره به اینکه با اقدامات صورت گرفته و همکاری مردم کاهش نسبتا اندکی در ورودی بیمارستان‌ها داریم اظهار کرد: با شلوغی که امروز در قم دیدیم ممکن است شاهد اوج گیری بیماری باشیم.

معاون کل وزیر بهداشت ادامه داد: رفتار بیماری با همکاری مردم رابطه مستقیم دارد، دو اقدام اصلی جداسازی بیماران و افراد مشکوک و به حداقل رساندن تماس های اجتماعی است، از کسانی که علائم سرفه، تب و تنگی نفس دارند خواهش می کنم خودشان را ایزوله کنند و مراقب باشند خانواده آنها مبتلا نشوند و افرادی که هیچ علامتی ندارند نیز تماس‌های غیرضروری خود را به حداقل برسانند.

وی با اشاره به تلاش شبانه روزی کادر درمانی، پزشکان و پرستاران در شهر قم افزود: تشکر دیگر ما از روحانیون است. در همین بیمارستان 150 روحانی ارائه خدمت کرده و از همراهی مریض تا نظافت را انجام می دهند و ما قدردان ایشان هستیم، اگر مردم رعایت کنند بیماری کاهش می یابد ولی اگر مردم رعایت نکنند شاهد اوج گیری بیماری در قم و دیگر شهرها خواهیم بود.

حریرچی با اشاره به مشکلات در زمینه کمبود ماسک و دیگر تجهیزات گفت: مصرف 20 برابر شده است و بسیاری از کارخانه ها خط تولید را تغییر داده و از خارج کشور واردات صورت گرفته است ولی حداکثر تلاش می‌کنیم پرسنل در معرض کمترین آسیب باشند، در میزان بیماری ناشی از ویروس کرونا در قم ثبات نسبی داریم و در بستری‌ها با کاهش نسبی مواجهیم اگر جداسازی بیماران با افراد عادی و کاهش تماس افراد عادی با یکدیگر و پرهیز از هر گونه اجتماعات دونفره و چندنفره جدی گرفته شود شیوع بیماری تا آخر فروردین کاهش پیدا می کند ولی اگر رفتار مردم مطابق روشهای توصیه شده نباشد متاسفانه میزان ابتلا و شیوع بیماری همچنان ادامه پیدا می کند.

ناظر اجرای طرح ملی مبارزه با ویروس کرونا گفت: مردم دو نکته مهم جداسازی بیماران و افراد مشکوک به بیماری و حداقل مواجهه افراد با این بیماران را انجام بدهند و همچنین کاهش تماس افراد عادی و معمولی با یکدیگر و پرهیز از اجتماعات را اجرا کنند، حرکت جدی برای مبارزه با کرونا آغاز شده و مردم باید به سامانه salamat.gov.ir مراجعه کرده و خوداظهاری و علائم خود را ثبت کنند و اگر مشکلی وجود داشته باشد، سامانه اعلام می‌کند که به کدام مرکز مراجعه کنند. اگر افرادی از طریق سامانه وارد نشوند، یا کم سواد هستند بهورزان و مراقبان سلامت تماس می‌گیرند. تا امروز حدود ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر با این سامانه تماس گرفته شده و برای آنها غربالگری هم انجام شده است.

به گزارش ایرنا وی در پایان اظهار کرد: همکاران پزشک و پرستار با فداکاری در بیمارستان‌ها کار می‌کنند و باید از آنها تشکر کرد که دیروز که در رشت بودم با خانواده تعدادی از شهدای پرستاری دیدار داشتم. کار قابل تحسینی هم در بیمارستان فرقانی مشاهده کردم که ۱۵۰ روحانی به صورت داوطلب در این بیمارستان حضور دارند و این نشان می‌دهد که مردم در زمان سختی‌ها به کمک هم می‌آیند و امیدواریم با همت مردم و کاهش تماس با یکدیگر بتوانیم هفته اول فروردین میزان ابتلا به ویروس کرونا را کاهش بدهیم.

پایان پیام/

مطالب مشابه