کووید ۱۹ ویروس بسیار چموشی است و قدرت سرایت‌پذیری بالایی دارد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، علیرضا زالی گفت: در حال حاضر شاهد افزایش تصاعدی تعداد مبتلایان اعم از موارد مشکوک به ابتلا و قطعی و یا محتملاً مثبت بستری در بیمارستان در شهر تهران هستیم و در استان تهران نسبت به دیگر استان ها از نظر تعداد مبتلایان و شرایط بستری افراد، بالاترین میزان را در کشور داریم.

فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلانشهر تهران ادامه داد: با تلاش همکاران مختلف گروه های پزشکی و پرستاری، خدماتی و نیروهای بهداشت و درمان, تلاش شد ظرفیت مناسبی را برای مقابله با این ویروس اختصاص دهیم، اگر همکاری جامع و همه جانبه مردم را در این زمینه شاهد نباشیم به طور طبیعی فشار مضاعفی به تیم درمانی ما وارد خواهد شد و به تدریج به علت طولانی بودن مقابله با ویروس کرونا ، ممکن است در آینده با خطر فرسودگی همکاران و فرسایش آنها رو به رو شویم.

وی از مردم خواست با رعایت نکات بهداشتی و اتخاذ راهبرد ماندن در منزل، تیم پزشکی را بیشتر از گذشته خسته نکنند و افزود: همه همکاران در بیمارستان ها و مراکز درمانی تقاضا دارند مردم با رعایت جدی این موضوع، بار کمتری را به بیمارستان ها و مراکز درمانی تحمیل کنند، بسیاری از برنامه های صدا و سیما هم در روزهای گذشته توانسته بخشی از نگرانی و دل مشغولی های تیم پزشکی را به شهروندان تهرانی منتقل کنند.

زالی گفت: برخی از مسئولان و شهروندان، موضوع ویروس کرونا را به اندازه کافی جدی نگرفتند و زمان قابل توجهی را برای تعارفات معمول و مدیریت مداخله ای صرف کردیم و وحدت رویه ای به صورت راهبردی وجود نداشت تا از تجربه کشورهایی که در خط اول، توفیقات فراوانی داشتند، استفاده کنیم و شاید با تاخیر قابل توجهی، برخی از اقدامات مداخله ای ما انجام شد، حضور پرتراکم آحاد شهروندی در سطح شهر و تغییر ریتم شهر, حاکی از آن است که این موفقیت را نداشتیم که حساسیت لازم را به مردم، منتقل کنیم.

فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلانشهر تهران صریح کرد: با تسامح اجتماعی روبه رو هستیم, بر اساس نظرسنجی که انجام دادیم، ۶۲ درصد مردم تصور می کنند که به این بیماری مبتلا نمی شوند و این تصور نگران کننده ای است و ۴۰ درصد مردم معتقد بودند که ماندن در منزل، کار بیهوده ای است، سطح مداخلات فعلی در کشور برای کنترل این بیماری در حد متوسط است، اگر می خواهیم هر چه زودتر بر این بیماری فائق شویم باید شدت این مداخله در عرصه مدیریت شهری در همه استان های گرفتار، تغییر کند.

وی اظهار کرد: مردم باید موضوع را جدی بگیرند، هنوز مردم تصور می کنند بیماری کووید ۱۹ یک سرماخوردگی ساده است در حالی که این گونه نیست بنابراین بدون ایجاد اضطراب غیر معمول و تشویش در مردم، باید آنها کاملا این موضوع را جدی بگیرند، افراد در سطح شهر به طور متراکم، تردد می کنند و این ریتم باید عوض شود، کووید ۱۹ ویروس بسیار چموش است و در عین حال موذیانه عمل می کند و قدرت سرایت پذیری بالایی دارد و هیچ تضمینی نیست که اگر این ویروس را گرفتیم بدون علامت باشیم یا علائم خفیفی داشته باشیم و این نکته بسیار مهمی است.

زالی ادامه داد: باید مجموعه مداخلات تسهیلی و تشویش ما از جمله استمهال وام ها، کمک و جبران خسارت کسب و کارهایی که آسیب دیدند، پوشش مالیاتی, پرداخت وام های کم بهره، بسته های کمک معشیتی برای افراد با دهک پایین درآمدی، تاخیر در پرداخت قبوض برق، پایین آوردن تعرفه اینترنت و مباحثی مانند آن همزمان انجام شود، آثار اقتصادی کرونا از آثار بیولوژیکی آن بدتر است، باید برای اقشار آسیب پذیر، بسته های کمک معیشتی در نظر گرفت.

فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلانشهر تهران گفت: اگر به مردم می گوییم در خانه های خود بمانند حتما باید لجستیک مناسب حمایتی آن ها را هم اعمال کنیم، اگر این کار انجام نشود ممکن است مردم هم اقبال لازم را نشان ندهند. تجربه در سنگاپور، هنگ کنگ و ژاپن نشان داد علاوه بر برنامه های بازدارنده و آموزش همگانی، دادن بسته های تشویقی، حمایتی و تسهیلات مورد نیاز، بسیار کار ساز بوده است، دولت باید یک بسته عملیاتی کارا و پویا و متناسب به ویژه با پوشش دهک های پایین درآمدی داشته باشد.

وی با تشکر از نیروهای مسلح از جمله ارتش، بسیج، نیروهای انتظامی به ویژه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: حمایت متعهدانه و مسئولانه و مستمر سپاه تهران در ابعاد حمایتی، لجستیکی، پشتیبانی انجام شد، بنیاد مستضعفان و جانبازان هم اقدامات و کمک هایی خوبی را انجام داد از جمله اسکان پزشکان، طراحی فضای نقاهتگاهی و تامین اقلام مورد نیاز، همچنین همه هتل های خود را در اختیار ستاد مقابله با کرونا قرار داد و گمرک هم همکاری خوبی کرد.

زالی در خصوص تامین دارو هم گفت: کمبود دارو نه تنها در کشور ما بلکه در عرصه جهانی وجود دارد، شاید لازم باشد برخی از پروتکل ها در تامین دارو را بازنگری کنیم، اولویت ما تامین داروی بیماران بستری است کسانی که علائم خفیف دارند نیاز به درمان اختصاصی ندارند و با درمان حفاظتی و مراقبتی بهبود می یابند، برخی فکر می کنند بعضی داروهای موجود در بازار، جنبه پیشگیرانه کووید ۱۹ را دارند اما این گونه نیست، در تهران کمبود تخت بستری نداریم. راهبرد ما در تهران، تقویت بیمارستان های دانشگاهی است.

فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلانشهر تهران اضافه کرد: قرار شد بیمارانی که به ثبات بالینی می رسند و روند رو به بهبودی دارند به مدت ۱۴ روز در فضاهای اقامتی مستقر می شوند تا از گسترش شیوع این بیماری به اطرافیان و بستگان آن ها جلوگیری شود و پزشکان هم دو هفته مرخصی استعلاجی برای بیماران در حال بهبود بنویسند، پروتکلی را در تهران انجام می دهیم و بر اساس دستورالعمل جدید بدون اینکه به درب منازل افراد برویم از طریق فضای مجازی با مردم ارتباط برقرار و بیماریابی می کنیم و پیش بینی می کنیم ۱۴ میلیون و ۲۵۰ هزار نفر در سامانه هایی که در نظر گرفته شده است وارد شوند.

وی افزود: اکنون حدود ۲۷۷۶ مراقب سلامت در ۵۳ مرکز در تهران و حدود ۳۵۰مرکز سلامت در استان تهران مستقر شدند و ۴۲۲ بهورز هم در این زمینه فعال هستند، تلفن های اینترنتی هم موجود است که با شماره ۴۰۳۰ با شهروندان تماس گرفته می شود، امیدواریم به زودی افراد را بررسی کنیم و با این کار, بار مراجعه به بیمارستان ها کم می شود. مردم حتما به این موضوع بپیوندند، اپلیکیشن AC۱۹ هم فعال شده است و تاکنون چهار میلیون نفر شهروند تهرانی از این طریق در تماس بوده اند و این طرح در کل کشور اجرا خواهد شد.

به گزارش مهر زالی در پایان اضافه کرد: قرار شد با کمک هلال احمر و گروه های مردم نهاد، داوطلبان پزشک و پرستار و کادر درمانی به ستاد فرماندهی مقابله با بیماری کرونا، معاونان درمان دانشگاه های پزشکی تهران مراجعه از طریق سایت، نام نویسی ها انجام می شود، قرار شد کمک ها در زمینه تامین ماسک و دیگر اقلام بهداشتی در اختیار ستاد فرماندهی مقابله با کرونا قرار گیرد و این ستاد، آنها را توزیع کند.

پایان پیام/

مطالب مشابه