داروهای ضدویروس از طریق داروخانه‌های منتخب و دولتی عرضه می‌شود
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، محمد باقر ضیا با اشاره به وضعیت توزیع ماسک و دستکش در داروخانه ها، گفت: مواد ضدعفونی کننده و بهداشتی مانند الکل و ژل های ضدعفونی کننده، به جز ماسک و دستکش به تدریج از تولید، در داروخانه ها توزیع و توسط این واحدها با جدیت و مراقبت عرضه می شوند. در حال حاضر در بسیاری از شهرها و استان ها این اقدام در حال اجراست.

وی افزود: این در حالیست که هنوز هیچ اقدامی در راستای توزیع ماسک و دستکش در داروخانه ها انجام نشده و هیچ ماسک و دستکشی هم به داروخانه ها تحویل داده نشده است، می بینیم که ماسک و دستکش به راحتی در ابزار فروشی ها و سوپر مارکت ها و بسیاری از مراکزی که شناسنامه دار نیستند، با قیمت های گزاف به فروش می رسد، اما از آنجایی که شرکت های توزیع رسمی ماسک و دستکش ندارند که به داروخانه ها ارائه دهند و از طرفی داروخانه ها هم مجاز به خرید از جای دیگر نیستند، در نتیجه ماسک و دستکشی برای توزیع ندارند. مگر اینکه اجازه دهند که داروخانه ها با فاکتور از مراکزی که ماسک دارند، تهیه کنند.

رئیس انجمن داروسازان ایران ادامه داد: متاسفانه هنوز هیچ برنامه ای برای توزیع ماسک و دستکش به داروخانه ها برای عرضه این اقلام به مردم ارائه نشده است، در حالی که با کمال تاسف این اقلام در بازار آزاد عرضه می شوند و در ویترین مغازه ها زده اند که ماسک و دستکش داریم، وضعیت داروهای ضد ویروس تامی فلو که در درمان کرونا نیز بکار گرفته می شوند به خاطر فشار مصرف بالا از دسترسی کامل خارج شده و از طریق داروخانه های منتخب و دولتی توزیع و عرضه می شوند. امیدوارم که دست اندکاران بتوانند به زودی عرضه را با تقاضا مطابقت دهند.

به گزارش ایسنا ضیا در پایان گفت: البته این قسمت از مساله به تقاضا بازمی گردد. تامین و تولید داروها در شرایط عادی برای نیازهای روتین بود، اما اکنون حجم تقاضا بسیار بالا رفته و تا زمانیکه تامین و تولید بتواند خودش را با این تقاضا تطابق دهد، زمانبر خواهد بود. تصور می کنم که باید سطح تولید افزایش یابد تا بتوانیم نیاز را پوشش دهیم. به هر حال این کمبود در حال حاضر متاسفانه در برخی از این داروها وجود دارد و توزیع آن هم به سمت داروخانه های منتخب و مراکز دولتی رفته است.

پایان پیام/

مطالب مشابه