در صورت ایزولاسیون ۴۰ درصدی بیماران، کرونا در هفته اول فروردین کنترل می‌شود
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، علی اکبر حق دوست در تشریح وضعیت و اقدامات بیماری کووید-۱۹ در ایران و جهان با اشاره به اینکه بیماری کووید ۱۹ نوپدید است تصریح کرد: با توجه به نوپدید بودن این بیماری، راه درمان، علائم و رفتار این ویروس را نمی ‌شناسیم و نمی ‌دانیم در آب و هواهای مختلف چگونه عمل خواهد کرد.

رییس کمیته اپیدمیولوژی ستاد مقابله با کرونا ادامه داد: این نوع بیماری‌ها از جمله کرونا، به رفتارهای فردی بسیار وابسته هستند، اگر رفتارهای فردی اصلاح نشود، نمی‌توان پیش بینی کرد که اوج این بیماری یا افول آن در چه ماهی است، بر اساس محاسبات عددی و رفتار این ویروس در دیگر کشورها و برخی شهرهای ما، به نظر می ‌رسد با همراهی مردم و جدیت مسئولان، در فروردین ماه ۹۹، بتوانیم از قله این بیماری عبور کنیم.

وی افزود: در ۱۰ روز گذشته، اتفاقات خوبی درخصوص مقابله با ویروس کرونا افتاده است، برای اینکه بتوانیم این بیماری را کنترل کنیم، باید رابطه مبتلایان به ویروس کرونا را با افراد حساس مستعد آلوده شدن به این ویروس، کم کنیم، مهمترین راه درمان مبتلایان به بیماری کرونا، آرامش، استراحت و خواب کافی است، شیوه‌های مقابله با بیماری کرونا در کشورهای مختلف با توجه به مسائل اقتصادی و جمعیتی و آب و هوایی و نوع زندگی مردم، متفاوت است، هر کشوری باید براساس فرهنگ و موقعیت خود با این بیماری مقابله کند، اما اصول مبارزه با این بیماری یکسان است.

حق دوست گفت: خطر این بیماری، واقعی و جدی است، این بیماری، گروه سنی و جنسیت نمی ‌شناسد، هرکسی که برای سلامتی خود نگران است و برای دیگران، احترام بیشتری قائل است، باید به دستورات بهداشتی بهتر عمل کند، در شرایط تحریم و فشار اقتصادی سنگین، توانستیم به خوبی مقاومت کنیم و این موضوع را مدیون همراهی مردم هستیم، مدیران، دولت و نظام، همه باید پای کار بایستند.

رییس کمیته اپیدمیولوژی ستاد مقابله با کرونا تصریح کرد: نتایج مدل سازی ها حاکی از آن است که اگر ۲۵ درصد، ایزولاسیون بیماران را داشته باشیم، این اپیدمی تا آخر اردیبهشت، گرفتارمان می ‌کند و اگر این رقم به ۴۰ درصد برسد، در هفته اول فروردین، کنترل می‌ شود و رسیدن به این رقم، کار سختی نیست، برای جلوگیری از سفرها، علاوه بر ابزارهای تشویقی و اطلاع رسانی، قطعاً باید محدودیت ‌هایی هم قائل شویم. مطمئناً مردم با درایت و فهمی که دارند، شرایط را درک و قبول می ‌کنند که در این صورت، صلاح نیست از قوه قهریه استفاده شود. البته قطعا باید تمهیداتی اندیشیده شود و اگر کسی نخواهد در چارچوب مربوطه رفتار کند، نیروهای قهریه و انتظامی باید با او برخورد کنند.

به گزارش ایسنا وی در پایان اضافه کرد: تصمیماتی برای ورود و خروج از استان‌ هایی که منطقه قرمز محسوب شدند، گرفته شد و هتل‌ها و تفرجگاه‌ها پذیرای مسافران نیستند، در این زمینه باید از همه اهرم‌ ها استفاده کنیم اما، مهمترین اصل، خواست خود مردم است، بر اساس محاسباتی که انجام دادیم، خطر مرگ و میر ناشی از بیماری کووید ۱۹ در کشورمان در مقایسه با سایر نقاط جهان بالاتر نیست و سازمان جهانی بهداشت هم این موضوع را تأیید کرد.

پایان پیام/

مطالب مشابه