ضرورت ارائه تسهیلات به دستیاران و اینترن‌های فعال در حوزه مقابله با کرونا
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، سعید نمکی در نامه‌ای تحت عنوان "امتیازات و حمایت‌های اعضای هیئت علمی، دستیاران و کارورزان و دانشجویان خط مقدم مبارزه با کرونا" خطاب به رؤسای دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی بر ضرورت ارائه تسهیلات خاص به این دانشجویان تاکید کرد. 

وزیر بهداشت در این نامه تاکید کرد: پیرو مکاتبات قبلی در خصوص ضرورت حمایت همه‌جانبه از طلایه‌داران خطوط مقدم مبارزه با کرونا اعم از اعضای هیئت علمی، دستیاران، کارورزان و دانشجویان، ضمن تأکید مجدد بر اولویت تأمین سلامت ایشان، مقتضی است تسهیلات و حمایت‌های جامع‌تری برای اسفندماه سال جاری و فروردین ماه سال ۱۳۹۹ ایجاد شود.

بنا بر تاکید وزیر بهداشت، اختصاص فضای استراحت مناسب برای کادر درمانی اعم از اعضای هیئت علمی و دستیاران و کارورزان، تا ایشان در فاصله کشیک‌های موظف بتوانند استراحت مناسب داشته باشند،‌ اختیاری کردن طرح یک ماهه رزیدنتی در بیمارستان‌هایی که درگیر درمان بیماران کرونایی هستند،  لحاظ کردن حداکثر ۳۰ نمره به پیشنهاد رئیس بخش و تأیید مدیر گروه در بخش فعالیت حرفه‌ای در آزمون ارتقای سالیانه دستیاران بر اساس میزان و نحوه همکاری در بخش‌هایی که فعالیت‌های تشخیصی- درمانی بیماران کرونایی صورت می‌پذیرد، از جمله این تسهیلات است.

در این نامه تاکید شده است: تخصیص ۲ نمره امتیاز در فعالیت‌های فرهنگی / اجتماعی برای ارتقای مرتبه علمی اعضای هیئت علمی به ازای هر هفته حضور فعال در فعالیت‌های تشخیصی- درمانی- دارویی و اجرایی مرتبط بیماران کرونایی به پیشنهاد رئیس بخش و تأیید مدیر گروه،  کاهش چهار هفته از میزان تعهد خدمت دستیاران و اینترن‌ها به ازای یک هفته فعالیت داوطلبانه در امور تشخیصی- درمانی- دارویی کرونا و کاهش دو هفته از میزان تعهد خدمت دستیاران و اینترن‌ها به ازای یک هفته فعالیت موظف در این بخش‌ها و کاهش تعهدات موضوع این بند در خصوص مشمولان قانون برقراری عدالت آموزشی منوط به اخذ مجوز از مراجع ذی‌صلاح قانونی از دیگر تسهیلات به افراد فوق باشد.

بر این اساس، باید به کلیه دستیاران و کارورزان که در اسفندماه و ماه‌های آتی در بخش‌های ارائه دهنده خدمات به بیماران کرونایی خدمت کرده‌اند، حداقل سه برابر کمک هزینه تحصیلی با تأیید هیأت امنای دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی و خدمات درمانی پرداخت شود، همچنین در پرداخت کارانه کلیه اعضای هیئت علمی که در این ایام فعالیت داشته‌اند، تسریع لازم به عمل آید.

همچنین کاهش تعهد خدمت اعضای هیئت علمی متعهد خدمت به میزان چهار برابر مدت ارائه خدمات در بخش‌هایی که خدمات تشخیصی، درمانی و دارویی در رابطه با بیماری کرونا ارائه می‌دهند و کاهش تعهد خدمت اعضای مذکور دو برابر با مدت فعالیت در سایر بخش‌ها، کاهش تعهدات موضوع این بند در خصوص مشمولان قانون برقراری عدالت آموزشی منوط به اخذ مجوز از مراجع ذیصلاح قانونی است.

وزیر بهداشت در مورد مشمولان قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان نیز تاکید کرد: احتساب امتیاز در توزیع متمرکز، احتساب ۵۰ امتیاز "معادل تأهل" در توزیع متمرکز برای دانشجویان و مشمولینی که در مراکز ریفرال مقابله با COVID-۱۹ خدمت کرده‌اند، احتساب اولویت در توزیع غیرمتمرکز، در فرایند توزیع غیرمتمرکز، دانشجویان و مشمولینی که در مراکز ریفرال مقابله با COVID-۱۹ خدمت کرده‌اند، جهت انجام موضوع قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان بر حسب مدت اشتغال در مرکز مذکور در سامانه نسبت به سایر داوطلبین از اولویت برخوردار خواهند شد.

طبق این اعلام، امکان تغییر محل خدمت سریع پس از بازه زمانی ۶ ماهه وجود دارد؛ تمامی دانشجویان و مشمولینی که در مراکز ریفرال مقابله با COVID-۱۹ خدمت کرده باشند، پس از ۶ ماه با احتساب ضریب منطقه قادر به تغییر محل خدمت خود هستند. همچنین  با کسر خدمت پیام‌آوران حاضر در منطقه بحران موافقت می‌شود؛ در صورت ارائه گواهی از مراجع ذی‌صلاح با کسر خدمت پیام‌آوران بهداشت به میزان سه برابر مدت زمانی که حین دوره تحصیل و مشمولیت در مراکز ریفرال مقابله با COVID-۱۹ خدمت کرده‌اند، موافقت خواهد شد.

همچنین دانشجویان دو سال آخر پزشکی و دانشجویان سال آخر پرستاری و علوم آزمایشگاهی که به صورت داوطلبانه در بیمارستان‌ها و مراکز تشخیصی منتخب خدمت کنند، به پیشنهاد رئیس بخش و تأیید مدیر گروه، هر یک ماه خدمت ایشان با ضریب سه پنجم، به عنوان انجام طرح موضوع قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان محسوب و از دوره خدمت آنان پس از پایان تحصیل کسر خواهد شد.

بر اساس تاکید وزیر بهداشت، در خصوص دانشجویان پرستاری به ازای ساعات حضور در بالین از ساعات کارورزی در عرصه دانشجویان کسر خواهد شد. ایسنا

پایان پیام/

مطالب مشابه