ریتم زندگی در تهران با شرایط اپیدمی همخوانی ندارد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، علیرضا زالی با بیان اینکه باید بیش از گذشته بحث کرونا و کویید ۱۹ در تهران جدی گرفته شود، اظهار کرد: ایران متاسفانه در شرایطی به استقبال این مهمان ناخوانده رفت که در عرصه جهانی این بیماری به پاندمی تبدیل شد. در سال‌های اخیر کمتر با واژه پاندمی و یا همه گیری جهانی رو به رو بودیم و این مسئله ابعاد موضوع را خیلی پیچیده‌تر می‌کند.

فرمانده عملیات مدیریت کرونا در کلانشهر تهران ادامه داد: در روزهای آغازین این بیماری برخی حرف‌ها و اظهار نظرها متاسفانه باعث شد که مردم با سطح غیر متعارفی از تساهل با بیماری برخورد کنند و فکر کنند که کویید ۱۹ یک بیماری ساده مثل آنفولانزای فصلی است، متاسفانه این طور نیست و آماری که در کشور ایتالیا و کره جنوبی به دست آمده نشان می‌دهد که مرگ و میر این بیماری با آنچه در چین اعلام شد متفاوت است،  آمار مرگ و میر در ایتالیا ۱۰ درصد و در کره جنوبی ۷,۹ درصد گزارش شده است، آمار با ۳.۴ و ۲.۷ درصدی که در روزهای اول در چین گزارش شد، متفاوت است، باید منتظر استخراج آمار جهانی ماند تا بر اساس آن سیمای بیماری مشاهده شود، ۲۰ درصد افرادی که دچار این بیماری می‌شوند فرم شدید آن را می‌گیرند و در افراد پرخطر و مسن این بیماری خیلی بی‌رحم‌تر عمل می‌کند.

وی افزود: کروناویروس، ویروس بی رحمی است و بسیار هم سمج و فرصت طلب است، در کمترین فرصتی می‌تواند همه افراد را مبتلا کند، زیرا سرایت پذیری بالایی دارد و بسیاری از ابعاد بیولوژیک آن برای بشر ناشناخته است.  ما با یک ویروس نوپدید بسیار عجیب غریب رو به رو هستیم که با بسیاری از ویروس‌های قبل از خودش متفاوت عمل می‌کند، به نظر می رسد برخی از مسئولان اجرایی و اداری ما در کشور و در برخی از موارد مردم، جدیت و حساسیت موضوع را در نظر نگرفته‌اند و برخی از اظهارنظرها حاکی از آن است که شاید ما نتوانستیم مفاهیم مهم و حساسیت‌زای این بیماری را به سمع و نظر  همه اعم از مردم و مسئولان برسانیم.

زالی گفت: در رفتارشناسی اپیدمی‌ها آنچه که بسیار مهم بوده و راهبرد قابل اتکا برای گذر از این معبر است، خدشه دار نشدن اعتماد عمومی است، درباره یکی از مواردی که اعتماد عمومی را دچار کاستی می‌کند، اخبار متناقض از منابع رسمی و غیر رسمی و حجم بالای این تناقضات برای اعتماد عمومی مشکل ایجاد می‌کند، باید حتما با مردم در مورد اپیدمی‌ها صادقانه صحبت کرد، شفافیت کمک می‌کند که بهتر و سالم‌تر از اپیدمی‌ها عبور کنیم، این رفتار توصیه شده در برابر اپیدمی هاست، یعنی نباید مردم را بیش از حد ترساند و در آن ها تشویش ایجاد کرد و نه با کتمان حقایق و در واقع با پنهان‌کاری‌های بی مورد مردم را از واقعیت‌ها دور نگه داشت.

فرمانده عملیات مدیریت کرونا در کلانشهر تهران با اشاره به وضعیت ترددها در شهر تهران گفت: آیا واقعا ریتم زندگی ما در تهران با شرایط یک اپیدمی همخوانی دارد؟ مطلقا نه. این نشان می‌دهد که هنوز نه مردم و نه مسئولان اهمیت موضوع را درک نکرده‌اند، اپیدمی تعارف ندارد، فقیر و غنی نمی‌شناسد و شوخی ندارد. ما نباید مردم را دچار تناقض کنیم باید حتما افزایش اعتماد عمومی صورت بگیرد.  برای مثال ما به مردم می گوییم در خانه بمانید که راهبرد درستی هم است، اما مردم گلایه می‌کنند و می گویند برای ماندن در خانه یک الزاماتی وجود دارد و این الزامات در جامعه محقق نشده و چون این الزامات محقق نشده ممکن است مردم به پیام های هشدارآمیز ما توجه کمتری کنند.

وی با اشاره به نتایج افکارسنجی گفت: مردم به ما گلایه می‌کنند و می‌گویند که شما از ما می‌خواهید در منزل بمانیم اما وقتی که اداره تعطیل نیست چگونه در خانه بمانیم؟ این حرف درستی است و اگر ریتم ادارات مانند ماه‌های گذشته ادامه یابد، الزامات لازم محقق نمی‌شود، سه هفته پیش در تهران تصمیمات بسیار خوبی گرفته شد که بخشی از آن اجرا نشد، در مورد ادارات پیشنهاد ما این بود که ۱۵ گروه از جمله زنان سرپرست خانواده، زنان باردار، افرادی که داروهای تضعیف کننده سیستم ایمنی مصرف می‌کنند معاف شوند، اما خیلی‌ها با ما تماس گرفتند و گفتند مسئولان ما در ادارات با مرخصی استعلاجی موافقت نمی‌کنند.  خیلی از مسئولان ادارات مستقر در تهران به کارکنان خود گفتند ما به شما مرخصی نمی‌دهیم و باید کار کنید، در حالی که این افراد جز ۱۵ گروه معاف شده محسوب می‌شدند.

زالی با تاکید بر لزوم شفافیت در این موارد و رفع تناقضات گفت: مداخلات جدی در تهران توسط برخی از مسئولان و برخی از مردم اعمال نشده است و این می‌تواند کار را سخت کند. البته هنوز هم دیر نشده و می‌توان با اقتباس از مدیریت موفق کشورهایی همچون هنگ کنگ، ژاپن و تایوان که خیلی سریع در هفته‌های اخیر توانستند این بیماری را کنترل کنند، این بیماری را مهار کرد.  این کشورها از نظر جغرافیایی به چین بسیار نزدیک‌تر از ایران بودند، اما توانستند خیلی سالم از این آسیب بزرگ قرن عبور کنند، باید یک بار برای همیشه الزامات ماندن در خانه برای مردم محقق شود، نمی‌توان با حفظ ریتم طبیعی شهر و حضور مردم در بازارها بیماری را مهار کرد. البته مردم هم باید همراهی کنند اما تناقضات در مورد الزامات ماندن در خانه باید بر طرف شود.

فرمانده عملیات مدیریت کرونا در کلانشهر تهران گفت: در ذهن مردم از قرنطینه یک غول بی  شاخ و دم ساخته شده است، درحالی که قرنطینه چهار فاز مختلف دارد و حالتی که هیچ فردی در شهر تردد نمی‌کند فاز چهارم قرنطینه است و قبل از آن باید از فازهای پیشین قرنطینه عبور کرد. فرم‌های مختلفی از قرنطینه سازی را در کشورهای اروپایی و شرق آسیا دیده‌ایم. در این رابطه پیام روشنی که به مردم منتقل می‌شود نباید باعث حساسیت زدایی از این موضوع شود، زیرا بسیاری از مردم رفتارهای خود را با پیام‌هایی که از ما دریافت می‌کنند تغییر می‌دهند.

وی اظهار کرد: بسیاری از مردم تصور می‌کنند این بیماری تنها افراد خاصی را قربانی می‌کند، واقعا این طور نیست و حتی اگر یک فرد سالخورده هم بر اثر این بیماری فوت کند تاسف انگیز است و چه کسی می‌خواهد پدر یا مادرش که ذخیره معنوی خانواده است بر اثر کووید ۱۹ فوت کند. البته علاوه بر افراد مسن، مشاهده شده که برخی از قربانیان این بیماری افراد ورزشکار و نیروهای ارزنده کادر پزشکی بودند، اگر می خواستیم که امروز ریتم متفاوتی از امور اداری، اجرایی و مدنی را شاهد باشیم باید الزامات آن را هم فراهم می‌کردیم.

زالی با طرح این سوال که آیا برای شاغلانی که با مردم بسیار زیاد سر وکار دارند وسایل حفاظتی فراهم شد؟ گفت: زمانی که نمی‌توانیم این تجهیزات را فراهم کنیم، استمرار این روش می‌تواند خطر آفرین باشد.

فرمانده عملیات مدیریت کرونا در کلانشهر تهران با اشاره به فوت تعدادی از کارمندان بانک بر اثر این بیماری گفت: این کارمندان چون فاقد وسایل حفاظتی مورد نیاز بودند قربانی این بیماری شدند، اکثر متصدیان پمپ بنزین علی رغم دستورالعمل‌ها به اندازه کافی ماسک و دستکش در اختیار ندارند.  اجرای این دستورالعمل‌ها نیازمند زمینه‌هایی است که اگر محقق نشود دستورات در حد یک بخشنامه آرشیوی باقی می‌ماند.

وی با اشاره به اقدام بخش قابل توجهی از مردم در روز شنبه برای خرید از سوپرمارکت‌ها و فروشگاه‌ها در شهر تهران، این اتفاق را برای جنبه‌های بهداشتی بسیار نامناسب و نادرست توصیف کرد و ادامه داد: بسیاری از اقدامات بهداشتی انجام شده، با این رفتار عملا نقش بر آب شد، بعضی از افراد برای خرید اقلام در صف های طولانی سوپر مارکت‌ها ایستادند، اما بارها تضمین داده شده که قرار نیست در کشور قحطی بیاید و ذخایر استراتژیک در کشور موجود است و مطمئنم همه اقدامات لازم برای پشتیبانی مواد غذایی و مایحتاج ضروری مردم به نحو مکفی انجام شده و تمهیدات در زمینه تامین مایحتاج مردم پیش بینی شده است.

زالی ادامه داد: افرادی که فکر کردند با پر کردن سبد در روزهای آینده از خود حفاظت می‌کنند، در واقع با این اقدام خود را در معرض کویید ۱۹ قرار دادند، هشت تا ۱۰ روز بعد متوجه پیک این بیماری بر اثر این اقدام مردم تهران خواهیم شد، طبق تجربه سال‌های قبل ریتم زندگی مردم در تعطیلات نوروزی بسیار تغییر می‌کند، در حالی که اگر این بیماری اواسط مهر یا آبان ماه رخ می‌داد، شرایط برای ما بسیار سخت‌تر می شد، تعطیلات ملی و عمومی نوروز فرصتی بسیار مناسب برای مهار این بیماری است، اما این در حالی است که ملاحظات لازم برای تعطیلات در نظر گرفته شود.

فرمانده عملیات مدیریت کرونا در کلانشهر تهران با اشاره به اثر تحریم ها بر اقتصاد کشور گفت: روزهای آخر سال است و خزانه دولت با مشکلات انقباضی رو به رو است و طبیعی است که دولت هم از نظر اقتصادی در شرایط خیلی پویا و مناسبی به سر نمی برد، اما از طرف دیگر باید به این مسئله توجه کنیم که گاهی اوقات ابعاد اقتصادی اپیدمی به شکل غیر مستقیم می‌تواند خیلی سهمگین باشد، اگر هر روز افراد بیشتری در بیمارستان بستری شوند یک بار عظیم اقتصادی به مردم تحمیل می شود و فعالان اقتصادی را هفته ها از مدار خارج می کند، ما باید به این سمت حرکت کنیم که مفاهیم تکنیکال و بهداشتی فصل الخطاب قرار بگیرد، امروز اگر وزارت بهداشت مصوبه‌ای دارد، برای همه لازم الاجراست و همه سیاسیون باید تمکین کنند زیرا سلامت مردم در گروی تحقق این مصوبات است.

وی هشدار داد: سفرهای نوروزی باید به طور جدی لغو شود، زیرا سفر سیستم ایمنی را پایین می آورد و برخی از استان‌هایی که در سالهای قبل پذیرای مسافران بودند امروز خود درگیر پروسه اپیدمی هستند  و به علت مشکلات متعدد بهداشتی و درمانی نمی‌توانند میزبان مسافران باشند. برخی استان‌ها کمتر آلوده شده‌اند و سفر به این استان‌ها می تواند باعث گسترش جدی تر اپیدمی در کشور شود، نوروز امسال باید شاهد تجربه در منزل ماندن باشیم و دید و بازدید عید عملا باعث گسترش ویروس می‌شود. مهمترین راهبرد ما در منزل ماندن است و مردم هم باید همکاری کنند و حساسیت موضوع را درک کنند تا با کاهش دید و بازدیدها و سفرهای نوروزی هرچه زودتر بر این اپیدمی غلبه کنیم.

زالی درباره زمان به پایان رسیدن بحران اپیدمی گفت: این زمان بستگی به سطح مداخلات دارد و اگر مداخلات در سطح کنونی باقی بماند باید زمان بیشتری و حتی تا اواخر خرداد این اپیدمی باقی بماند، در خصوص این باور اشتباه مبنی بر رها کردن بیماری و ابتلای همه مردم به آن باید گفت که این سیاست که از آن به عنوان ایمنی گله‌ای تعبیر می‌شود مربوط به قرن چهاردهم است و در عصر حاضر پذیرفتنی نیست، این  حرف بسیار خطرناکی است که توسط یکی از مقامات انگلستان هم گفته شده و موجب خشم تیم پزشکی این کشور شده است، ما باید مداخله کنیم زیرا ممکن است مردم در صورت ابتلا به فرم شدید بیماری دچار شوند.

به گزارش ایسنا فرمانده عملیات مدیریت کرونا در کلانشهر تهران در پایان از مردم تهران درخواست کرد که به سایت salamat.gov.ir مراجعه و فرم پایش را پر کنند تا بتوان با غربالگری در تهران توسط ۲۸۰۰ مراقب بهداشتی بیماری را مهار کنیم.

پایان پیام/

مطالب مشابه