تا زمان ساخت واکسن، کروناویروس یک خطر جدی است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، مایک رایان با بیان اینکه در زمینه کنترل بیماری کووید-۱۹ امید وجود دارد گفت: در حالی که بسیاری از کشورها هنوز در معرض پیک شیوع هستند اما برخی دیگر نشان داده‌اند که مهار این بیماری تا حدودی امکان پذیر است.

 مدیر اجرایی برنامه فوریت‌های پزشکی سازمان جهانی بهداشت (WHO) ادامه داد: در سطح جهانی وضعیت هنوز بسیار بسیار جدی است اما الگوی بیماری و مسیر ویروس در حال حاضر در مناطق مختلف جهان بسیار متفاوت است، آنچه ما می‌آموزیم این است که امکان "کنترل این بیماری" وجود دارد و می‌توان زندگی جدید اقتصادی و اجتماعی را با یک روش جدید برای انجام این کار و با احتیاط و هوشیاری شدید از سر گرفت.

با این حال برخی از کشورهای آفریقایی و آمریکای مرکزی و جنوبی هنوز شاهد "روند صعودی در موارد ابتلا" هستند و اگرچه ممکن است هنوز مشکل بزرگی به نظر نرسد اما دسترسی به تست‌های کرونا همچنان در این مناطق، مساله است.

تاکنون ابتلای بیش از سه میلیون و ۵۶۸ هزار نفر به بیماری کووید-۱۹ در سراسر جهان تایید شده که از این میان بیش از ۲۴۸ هزار نفر جان خود را از دست داده‌اند. این موارد ابتلا که ابتدا در ماه دسامبر در چین شناسایی شد، اکنون در ۲۱۲ کشور و منطقه جهان به ثبت رسیده است.

مایک رایان گفت: همه ما در سراسر جهان در حال نبرد برای حفظ جان‌ خود هستیم، تا زمانی که یک واکسن ایمن و مؤثر برای همه در دسترس باشد، یک خطر اساسی و گسترده وجود خواهد داشت، برخی از کشورها از جمله چین، کره جنوبی، سنگاپور، نیوزیلند و سایر کشورها به "وضعیت پایدار" در شیوع کروناویروس رسیده‌اند.

در همین حال، اروپا و آمریکای شمالی در حال خروج از وضعیت "همه‌گیری‌ شدید" این بیماری هستند و اکنون در تلاش‌اند تا از محدودیت‌های شدید در فعالیت‌های اقتصادی و اجتماعی تحمیل شده در چند ماه گذشته، خروجی امن داشته باشند.

پس از ماه‌ها محدودیت‌های شدید، مردم ایتالیا و اسپانیا روز یکشنبه آزادی کمی بیشتری را تجربه کردند. کره جنوبی نیز اعلام کرده که قوانین فاصله‌گذاری اجتماعی را از تاریخ ۶ ماه مه کمتر کرده و این امکان را می‌دهد تا کسب‌وکارها به صورت مرحله‌ای مجدد باز شوند.

 مدیر اجرایی برنامه فوریت‌های پزشکی سازمان جهانی بهداشت (WHO) تصریح کرد: این امر نشان می‌دهد نه اینکه ویروس کاملاً ریشه‌کن شود، بلکه می‌توانیم به جایی برسیم که کنترل کافی بر ویروس داشته باشیم تا زندگی اجتماعی و اقتصادی خود را دوباره آغاز کنیم، البته هر دولتی که به دنبال رفع و کاهش محدودیت‌ها است باید این کار را با احتیاط انجام دهد.

به گزارش ایسنا سازمان جهانی بهداشت روز جمعه اعلام کرده بود که کشورها باید محدودیت‌های قرنطینه را به صورت تدریجی رفع کنند و همچنان که در حال مراقبت از وضعیت شیوع کروناویروس‌اند، برای اعمال مجدد این محدودیت‌ها در صورت بازگشت ویروس آمادگی داشته باشند.

پایان پیام/

مطالب مشابه