تعداد موارد بیماری در پاکستان، بسیار بیشتر از موارد شناسایی شده در آن است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، محسن اسدی لاری گفت: امروز سعید نمکی وزیر بهداشت با ظفر میرزا همتای پاکستانی خود نشست مجازی به صورت ویدیوکنفرانس داشت و مسائلی از جمله اجرای بسیج ملی مقابله با کرونا، طرح های فاصله گذاری اجتماعی هوشمند در ایران و همچنین بازگشایی مشاغل و اصناف تشریح شد.
 
وی افزود: وزیر بهداشت کشورمان در این نشست در خصوص توانمندی های ایران در خصوص تولیدات مورد نیاز برای مقابله با کرونا، سخنانی را مطرح و برای اشتراک تجربیات ایران با پاکستان، اعلام آمادگی کرد. همچنین مقرر شد مستندات مرتبط با اقدامات ایران در زمینه مبارزه با کرونا با پاکستان به اشتراک گذاشته شود و پس از رفع نیازهای داخلی و ذخیره مناسب کیت آزمایشگاهی و لوازم حفاظت فردی در کشور، به دیگر کشورها از جمله پاکستان صادر کنیم. 

مدیر کل همکاری های بین الملل وزارت بهداشت ادامه داد: پیرو مذاکرات تلفنی نخست وزیر پاکستان و رییس جمهوری اسلامی ایران، بلافاصله عمران خان نخست وزیر پاکستان به وزیر بهداشت این کشور اعلام کرده بود که با وزیر بهداشت کشورمان تماس گرفته و از تجربیات موفق ایران در زمینه های مختلف، استفاده کنند.

محمد آسایی مشاور وزیر بهداشت در امور بهداشتی نیز گفت: کشور پاکستان با بیش از 210 میلیون نفر جمعیت، به دنبال استفاده از تجارب ایران در زمینه مبارزه با کرونا و رفع نیازهای تجهیزاتی در این حوزه است و بین رییس جمهوری اسلامی ایران و نخست وزیر پاکستان، هماهنگی هایی انجام شده و در این زمینه امروز وزرای بهداشت دو کشور با یکدیگر گفتگو کردند.
 
وی افزود: در حال حاضر روزانه 10 هزار تست تشخیصی کرونا در پاکستان انجام می شود و این کشور می خواهد این ظرفیت را به 20 هزار تست تشخیصی در روز برساند و با توجه به شناختی که از پاکستان دارم و در این کشور حضور داشته ام، تعداد موارد بیماری در پاکستان، بسیار بیشتر از موارد شناسایی شده در آن است، در این نشست مجازی توانستیم از تجربیات ایران در مورد سیاست های فاصله گذاری اجتماعی، اعمال محدودیت ها و همچنین بسیج ملی مبارزه با کرونا و فاصله گذاری هوشمند برای مقامات پاکستانی، مواردی را مطرح کنیم که آنها بسیار علاقه مند و خواستار دریافت مستندات مکتوب این تجربیات شدند. 
 
مشاور وزیر بهداشت در امور بهداشتی ادامه داد: برای کنترل کرونا باید در کشور تمام تلاش خودمان را به کار بگیریم اما تا زمانی که در کشورهای دنیا یا همسایه بیماران مبتلا به کووید19 وجود دارند، احتمال گسترش آن نیز وجود دارد بنابراین اگر کمکی به کشورهای همسایه شود، در جهت پیشگیری از بیماری در کشور می تواند باشد.در حال حاضر حدود 10 شهرستان استان سیستان و بلوچستان در وضعیت سفید قرار دارند و اگر موارد وارده، به کووید19 مبتلا باشند وضعیت این شهرستان ها نیز تغییر پیدا می کند و در مناطق مرزی باید ضوابط و مقررات، تقویت شود.
 
به گزارش وب‌دا آسایی در پایان گفت: بارها با وزیر بهداشت پاکستان در مورد قرنطینه های مرزی در مرز دو کشور صحبت کرده ایم. 5 اردوگاه با دستور وزیر بهداشت در استان سیستان و بلوچستان ایجاد شد و تا تمام اتباع قانونی و غیرقانونی، مورد آزمایش قرار می گیرند و در صورت مثبت بودن آزمایشات، در قرنطینه نگهداری و پس از بهبودی تحویل دولت پاکستان می شوند و این کار توسط پاکستان برای دوره ای انجام شد اما در حال حاضر، این پروتکل ها در پاکستان به خوبی اجرا نمی شود.

پایان پیام/

مطالب مشابه