بیماری کرونا در کشور روند کاهنده دارد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، علی اکبر حق دوست گفت: با کمک و همراهی مردم، انجام هماهنگی بین بخشی مناسب و اجرای برنامه‌ها روند کاهنده قابل قبولی را تقریبا از اوایل سال در مورد اپیدمی کرونا در تمام کشور شاهد هستیم، هرچند این روند در برخی هفته‌ها کاهش بسیار زیادی داشت و برخی هفته‌ها سرعت کمتری، اما در مجموع روند بیماری در کشور کاهنده بود و این روند ادامه پیدا کرده است.

رئیس کمیته اپیدمیولوژی ستادملی مدیریت و مقابله با کرونا ادامه داد: این کاهش سرعت نشان می‌دهد که بیماری در جامعه وجود دارد با کمی بی‌دقتی، می‌تواند دوباره یک اپیدمی جدیدی ایجاد کند، در تلاش هستیم که اگر تغییر جدی در روند بیماری رخ دهد به یک بحران خیلی جدی در سطح وسیع تبدیل نشود و محدود باقی بماند، محدود بودن این بیمار در کشور منوط به هوشیاری مردم و مسئولان است و همچنین نظارت و هوشیاری دقیق سیستم مراقبتی نظام بهداشتی است تا کنترلی دقیق بر روند این بیماری انجام گیرد.

وی بخشی از افزایش تعداد موارد جدیدی که در روزهای اخیر به صورت روزانه در آمارهای رسمی گزارش می شود را به دلیل شناسایی بهتر، بیماران سبک از طریق غربالگری در سطح یک اعلام کرد و افزود: خیلی از این افراد قبلا به پزشک و بیمارستان مراجعه نمی‌کردند و هیچ وقت آزمایش نمی‌شدند، آنان در گذشته در جامعه پخش بودند و نظام سلامت از وجود آنها بی‌اطلاع بود، الان در حال شناسایی این افراد هستیم، شناسایی بموقع و مراقبت های لازم از این افراد، انتشار ویروس در جامعه را کاهش می دهد.

به گزارش ایرنا حق دوست در پایان اضافه کرد: ما در برخی از استانها یک روند افزایشی مختصر مشاهده می کنیم، این افزایش در این نقاط هم به‌شکل مختصر بوده و مدت روند صعودی آنها هم محدود است. معمولا ۴ تا ۵ روز این روند طول می کشد و سپس روند ثابت یا کاهنده می شود، عمده ترین عامل افزایش تعداد بیماران به دلیل شناسایی بیشتر بیماران سبک است، این افراد معمولا با فرد بیمار در تماس بودند، سیستم بهداشت ما فعالانه این افراد شناسایی و سریعا مراقبت می کند. افزایش را در این حد را باید علامت مثبت از فعال بودن بهداشت کشور تلقی کرد.

پایان پیام/

مطالب مشابه