هزینه‌های درمان و سلامت مردم از جیب جامعه پزشکی پرداخت می‌شود
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، جواد مولایی با اشاره به تعیین میزان تعرفه برای امسال از سوی شورای عالی بیمه گفت: با شیوع بیماری کرونا جامعه پزشکی و کادر درمان خدمات ارزشمندی در زمینه مراقبت از بیماران مبتلا به کووید ۱۹ ارائه می‌دهند و در این راه شهدای زیادی تقدیم کشور و حوزه سلامت کردند. این خدمات به قدری ارزشمند بود که رهبر معظم انقلاب نیز بارها از کادر درمانی تمجید و تقدیر کردند.

عضو شورای عالی سازمان نظام پزشکی ادامه داد: تعرفه‌های بخش خصوصی عادلانه و منطقی افزایش پیدا نکرده و همین امر باعث ناراحتی جامعه پزشکی شده است. متاسفانه باید بگویم که به دلیل اتخاذ سیاست نادرست شورای عالی بیمه و دولت‌ها هزینه‌های درمان و سلامت مردم به نوعی از جیب جامعه پزشکی پرداخت می شود، افزایش قیمت تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی، تورم موجود در کشور و پایین بودن تعرفه‌ها سبب تعطیلی مراکز درمانی خصوصی یا کاهش کیفیت خدمات تشخیصی شده است و این موضوع در درازمدت اثرات منفی بر حوزه سلامت و افراد جامعه وارد می‌کند.

وی افزود: امروزه هزینه تجهیزات آزمایشگاهی و پزشکی چند برابر شده اما متاسفانه تعرفه‌ها افزایش چشمگیری نداشته است. جامعه پزشکی خواسته بر حق تعرفه‌گذاری منطقی و متناسب با تورم و تورم سلامت دارند و معتقدم که در این خصوص بخشی از هزینه‌ها باید توسط صندوق‌های بیمه‌گر  پرداخت شود، در کشورهای پیشرفته صندوق‌های بیمه‌گر چند برابر مبالغ را پرداخت می‌کنند، متاسفانه در ایران تعرفه‌گذاری واقعی کشور اجرا نمی‌شود و صندوق‌های بیمه‌گر نیز به خوبی به وظیفه خود عمل نمی‌کنند و همین امر موجب شده است که مطالبات جامعه پزشکی با تاخیر چند ماهه پرداخت شود.

مولایی تاکید کرد: تخریب جامعه ایثارگر پزشکی تنها باعث به خطر افتادن سلامت مردم و کاهش کیفیت خدمات می‌شود، بر اساس بند یک ماده ۳ قانون سازمان نظام پزشکی کشور، تعیین تعرفه‌های پزشکی باید با حضور کارشناسان اقتصادی و علمی انجام شود. متاسفانه شورای عالی بیمه توجه خاصی به قیمت تمام شده خدمات در زمینه تعیین تعرفه جامعه پزشکی نکرده است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان عضو شورای عالی سازمان نظام پزشکی در پایان اضافه کرد: قانون‌گذار بر اساس بند الف ماده قانون احکام دائمی برنامه توسعه کشور، شورای عالی بیمه را موظف به رعایت تعیین قیمت واقعی در زمینه تغییرات ارائه خدمات بهداشتی - درمانی کرده است. شورای عالی بیمه وظایف قانونی خود را در این خصوص باید انجام دهد تا هم‌خوانی و تناسبی بین تعرفه‌های پزشکی و تورم جامعه ایجاد شود.

پایان پیام/

مطالب مشابه