افزایش مبتلایان در استان خوزستان ثابت کرد ویروس کرونا با گرما از بین نمی‌رود
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، مسعود مردانی به تشریح و بررسی سوالات مرتبط با بیماری کرونا پرداخت و گفت: ویروس کرونا با گرما ازبین نمی‌رود و افزایش بیماران مبتلا در خوزستان این موضوع را ثابت کرد، کودکان هم به بیماری کرونا مبتلا می‌شوند، اما شکل علائم بالینی بیماری کرونا در کودکان بسیار خفیف است.

این متخصص بیماری‌های عفونی ادامه داد: بیماری کرونا با شروع فصل گرم سال از بین نمی‌رود، در اهواز در ماه اسفند و فروردین موارد ابتلا به بیماری کم بود، اما الان با گرم شدن هوا شاهد افزایش تعداد بیماران در این استان هستیم هر کسی که آنتی بادی نداشته باشد با کوچکترین تماس بیمار می‌شود. شهر تهران ناهمگن است به طوری که هر منطقه‌ای با منطقه دیگر تفاوت دارد، از وضعیت شهر تهران رضایت نداریم، مردم شهر تهران باید نسبت به شهر‌های دیگر مسائل بهداشتی را بیشتر رعایت کنند، مردم باید توصیه‌های بهداشتی را بیشتر رعایت کرده و بدانند که هنوز موقع رفتن به سفر نیست.

وی افزود: احتمال پیک دوم و حتی سوم بیماری وجود دارد، در اهواز پیک دوم بیماری را شاهد هستیم، در طرح کمیته کشوری کرونا مصوب شد تا ورودی برخی از شهر‌ها مورد کنترل قرار بگیرد لذا درجه حرارت مسافران گرفته می‌شود، اگر مردم می‌خواهند به افطاری بروند بهتر است در یک اتاق بیشتر از ده نفر تجمع نداشته باشند، مردم باید فاصله یک و نیم متری خود با دیگران را حفظ کنند، تجمع بیش از ده نفر در زیر یک سقف باعث تشدید بیماری می‌شود، زیرا تراوش ویروس از حلق و گلو بیش از حد معمول است. اگر یکی از عزیزان تب یا سرفه داشته باشد باید از او فاصله بگیریم و به شستشوی مکرر دستان بپردازیم.

مردانی گفت: فرد ناقل سالم برای دیگران فاجعه می‌تواند ایجاد کند، گرفتگی بینی علامت بارز در کرونا نیست، اگر حس بویایی و چشایی دچار اشکال شود نشانه بارز کرونا می‌تواند باشد، هر کسی که حس چشایی و بویایی اش دچار اشکال شده باشد فرم خفیف بیماری را گرفته است، داروی هیدروکسی کلروکین برای درمان خفیف به مدت ۵ تا ۷ روز استفاده می‌شود، سربازان باید در پادگان‌ها فاصله گذاری هوشمند را رعایت کنند، افرادی که در پادگان‌ها حضور دارند باید به شستشوی مکرر دستان خود با آب و صابون بپردازند.

این متخصص بیماری‌های عفونی تصریح کرد: تعداد زیادی از پزشکان و پرستاران بدون علامت مبتلا به بیماری کرونا شدند به طوری که آن‌ها پادتن بیماری را دارند و بدنشان ایمن بوده است، اما این ایمنی به صورت ۱۰۰ درصدی نیست، تب، سرفه و تنگی نفس از علائم شایع بیماری کرونا است به طوری که حتی فرد با عدم توانایی در راه رفتن و یا تب و لرز نیز مواجه می‌شود، کسی که آنتی بادی محافظت کننده نداشته باشد به بیماری مبتلا می‌شود، نباید در مراسم ختم افراد فوت کرده شرکت کرد، ده‌ها مورد ابتلا به بیماری کرونا به دلیل حضور عده‌ای در مراسم‌های ختم داشتیم، بیماری کرونا بین انسان و حیوان مشترک است، اما تاکنون ابتلای گربه‌ها از طریق انسان گزارش شده، اما ابتلای انسان از طریق سگ و گربه گزارش نشده است.

وی اظهار کرد: مواد خوراکی و آشامیدنی راه شایع ابتلا به کرونا نیست، کرونا از طریق دست‌هایی که به سطوح آلوده برخورد داشته به چشم، دهان و بینی منتقل می‌شود و همچنین از طریق عطسه‌ها و سرفه‌های افراد ناقل یا مبتلا نیز انتشار پیدا می‌کند، فرق آنفلوانزا و کرونا این اس که آنفلوانزا یک دفعه و به صورت ناگهانی بروز می‌کند و با تب بالای ۳۹ و ۴۰ درجه همراه با بدن درد در فرد ظاهر می‌شود. اما کرونا شروع ناگهانی ندارد و تب آن هم حداکثر ۳۸ درجه و به ندرت ۳۹ درجه است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان مردانی در پایان اضافه کرد: اغلب مبتلایان کرونا با افراد کرونایی به نوعی تماس داشته اند. علائم کرونا تب ۳۸ درجه، سرفه‌های خشک، تنگی نفس، کاهش حس چشایی و بویایی و عدم توانایی در راه رفتن است، قدم زدن در پارک‌ها و پیاده روی به شرط این که محل پیاده روی شلوغ نباشد و رعایت موارد بهداشتی به ویژه شستن و ضد عفونی دست‌ها در صورت تماس با محیط و صندلی و ... انجام شود مانعی ندارد.

پایان پیام/

مطالب مشابه