گروه‌های پرخطر در مراسم شب‌های قدر حضور پیدا نکنند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، علیرضا زالی در مراسم تفاهم نامه همکاری بین این دانشگاه و پژوهشگاه دانش های بنیادی گفت: تلاش فرزندان این مرز و بوم برای تعالی علم و دانش در بحرانی ترین شرایط کشور ستودنی است و توجه به اصلی ترین مباحث علمی نشان از توسعه علمی کشور دارد، در شرایط بحرانی که عرصه های مختلف اقتصادی و اجرایی جهان در مقابله با ویروس کرونا دچار چالش شده اند، امضای تفاهم نامه ای با چارچوب علمی نشان دهنده قوام و توانایی بالای دانشمندان کشور است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به فعالیت های علمی و اثرگذار پژوهشگاه دانش های بنیادی خاطرنشان کرد: این مرکز با ساختاری متفاوت و بی بدیل قریب به سه دهه در بالاترین سطح علمی فعالیت می کند، برگزاری دوره های مشترک آموزشی کوتاه مدت و بلند مدت و ارتقای دانش مهارتی از جمله اهداف امضای این تفاهم نامه است، تعمیق و گسترش دانش بین بخشی یکی دیگر از اهداف انعقاد تفاهم مشترک بین دانشگاه و پژوهشگاه دانش های بنیادی است، ساختارهای مناسب و متنوع میان دو مرکز طرف این قرارداد، بستر فعالیت های بین بخشی و شکل گیری کارگروه های فنی را بیش از پیش مهیا خواهد کرد.

وی افزود: ایجاد زنجیره نوینی از تبادل علم و دانش در عرصه های بین المللی نیز از دستاوردهای این همکاری مشترک است، اتصال و همگرایی این دو مجموعه علمی کشور، توسعه ارتباطات بین بخشی در عرصه ملی و بین المللی را در دستور کار قرار داده، فعالیت های تحقیقاتی مشترک با امضای این تفاهم نامه مشترک، با قوام و استحکام بیشتری جلو می رود، استفاده از تکنولوژی اینترنت اشیاء و بهره مندی از امکانات بیمارستان هوشمند می تواند نقش اثرگذاری در حوزه سلامت ایفا کند، یکی دیگر از مهمترین دستاوردهای این تفاهم نامه مشترک بهره مندی از روش های تصویربرداری در بخش علمی و بازبینی عملکرد مغز است، در این مدل با شدت ۳ تسلا عملکرد مغز بررسی و بازبینی می شود.

زالی با اشاره به توان علمی بالا و ظرفیت های انعطاف پذیر این مرکز با سابقه درخشان بیش از  ۳۰ سال گفت: پژوهشگاه دانش های بنیادی به گونه ای طراحی شده که امکان تقابل با گروههای علمی و آموزشی را در بالاترین سطح فراهم می کند، فعالیت مشترک بین دانشگاه و پژوهشگاه دانش های بنیادی سابقه ۲۰ ساله دارد، ماحصل یکی از این تعاملات در عرصه بین المللی انتشار مقاله ای با موضوع شناسایی صورت و نقش گیج گاهی در مجله نیچر به عنوان یکی از معتبرترین مجلات خارجی است.

فرمانده ستاد مقابله با بیماری کرونا در کلان‌شهر تهران راه اندازی آزمایشگاه مشترک تالاموس را از دیگر دستاوردهای مشترک دانشگاه و و پژوهشگاه دانش های بنیادی ذکر کرد و ادامه داد: ایستگاه پیچیده مغز یکی از نقاط هدف مدل سازی ریاضی است و هیچ بخشی در مغز انسان به اندازه تالاموس پیچیده و جذاب نیست. این دستاورد عظیم که با فرمول های خاص دانش هندسه به سرانجام رسید، کار بزرگی با شالوده علوم پایه بود که به سمت بالینی جهت دهی شد، بازتاب شکل گیری آزمایشگاه مشترک تالاموس کمک به روند درمان های کمکی در مبتلایان به پارکینسون است، این دستاورد ارزشمند ۱۵ سال پیش با کمک محققان پژوهشکده و اساتید دانشگاه شکل گرفت.

وی اظهار کرد: با انعقاد این تفاهم بخش های جدیدی در کنار فعالیت های تحقیقاتی در اختیار بیماران و عرصه خدمتی قرار خواهد گرفت که ارتقای خدمات سلامت یکی از دستاوردهای آن است، انعقاد این تفاهم نامه جهش ارتباطی نوینی در بخش های آموزشی و پژوهشی ایجاد خواهد کرد تا ملت شریف ایران در سایه این همگرایی و حرکت علمی از مواهب آن بهره مند شوند.

زالی همچنین در حاشیه مراسم تفاهم نامه "دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی" با "پژوهشگاه دانش های بنیادی" در جمع خبرنگاران اظهار داشت: تمام کسانی که به هر دلیلی از سلامت کامل برخوردار نیستند، توصیه می شود در مراسم شب های قدر امسال شرکت نکنند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با طرح این سوال که چه کسانی بهتر است در مراسم شب های قدر حضور پیدا نکنند؟ گفت: افراد بالای ۶۵ سال و کمتر از ۱۸ سال، کسانی که سابقه بیماری های قلبی و ریوی، دیابت کنترل نشده یا افرادی که سابقه فشارخون، آسم یا بیماری زمینه ای ریوی مانند برونشیت دارند، بهتر است در مراسم شرکت نکنند.

وی افزود: افرادی که در طول ۳ هفته گذشته دچار بیماری حاد تنفسی بودند یا کسانی که علائم مشابه کرونا مانند تب، سرفه و تنگی نفس، دردهای عضلانی و سردرد، اختلال چشایی و بویایی دارند، نباید در این مراسم حضور پیدا کنند، افرادی که مبتلا به کرونا بودند و کمتر از ۳ هفته از بهبودی شان می گذارد نباید در این تجمعات حضور پیدا کنند، افرادی که با مبتلایان با کرونا در تماس بودند، از این ممنوعیت برخوددار هستند، کسانی که داروهای تضعیف کننده سیستم ایمنی یا مدت طولانی کروتن مصرف می کنند و همچنین کسانی که سابقه سرطان دارند یا مبتلایان به بیماری عروقی، بهتر است در این مراسم شرکت نکنند.

زالی گفت: سه موضوع مهم ‌در انتقال کرونا شامل رعایت فاصله گذاری، زمان تماس افراد و تهویه فضا است، هرچه فاصله از یک و نیم متر کمتر باشد به شکل تصاعدی احتمال ابتلا به بیماری کرونا افزایش پیدا می کند، اگر تماس و کنار هم بودن افراد از ۱۵ دقیقه افزایش پیدا کند، احتمال ابتلا به صورت تصاعدی افزایش می یاید. بنابراین کوتاه کردن تجمعات مذهبی و ملی نکته بسیار مهمی است که باید رعایت شود، این فضاها باید از پنجره های کافی و تهویه مناسب برخوردار باشند. بستن درب ها و روشن کردن کولرها اصلا توصیه نمی شود، این کار ممکن است سبب بقای بیشتر ویروس شود.

فرمانده ستاد مقابله با بیماری کرونا در کلان‌شهر تهران استفاده از ماسک برای حضور در مراسم شب های قدر را ضروری دانست و گفت: این کار می تواند بخش زیادی از ابتلا را کم کند، معمولا در هنگام تضرع و دعا به دلیل هیجانات ارزنده مثبت دچار ریزش اشک یا ترشحات بینی شود و ممکن است ماسک خیس و مرطوب شود، توصیه می شود ماسک جایگزین داشته باشند، در غیر این صورت از چندین لایه دستمال کاغذی در پشت ماسک استفاده کنند.

در ادامه محمد جواد رییس پژوهشگاه دانش های بنیادی نیز در این مراسم با اشاره به این که دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی متولی سلامت بخش بزرگی از جامعه است گفت: در کنار این مسوولیت های ارزشمند تلاش مجموعه دانشگاه برای توسعه همگرایی و تقویت علوم بالینی و پایه ستودنی است.

وی در خصوص فعالیت های مرکز پژوهشگاه دانش های بنیادی افزود: این مرکز با هدف تقویت علوم پایه در زمینه های مختلف فعالیت می کند، با توجه به سابقه ۲۰ ساله همکاری پژوهشگاه دانش های بنیادی با دانشگاه افزود: همکاری در زمینه علم  نوروساینس و علوم شناختی با دانشگاه در حوزه های پزشکی از جمله همکاری های این دو نهاد است، در دپارتمان انفورماتیک پژوهشگاه دانش های بنیادی "مرکز تحقیقات فیزیک و نظری ریاضیات" دستاوردهای مدل های ریاضی در میدان وسیعی در حوزه آزمایشگاه دارویی و تحقیقات پایه انجام شده که ماحصل آن دستاوردهای عظیم در ارتقای دانش است.

رییس پژوهشگاه دانش های بنیادی از آغاز فصل جدیدی از همکاری های مشترک بین دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی و پژوهشگاه دانش های بنیادی خبر داد و گفت: توسعه و بهره مندی از به روز ترین تجهیزات "ام آر آی و سی تی اسکن"  تا کیفیت هفت تسلا بخشی از  این همکاری ها ست.

لاریجانی در جمع خبرنگاران گفت: ما شالوده یک همکاری وسیع را با دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی آغاز می کنیم، همکاری پژوهشگاه با این مجموعه از حدود ۲ دهه قبل آغاز شده و همچنان ادامه دارد، حوزه های مختلفی برای همکاری بین این دو مجموعه پیش بینی شده که یکی از آنها همکاری در آزمایشگاه اف ام آر آی است، چند سال است مرکز سنجش بویایی در پژوهشگاه ایجاد شده، گفت: یکی از مقالات مهم در مورد رابطه کرونا و موضوعات چشایی و بویایی با کمک دانشگاه شهید بهشتی تهیه و چند روز پیش منتشر شد، امیدوارم زمینه های همکاری بین این دو مجموعه علمی در حوزه های مختلف گسترش یابد.

به گزارش ایرنا وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دستورالعمل بازگشایی مساجد و برگزاری مراسم شب های قدر را ابلاغ کرد. در این بخشنامه آمده است که با توجه به فرارسیدن شب های معنوی قدر، اهمیت برگزاری دعا و نیایش در این شب ها و فرمایشات مقام معظم رهبری در ستاد ملی مبارزه با کرونا همچنین بر اساس جلسه ۲۱ اردیبهشت ۹۹ مقرر شد که مراسم معنوی شبهای قدر با رعایت کامل و دقیق راهنماهای بهداشتی و فاصله گذاری در مساجد برگزار شود و امکان برگزاری با رعایت مواردی که در این ابلاغیه آمده است، می توانند صرفا در این شب ها این مراسم را برگزار کنند.

تفاهم نامه فیمابین "دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی" و "پژوهشگاه دانش های بنیادی" به منظور ایجاد، افزایش و تحکیم همکاری های دوجانبه به ویژه در ارائه خدمات درمانی بیماران و خدمات تشخیص پزشکی در کشور امروز در دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی منعقد شد.

پایان پیام/

مطالب مشابه