تنها ۴۶ درصد مردم تهران نسبت به بیماری کرونا احساس خطر می کنند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، علیرضا زالی گفت: در ۲۴ ساعت گذشته در بیمارستان های تهران ۲۰۱ بیمار جدید در بخش های عادی و ۷۲ بیمار در بخش های ویژه بستری شدند، ۳۸۲ بیمار نیز ترخیص شدند، تعداد مراجعین سرپایی به بخش های درمانی در طول ۲۴ ساعت گذشته ۹ درصد کاهش داشته است و در حوزه بهداشتی مراجعین از نظم مناسب تری برخوردار شدند.
 
وی افزود: فراز و فرودهایی که در نگرش و بینش شهروندان تهرانی نسبت به خطرات کووید ۱۹ وجود دارد در رفتارهای بهداشتی و رعایت پروتکل ها بسیار تاثیر گذار است، در اواخر فروردین ماه بالغ بر ۷۱ درصد مردم کلان شهر تهران بیماری کرونا را برای خود و خانواده شان بسیار خطرناک تلقی می کردند، نتایج آخرین نظرسنجی انجام شده در تهران که نیمه اول اردیبهشت ماه انجام شده حاکی از آن است که متاسفانه تنها ۴۶ درصد از مردم تهران بیماری کرونا را خطرناک تلقی می کنند و به نظر می رسد در بینش شهروندان تهرانی در روزهای اخیر تغییری اتفاق افتاده است.

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان شهر تهران تاکید کرد: ضروری است عزیزان ما در صدا و سیما و رسانه های مختلف و همچنین شهروندان به این بیماری توجه خاص داشته باشند، کماکان کرونا یک بیماری خطرناک تلقی می شود، شرایط کلان شهرهایی از جمله تهران شکننده تلقی می شود و نیازمند این هستیم که مجددا با طراحی برخی برنامه ها و رعایت دقیقتر و سختگیرانه تر پروتکل های بهداشتی شاهد تغییر منطقی نگرش شهروندان نسبت به خطرناک بودن بیماری کرونا باشیم.

زالی در خصوص انتشار برخی شایعات مبنی بر شیوع بیماری کاوازاکی با عنوان بیماری کرونای کودکان گفت: مطالعات آماری تهران در طول اسفندماه و از ابتدای سال تاکنون نشان داده است که موارد ابتلای کرونا در کودکان نسبتا نادر است. خوشبختانه در اکثر موارد ابتلای کودکان در ایران موارد بسیار خفیف بوده است، عاملی که موجب نگرانی خانواده ها شده ارائه برخی گزارشات از نیویورک، اسپانیا و لندن مبنی بر مشاهده موارد کوازاکی در کودکان است. از طرفی فصل شیوع سندرم کاوازاکی اواخر زمستان و اوایل بهار است و همزمانی آن با بیماری کرونا منجر به نگرانی شده است.

وی اضافه کرد: بیماری درمان پذیر کاوازاکی، بیماری التهابی عروقی در کودکان زیر ۵ سال و بیشتر در پسربچه ها است، علت این بیماری ناشناخته است و برخی اوقات زمینه ژنتیکی در بروز آن موثر است. تبی که بیشتر از ۵ روز طول کشیده باشد، بروز عارضه های پوستی شبیه مخملک، تورم در دست و پا و پوسته ریزی کف دست و پا و قرمز زبان از جمله علائم آن است،به هیچ وجه شهروندان نباید تصور کنند در شرایط افول قطعی این بیماری هستیم و اوضاع عادی شده است. باید کما فی السابق ملاحظات بهداشتی را موردت وجه ویژه قرار دهند و در زمان حضور در اجتماعات بیش از هر زمان های فاصله گذاری اجتماعی را رعایت کنند.

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان شهر تهران خاطرنشان کرد: بیماری کاوازاکی با کووید ۱۹ هیچ ارتباطی ندارد و مردم نباید آن را تظاهر عجیب و غریب کرونا در کودکان تلقی کنند، در بیشتر گزارشاتی که راجع به بیماران مشابه کاوازاکی در آمریکا و اروپا بوده، تست پی‌سی‌آر (PCR) کودکان‌شان منفی بوده و نمی‌شود به طور قاطع ارتباطی بین کاوازاکی و کرونا برقرار کرد، بسیاری از افراد معتقدند که بعضی از ویروس‌ها و میکروب‌ها مثل سرماخوردگی و آنفلوانزا و بسیاری از ویروس‌هایی که در فصل بهار شایع هستند ممکن است با کاوازکی در ارتباط باشند، به دلیل اینکه کاوازاکی همراه با اپیدمی کرونا بروز کرده موجب نگرانی شده و موارد گزارش شده در کشور‌های مختلف کاملا سندروم کاوازاکی بوده است، بنابراین اینکه سندروم کاوازاکی با بیماری کرونا ارتباطی داشته باشد، قابل اثبات نیست.

زالی ادامه داد: پیوستگی بیماری کاوازاکی با سندروم کرونا، بیماری کووید ۱۹ را خطرناک‌تر نمی‌کند و مبتلایان به سندروم کاوازاکی همان علائم شناخته شده کاوازاکی را دارند، سندروم کاوازاکی بیماری خطرناکی نیست، یک بیماری التهابی عروقی در کودکان است و معمولاً در کودکان زیر ۵ سال و بیشتر در پسران اتفاق می‌افتد که علت آن ناشناخته است، در سال ۱۹۶۰ میلادی برای اولین بیماری کاوازاکی در ژاپن گزارش شد، این بیماری در ایران هم وجود دارد و موارد مختلفی از شناسایی شده است، با بررسی بیماران کاوازاکی در تهران نسبت به سال گذشته در همین زمان، آماری از مبتلایان به بیماری کاوازاکی در کودکان نداشتیم، اساساً در کودکان بیماری نادری است.

وی اظهار کرد: ‌کرونا در کودکان نادر است، اما اگر هم مبتلا شوند حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد دچار افزایش تب می‌شوند، در بسیاری از موارد کرونا ممکن است بدون علامت یا بدون تب بالا باشد، اما تب بالا علامت مهم کاوازاکی است که ۵ روز طول می‌کشد، بثورات پوستی "ضایعه پوستی" در کرونا نادر است، اما سندروم کاوازاکی همراه با بثورات پوستی است. همچنین در بیماری کرونا تغییرات لب و زبان را نداریم، اما در کاوازاکی این علائم موجود است.

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان شهر تهران درباره بهبود بیماران مبتلا به کاوازاکی گفت: در بیشتر مواقع مبتلایان کاوازاکی خود به خود خوب می‌شوند، اما تشخیص به موقع این بیماری بسیار مهم است، زیرا لب‌ها و زبان کودکان مبتلا به این سندروم بسیار ترک‌دار و قرمز می‌شود و ممکن است درد مفاصل هم در آنان گزارش شود، مواردی که از اسپانیا و لندن و نیویورک گزارش شده کاملاً با علائم بیماری کاوازاکی که می‌شناسیم مشابهت دارد و PCR این کودکان در زمینه کرونا منفی بود، به طور معمول بیماری کاوازاکی بدون هیچ عارضه‌ای از بین می‌رود. اما در ۲۰ تا ۲۵ درصد موارد ممکن است عروق قلبی را گرفتار کند که با درمان به موقع معمولا عوارض قلبی در این کودکان پایدار نیست و بهبود پیدا می‌کند؛ زیرا اکثر متخصصان اطفال با این بیماری آشنا هستند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان زالی با اشاره به روش درمانی بیماری کاوازاکی گفت: در مواردی که نیاز به درمان است برای درمان سندروم کاوازاکی در کودکان از آسپرین با دوز بالا استفاده می‌شود و اگر لازم باشد ممکن است از ایمونوگلوبین‌های داخل وریدی IGG با دوز بالا استفاده شود. کودکانی که نیاز به این دو روش درمانی داشته باشند معمولاً عوارض ماندگار قلبی نخواهند داشت، در صورتی برای درمان این کودکان از IGG یا ایمونوگلوبین داخل وریدی استفاده کنیم، بهتر است بین ۳ تا ۶ ماه واکسیناسیون انجام نشود تا عوارض ایمنی نداشته باشند.

پایان پیام/

مطالب مشابه