مدیریت توزیع واکسن‌ آنفلوانزا باید در اختیار سازمان غذا و دارو قرار بگیرد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، بهروز بنیادی با اشاره به روش های جلوگیری از تبعات همزمانی بیماری آنفولانزا و کرونا در فصل پاییز گفت: به دلیل همزمانی آنفولانزا و کرونا، پاییز سختی را در پیش خواهیم داشت. از این رو باید فرصت را غنیمت شمرده و برای روزهای سخت آماده شویم.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ادامه داد: یکسان بودن روش‌های پیشگیری از ابتلا به کرونا و آنفولانزا، ایجاد تدابیر بهداشتی را راحت تر می کند، علی رغم اینکه کودکان کمتر مبتلا به کرونا می‌شوند، آنفلوانزا بیشترین درگیری را در میان کودکان و جوانان دارد. بنابراین مشترک بودن بیمارستان هایی که این بیماران را پذیرش می کنند، ریسک انتقال بیماری و آلودگی را افزایش می دهد. از این‌جهت حتما باید بیمارستان های مجزایی برای این بیماری ها در نظر گرفته شود.

وی با اشاره به ضرورت تشخیص سریع بیماری هنگام شیوع هم زمان کرونا و آنفولانزا افزود: باید تلاش کنیم نوع بیماری افراد را در کوتاه ترین زمان پس از مراجعه به بیمارستان تشخیص دهیم، چرا که هر کدام مسیر و روش مجزایی برای معالجه دارند، با توجه به این‌که تشخیص زودرس بیماری کرونا در درمان و کنترل آن نقش مهمی دارد، تجهیز و توسعه آزمایشگاه‌ها تخصصی تشخیص بیماری کرونا ضروری است، تاخیر در تشخیص بیماری در فصل همزمانی کرونا و آنفولانزا ، عواقب سختی را برای بیمارستان ها و بیماران به همراه خواهد داشت.

بنیادی ضمن تاکید بر ضرورت تامین واکسن آنفولانزا برای فصل پاییز اظهار کرد: در سال های گذشته نزدیک به ۲ میلیون دوز واکسن آنفولانزا وارد و در اختیار داروخانه ها قرار داده شد. اما امسال مدیریت توزیع واکسن‌ها باید در اختیار سازمان غذا و دارو قرار بگیرد و از طریق معاونت بهداشت وزارت بهداشت در اختیار گروه های هدف قرار بگیرد.وی ادامه داد: پرسنل بهداشت و درمان، کودکان به ویژه کودکان زیر ۳ سال، سالمندان بالای ۵۵ سال، مادران باردار، بیماران قلبی و دیابتی جزو گروه های پرخطر بوده و واکسن آنفولانزا باید در اختیارشان قرار بگیرد.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت این نماینده مردم در مجل دهم در پایان با بیان اینکه امسال به حدود 10 میلیون دوز واکسن آنفولانزا نیاز داریم، گفت: تدابیر لازم برای تهیه واکسن ها از هم اکنون اندیشیده شده و مسئولان مربوطه در حال تامین و خرید هستند. امیدواریم با اجرای این تدابیر پاییز را با کمترین آسیب سپری کنیم.

پایان پیام/

1 نظر

مطالب مشابه