عملکرد کمیسیون بهداشت مجلس در مقابله با کرونا
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، علی نوبخت حقیقی در خصوص عملکرد کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در امر پیشگیری از شیوع ویروس کرونا گفت: یکی از وظایف اصلی کمیسیون بهداشت و درمان تصویب قانون است اما در این برهه زمانی با توجه به اختیاراتی که به ستاد ملی مدیریت و مقابله با بیماری کرونا داده شده دیگر نیازی به وضع قانون توسط کمیسیون نبوده است. از این رو وظایف نظارتی کمیسیون بهداشت و درمان در این بازه زمانی در مسیر کمک به مسئولین کشوری برای مقابله با این پدیده جهانی که همه جا از جمله کشور ما را درگیر کرده بسیار حائز اهمیت است.

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ادامه داد: زمانی که در جریان ورود کرونا به کشور قرار گرفتیم، مجلس تعطیل بود و نمایندگان به حوزه های انتخابیه رفته بودند و خود را برای مجلس یازدهم آماده می‌کردند، اولین جلسه مجلس قرار بود بعد از تعطیلات روز دوشنبه پنجم اسفند ماه تشکیل شود. از این رو به دلیل وظایفی که در امر پیشگیری از شیوع ویروس کرونا روی دوشمان احساس کردیم، به این موضوع ورود کرده و از هیئت رئیسه مجلس، رئیس محترم و اعضای مجلس خواستیم در اولین جلسه مجلس از وزیر بهداشت دعوت شود تا شرایط حساس کشور و اقداماتی که طی این مدت انجام داده‌اند را به اطلاع نمایندگان برسانند.

وی افزود: همچنین از وزیر بهداشت خواستیم تیم‌های انجام آزمایش را در محل مجلس بسیج کرده و از نمایندگان تست کرونا بگیرند چرا که حدود 280 نفر به مدت چهار هفته با میلیون‌ها انسان در اقصی نقاط ایران در تماس بودند و ممکن بود ناقل و مبتلا‌ی بدون علامت باشند، از این رو حضور یک باره آنها در یک فضای بسته و زیر سقف مجلس خلاف پروتکل‌های بهداشتی بود. از طرفی تشکیل مجلس هم به دلیل شرایط خاص کشور ضروری بود و از طرفی دیگر نمی توانستیم به خاطر انجام یک کار مهم، ضرر دیگری نصیب این افراد کنیم. بنده در نظر داشتم از طریق کمیسیون دیدگاه کارشناسی را به رئیس مجلس منتقل کرده و با دلایل علمی و مستند درخواست تعطیلی مجلس را داشته باشیم. بر همین اساس صبح روز دوشنبه شرایطی فراهم کردیم که از تعداد زیادی نمایندگان و کارمندان مجلس تست کرونا انجام شود. پس از مشاهده نتیجه تست‌های تشخیصی متوجه شدیم حدسمان درست بوده و تعدادی مبتلا هستند.

نوبخت گفت: یکی از کارهای مهم کمیسیون بهداشت در رابطه با مسائل کرونا تشکیل جلسه در همان اولین روز شروع به کار مجلس بود، در این جلسه پنج نفر را از کمیسیون بهداشت به وزارت بهداشت به عنوان عضو ستاد مبارزه با کرونا معرفی کردیم و همزمان با مسئولین کمیسیون آموزش عالی و تحقیقات جلسه گذاشتیم که باید در اسرع وقت دانشگاه ها و مدارس را تعطیل کنند و همچنین به رئیس مجلس و هیئت رئیسه نامه نوشتیم که به دلیل ابتلا تعداد زیادی از نمایندگان به کرونا، تا زمان آماده شدن امکانات بهداشتی  مجلس باید موقتاً تعطیل شود.
 
رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس اضافه کرد: بنده با به کار بردن کلمه فاصله گذاری اجتماعی کاملا مخالف هستم، علمای علم اجتماعی هم با به کار بردن عبارت فاصله گذاری اجتماعی مخالفند و می گویند بین اجتماع فاصله افتاده و خلاف وحدت بوده و از نظر روانی برای جامعه خوب نیست و باید به جای آن از کلمه فاصله گذاری فیزیکی استفاده کنیم. مهم این است که افراد به هم نزدیک نباشد ولی اجتماع در کلان بایستی یک چیز بگوید و روح متحد داشته باشد و مرتبا به دنبال واژه فاصله گذاری اجتماعی نباشیم. حتی در خود سازمان بهداشت جهانی تاکید می‌کردند فاصله گذاری اجتماعی نگویید و از کلمه فاصله گذاری فیزیکی استفاده کنید، تلاش کردیم تا زمان فراهم کردن فاصله‌گذاری فیزیکی مجلس تعطیل شود، از این رو رئیس و هیئت رئیسه مجلس با پیشنهاد کمیسیون بهداشت موافقت کردند. از طرفی دولت هم با تعطیلی دانشگاه‌ها و مدارس موافقت کردند.

وی با اشاره به جلسه اضطراری کمیسیون بهداشت و درمان و رئیس مجلس در روز نوزدهم اسفندماه تصریح کرد: در این جلسه تصمیم‌هایی درخصوص چگونگی بازگشایی مجلس و نحوه رعایت پروتکل‌های بهداشتی گرفته شد. در جلسه مذکور نامه‌ای با 5 محور پیشنهادی با امضای بنده و دکتر پزشکیان به رئیس جمهور نوشتیم. با توجه به اطلاعاتی که در اختیار داشتیم پیشنهاد کردیم یک سری از کارخانه‌ها باید سریعاً تغییر خطر داده و تولیدشان را به سمت تهیه وسایل بهداشت عمومی و فردی مانند ماسک، دستکش و مواد شوینده عوض کنند که این کارها انجام شد. از طرفی در خصوص نحوه بازگشت ایرانیان مقیم خارج به کشور نیز تصمیم‌هایی گرفته شد. در آنجا پیشنهاد دیگری دادیم که هیئت رئیسه و رؤسای کمیسیون ها چند جلسه بگذارند و زمان و چگونگی شروع به کار مجدد مجلس با رعایت پروتکل‌های بهداشتی را بررسی کنند.

نوبخت در رابطه با عملکرد کمیسیون بهداشت و درمان درخصوص تامین داورهای موثر در درمان کرونا گفت: کرونا در حال حاضر درمانی ندارد که ما به دنبالش باشیم؛ مقداری هیاهو پیش آمد و داروهایی نظیرکلروکین، فاویپیراویر و رمدزویر برای درمانی کرونا مطرح شد. وزارت بهداشت برای تهیه تعدادی از این داورها از سازمان جهانی بهداشت کمک می‌گرفت و برخی دیگر را از کشورهای مختلف تهیه می‌کرد. البته باید بدانیم که اساساً تمام اینها یک تئوری بیش نیست و کرونا فعلا درمان قطعی ندارد و درمانش مبتلا نشدن و رعایت مسائل بهداشتی و فردی است. بر همین اساس تا زمان تولید واکسن کرونا همواره به شستن مکرر دست‌ها، عدم حضور در تجمعات و استفاده از ماسک تاکید شده است. بنابراین ما هم کاملا علمی عمل کرده و پروتکل‌های بهداشت جهانی را به خوبی رعایت کردیم.
 
رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: برخورداری از مزایای قانون جامع ایثارگران برای کادرهای پزشکی، پرستاری، پیراپزشکی و خدماتی که در خط مقدم مقابله با ویروس کرونا جانفشانی می‌کنند، یکی از اقدامات بسیار مهم کمیسیون بهداشت ودرمان مجلس بود که به پاس قدردانی از کادر فداکار و ایثارگر درمان انجام شد و برای تبدیل شدن به قانون به ستاد ملی مدیریت و مقابله با کرونا پیشنهاد شد. 

وی در رابطه با اولویت‌های کمیسیون بهداشت مجلس یازدهم اظهار کرد: پیشنهاد می‌کنیم در مجلس آینده موضوع بروزرسانی شبکه‌های بهداشتی و درمانی، نیروهای انسانی و آی‌تی‌ در اولویت بررسی‌ها قرار بگیرد چرا که ما به شدت به این شبکه نیاز داریم. وجود شبکه بهداشت مناسب دقیقا همان چیزی بود که برخی از کشورهای پیشرفته دنیا نداشتند و در زمان شیوع کرونا با مشکلات بیشتری نسبت به ما مواجه شدند، کمیسیون بهداشت مجلس آینده به هیچ عنوان از اجرای برنامه‌های طرح تحول نظام سلامت اعم از پزشک خانواده، نظام ارجاع و صف بندی کوتاه نیایند، تمامی این موارد در برنامه ششم توسعه بوده و امیدواریم در برنامه هفتم توسعه نیز به آن تاکید داشته باشند. همچنین تقویت و توسعه تخت‌های مراقبت‌های ویژه و مگا آی سی یو در بیمارستان‌ها از ضرورت‌های حوزه بهداشت ودرمان کشور است.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت نوبخت در پایان تاکید کرد: هر چه می‌توانیم به شرکت های دانش بنیان، استارت آپ‌ها و دانشمندانمان کمک کنیم تا داروها در داخل کشور تولید شود و تا این میزان واردکننده نباشیم. در حال حاضر در محاصره اقتصادی هستیم بنابراین باید بر اساس شعار سال نسبت تولید داخلی دارو و تجهیزات پزشکی گام‌های موثری برداریم.

پایان پیام/

مطالب مشابه