در بحران کرونا از خرید مواد غذایی فله‌ای خودداری شود
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، کوروش جعفریان درباره احتمال ابتلا به کرونا با مصرف مواد غذایی آلوده به ویروس کرونا، گفت: به طور کلی اینکه آیا با خوردن غذایی که آلوده به ویروس است، دچار بیماری می‌شویم به نظر می‌رسد که خیلی اطلاعات در این خصوص دقیق نیست و احتمال اینکه با خوردن غذا به ویروس مبتلا می‌شویم خیلی کم است.

وی افزود: شاید ما از این مسیر شانس ابتلا به کووید ۱۹ را نداشته باشیم، اما طبیعتا احتمال اینکه دست و یا سایر اندام‌ها با غذایی که آلوده به ویروس باشد، تماس داشته باشند، زیاد است و اگر ما دست خود را به گوش، بینی، چشم و دهان بزنیم احتمال ورود ویروس به داخل بدن افزایش می‌یابد، بنابراین نکته ای که باید به آن توجه شود این است تا جایی که امکان دارد سطح دسترسی تماس با ویروس کاهش یابد. به عنوان مثال وقتی مواد غذایی بسته بندی شده تهیه می‌شود باید قبل از قرار دادن آن در محل نگهداری در محیطی که آلودگی به سایر قسمت‌ها منتقل نمی‌شود، با استفاده از مواد شوینده ضدعفونی شود.

استاد دانشکده علوم تغذیه و رژیم شناسی دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: در عین حال برخی از مواد غذایی مانند مرغ یا گوشت فله‌ای هستند و امکان شست‌وشو با مواد شوینده را ندارند، به همین دلیل توصیه ما این است که همه مواد غذایی به صورت بسته بندی عرضه شود تا احتمال آلودگی کاهش یابد، در مورد برخی از مواد غذایی فله خشک اگر چند روز بیرون از خانه نگهداری شوند، ویروس از بین خواهد رفت، اما در مورد نان، مرغ و گوشت که مصرف روزانه است و نمی‌توان در خارج از خانه نگهداری کرد باید اقدامات دیگری انجام داد.  بیشترین مشکل در انتقال ویروس کرونا به دلیل استفاده از مواد غذایی فله‌ای است. به همین منظور توصیه می‌شود از خرید این نوع مواد خودداری شود.

به گزارش ایسنا جعفریان در پایان تصریح کرد: به طور خاص در مورد نان که مصرف زیادی هم دارد باید توجه داشت که در زمان پخت به علت حرارت بالا ویروسی در آن باقی نمی‌ماند، اما زمانیکه نانوا یا فروشنده با دست نان را روی پیشخوان در نانوایی عرضه می‌کند ممکن است دچار آلودگی ثانویه شود. اگر این اتفاق افتاد ساده ترین کار این است که از گرمایش مجدد برای از بین بردن آلودگی استفاده شود، در مورد گوشت و مرغ کار بسیار سختر است، زمانی که این اقلام بسته بندی و در یخچال قرار داده می‌شوند، هر زمان به بسته بندی آن دست می‌زنیم باید دستمان را بشوییم؛ چراکه ممکن است آلوده باشد، اما اگر خود گوشت هم آلوده باشد در زمان پخت این آلودگی از بین می‌رود.

پایان پیام/

مطالب مشابه