پیری زودرس جمعیت کشور به خاطر هزینه‌های بالای درمان ناباروری
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، عبدالرضا عزیزی در خصوص کاهش جمعیت در کشور و هزینه‌هاى بالاى درمان زوج هاى نابارور گفت: رشد جمعیت کشور ما ۱.۳ درصد است و جمعیت‌مان به سرعت رو به پیری است. درواقع پیش بینی ما هم این بود که در سال ۱۴۰۰ حدود ۷ درصد جمعیت کشور رو به پیری خواهد رفت، چون در ایران سن بالای۶۰ و ٦٥ سال را پیر مى‌دانیم.

وی افزود: متاسفانه پیری جمعیت خیلی زودتر از زمان پیش بینى شده این اتفاق افتاده است، چراکه در سال ۱۴۲۵ ،۲٢ درصد جمعیت ایران رو به پیری خواهند رفت و این روند متاسفانه با سرعت خیلی بالایی صورت مى گیرد. بنابراین ما باید به فکر افزایش جمعیت باشیم همانطور که در کشورهاى دیگر این اتفاق مى‌افتد، مثلا در کشور روسیه تسهیلات زیادی را براى افزایش جمعیت شان گذاشتند و روند رشد جمعیتی‌شان را که کمتر از صفر بود به حدود ٠.٢ یا ٠.٤ درصد رساندند، روند افزایشى جمعیت روسیه به دلیل این است که مسوولان این کشور به وعده‌ها و قول‌هایى که مى دادند عمل مى‌کردند و مثل ما نیستند که قول مى‌دهیم اگر بچه دار شوید یک میلیون به شما خواهیم داد یا زمین به شما واگذار خواهد شد و بعد این کار انجام نمى‌شود.
  
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس ادامه داد: ما در کشورمان طبق سخنان مقام معظم رهبری، با تهدید نسل جدی روبرو هستیم و ایشان هم خیلی به جا و کارشناسانه به این موضوع اشاره کرده اند. اما این کاهش جمعیت راهکارى دارد و یکى از راه‌ها این است که باید به زوج هاى نابارور خدمات ارائه داد که البته متاسفانه به دلیل نبود شغل ، پول و حتى بى ارزش شدن پول کشورمان که باعث افزایش هزینه ها هم شده است ، هزینه هاى درمان بالاتر رفته و این زوجین با مشکل مواجه شده‌اند. از طرفی دیگر هم سن ازدواج بالا رفته است که براى این منظور باید سن ازدواج را کاهش دهیم، چون بالای ۳۵ تا ۴۰ سال باروری کاهش مى یابد.

عزیزی در خصوص مشکلات حضانت و سرپرستى فرزند گفت: در حدود ٤٠ سال بود که قانون حضانت فرزند تغییرى نکرده بود و بسیار هم سختگیرانه بود ، اما ما در مجلس نهم این قانون را بسیار ساده تر کردیم و برخى از موانع را برطرف کردیم ، مثلا قبلا باید سندى به نام فرزند ثبت می‌شد، اما درحال حاضر این قانون وجود ندارد، حتی حالا خانم مجرد در سن ۳۲ سالگی به بالا هم مى‌تواند حضانت فرزندی را به عهده بگیرد. قبلا ورودى کودکان به بهزیستى بسیار بیشتر از خروجى‌ها بود اما در حال حاضر ورودى و خروجى‌ها تقریبا برابر شده است.

به گزارش فارس وی در پایان در خصوص اینکه با توجه به اینکه روزهای پایانی این دوره از مجلس را مى گذرانیم آیا راه حلى براى مشکل هزینه‌های بالای درمان ناباروى وجود دارد گفت: متاسفانه در این مدت باقیمانده نمى‌توان طرح یا لایحه جدیدی در مجلس ارائه داد اما راه‌های مختلفی وجود دارد از جمله کمک هاى بهزیستی، کمیته امداد و بنیادبرکت به خانواده هایی که توان مالی زیادى براى درمان ندارند، دلالان خرید و فروش فرزند در فضاى مجازی با مبالغ کلان و با شناسنامه معتبر دروغ است و اگر هم این موضوع صحت داشته باشد فساد است.

پایان پیام/

مطالب مشابه