چالش‌های اخلاقی مطرح در زمینه همه‌گیری کووید ۱۹
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، در این نشست جهانی که توسط سازمان بین المللی Imamia Medics  به صورت زنده به زبان انگلیسی برای مخاطبین بین المللی برگزار شد، باقر لاریجانی با بهره گیری از رویکرد علمی و اسلامی به بیان چالش های اخلاقی مطرح در زمینه همه گیری کووید19، اصول اخلاقی مدیریت همه گیری و ملاحظات کاربردی در اجرای اصول اخلاقی پرداخت.
 
نایب رییس شورای عالی اخلاق پزشکی وزارت بهداشت لزوم مسئولیت پذیری سیاستگذاران، تخصیص منابع و حمایت از گروه های آسیب پذیر و رویکرد چند رشته ای به اخلاق زیستی از جنبه اسلام را تببین کرد و ادامه داد: محدودیت زمانی و کمبود منابع در همه گیری کووید19، از چالش های پیش روی سیاستمداران در سراسر دنیا است، در همه گیری فعلی، اصول اخلاقی اساسی همچون، خود مختاری، عدالت، نفع رسانی و احترام به افراد باید مورد توجه قرار گیرد.
 
وی افزود: این اصول ممکن است در سنت ها و ایمان های مختلف تعریف و تفسیر متفاوتی داشته باشند و ما رویکرد اسلامی به آنها داشته ایم. وی لزوم اولویت تخصیص بودجه به تحقیقات در زمینه کووید19 و ضرورت سرعت عمل داوری های اخلاق پروژه ها با مدنظر قرار دادن کمترین خطر احتمالی برای محققین و شرکت کنندگان را تشریح کرد. همچنین، تحقیق در زمینه سلامت روان در ایام همه گیری را از ضرورت های موجود دانست.
 
در پایان، سرپرست مرکز تحقیقات اخلاق پزشکی نیز ضرورت تدوین دایره المعارف اخلاق زیستی اسلامی را تبیین کرد.
 
به گزارش وب‌دا این سازمان بستری جهانی برای متخصصان سلامت و دانشمندان جامعه مسلمان شیعه در راستای خدمت به بشریت و ارائه آموزش و خدمات درمانی به جمعیت های کم برخوردار در سطح جهان فراهم کرده است.

پایان پیام/

مطالب مشابه