تفاهم‌نامه پرداخت تسهیلات به دستیاران پزشکی به امضا رسید
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، این تفاهم نامه صبح امروز و با هدف پرداخت تسهیلات به ۱۰ تا ۱۵ هزار دانشجوی دوره دستیاری پزشکی منعقد شد.

دستیاران پزشکی پس از اتمام دوره تحصیلی، فارغ التحصیل شده و مشغول دوره‌ های عملیاتی می شوند، اما هنوز مشغول به کار و کسب حقوق نشده اند. لذا این تسهیلات به ۱۵ هزار دانشجوی دوره دستیاری با کارمزد چهار درصد پرداخت می ‌شود.

بهروز رحیمی رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در این مراسم، ضمن قدردانی از اصحاب رسانه در راستای آگاهی بخشی و اطلاع رسانی در موضوع مقابله با کرونا و همچنین، گرامیداشت یاد شهدای مدافع سلامت گفت: دستیاری یکی از پررنگ ترین حوزه های کاری دانشجویان پزشکی است. وقتی که دانشجویان پزشکی دوره تحصیلی را طی کرده و فارغ التحصیل می شوند، با آزمون های بسیار سختی وارد دوره دستیاری می شوند که این افراد نقش بزرگی در نظام درمان ایفا می کنند و بسیاری از خدمات در بیمارستان ها و اتاق های عمل توسط فارغ التحصیلان دستیاری انجام می شود. این دانشجویان به دلیل حجم کار دوره تحصیلی شان، فرصت کار در بخش های دولتی و خصوصی ندارند و تمام تمرکز و فعالیتشان معطوف به دوره دستیاری است، بنابراین، وضعیت معیشتی و مالی شان مطلوب نیست.

وی افزود: بانک مهر ایران به حوزه مسئولیت های اجتماعی توجه ویژه دارد و همین موضوع ما را به این فکر انداخت که در قالب یک تفاهم نامه، بخشی از هزینه های معیشتی دانشجویان دستیاری را جبران و تامین کنیم. قبلا در صندوق رفاه، بر وضعیت دانشجویان غیردستیار تمرکز داشته و همه دانشجویان رشته های علوم پزشکی که جمعیتی حدودا 270 هزار نفری است را پوشش می دادیم و براساس اساسنامه صندوق رفاه و قانون مصوب مجلس، بیشترین تمرکزمان بر وضعیت معیشتی دانشجویان مستقل با اولویت بی بضاعت بود، امسال یکی از برنامه های خوبی که با همکاری سازمان برنامه و مجموعه وزارت بهداشت و تاکیدات وزیر بهداشت، هدفگذاری شده، توجه به حوزه دستیاری است و با محوریت معاونت دانشجویی فرهنگی وزارت بهداشت دو اقدام مثبت در حوزه دانشجویان دستیاری در حال انجام است که یکی بیمه دانشجویان بود که طی تفاهمنامه ای با سازمان بیمه سلامت عملیاتی شد و دومین اقدام نیز مربوط به جلسه امروز است که در قالب تفاهم نامه مشترک، وام های قرض الحسنه با کارمزد 4 درصد "وام 10 تا 15 میلیون تومانی" به این دانشجویان اعطا خواهد شد.

به گزارش وب‌دا در پایان مرتضی اکبری مدیرعامل بانک مهر ایران نیز بیان کرد: سال گذشته ۴۰ درصد تسهیلات پرداختی این بانک در بخش اشتغال و توانمندسازی بوده است. برای اعطای تسهیلات، سقفی تعیین نشده و در صورت افزایش تقاضا، شمار وام‌های اعطایی افزایش خواهد یافت، در مجموع برای اعطای وام به ۱۰ تا ۱۵ هزار دانشجوی پزشکی، حدود یک هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال اختصاص خواهد یافت.

پایان پیام/

مطالب مشابه