شاخص ابتلا به کرونا در تهران همچنان زیر یک است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، علیرضا زالی در جلسه ستاد کرونا کلانشهر تهران اظهار کرد: با شیوع کرونا وضعیت سرمایه گذاری در عرصه ملی تغییر کرده و بخشی از درآمد ناخالصی ملی در سبد غیرمترقبه کرونایی قرار گرفته است، ثبات اقتصادی جهانی تا ۲۰۲۲ شدنی نیست و در این بازه زمانی آثار میان مدت و بلند مدت کرونا در حوزه اقتصادی را شاهد خواهیم بود. تاکنون تخصیص یک هزار میلیارد تومان وام برای مشاغل آسیب دیده در نظر گرفته شده است.

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران ادامه داد: تهران ۱۴ میلیون و ۸۰۰ نفر جمعیت دارد، حدود یک میلیون نفر در تهران به عنوان جمعیت شناور تردد می‌کنند، براین اساس تهرانی‌ها به اندازه جمعیت ۲ استان، از ناوگان حمل و نقل عمومی تهران استفاده می‌کنند، قبل از شیوع کرونا تنها ۲ موسسه ماسک تولید می‌کردند اما اکنون تعداد کارگاه‌های تولید ماسک به ۴۳ کارگاه رسیده است، همچنین تولید البسه پزشکی ۶ برابر شده است، تاکنون یک بیمار هم پشت در‌های بیمارستان نمانده است، حدود ۱۰ هزار تخت نقاهتگاهی در یک هفته ایجاد کردیم. بیشترین مراجعات در سنین بالای۵۰ سال بوده و بالاترین سن فوتی‌ها بین سنین ۷۰ تا ۷۹ سالگی بوده است.

وی با اعلام اینکه بالاترین آمار مرگ و میر بیماران کرونا در تهران مربوط به ۲۶ اسفند ۹۸ است افزود: پیک‌های بعدی کرونا در سال ۹۹، مربوط به روز‌های ۴، ۱۰ و ۲۴ فروردین بود و در اردیبهشت به شدت کم شده است، عدد مولد پایه برای ارزیابی بیماری‌های عفونی هرچقدر پایین‌تر باشد وضعیت مطلوب‌تر است، به طوری که شرایط در تهران کسری از عدد ۳ بود که به زیر یک رسیده است، اوج این عدد، ۶ دهم و مربوط به ۱۱ فروردین ۹۹ بود، جمع بندی آمار ابتلا، مرگ و میر و بستری نشان می‌دهد میزان مرگ و میر نسبت به مراجعات  ۱.۶۹ و میزان بهبودیافتگان ۸۸.۷ درصد بوده که یک رکورد جهانی است.

زالی گفت: خوشبختانه در تهران با یک حالت نسبتاً ثابت مواجه هستیم و همچنان شاخص زیر یک است، پس از شیوع کرونا برنامه خوبی با بانک‌ها داشتیم، در حال حاضر آماده‌ایم پروتکل بهداشتی برای بانک‌ها تدوین کنیم، وزارت بهداشت برای تامین تجهیزات پزشکی در شرایط سختی قرار دارد بنابراین باید بضاعت حوزه سلامت را برای پیک دوم در فصل سرد سال افزایش دهیم، این امر با تخصیص ارز و مشارکت بانک مرکزی ممکن خواهد شد، شرکت‌های دانش بنیان در مقابله با کرونا اقدامات بزرگی انجام داده اند، از بانک مرکزی درخواست کردیم شرایط جدیدی برای شرکت‌های دانش بنیان کوچکتر ایجاد شود تا مواد اولیه این شرکت‌ها با سهولت بیشتر تامین شود.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران در پایان اضافه کرد: همچنین خواستیم وقتی دانشگاه علوم پزشکی محصول این شرکت ها را تایید کرد، در تخصیص ارز ورود کند. امیدواریم با توسعه سامانه ویژه‌ای که برای شرکت‌های دانش بنیان ایجاد شده است، بتوانیم در مسیر خودکفایی گام برداریم.

پایان پیام/

مطالب مشابه