آخرین جزئیات از برنامه بازگشایی دانشگاه‌های علوم پزشکی
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، بنابر اعلام ستاد ملی مقابله با کرونا امروز ۱۷ خرداد روز بازگشایی دانشگاه هاست، اختیار بازگشایی به دانشگاه‌ها محول شده است تا هر واحدی بنابر وضعیت کرونا در آن منطقه و میزان دانشجویان بومی درباره حضور دانشجویان تصمیم گیری کند.

حضور دانشجویان در کلاس‌های درس اختیاری است همچنین در بیشتر دانشگاه‌ها دانشجویان تنها برای کلاس‌های عملی در کلاس‌های درس دانشگاه حضور خواهند داشت، دانشجویان علوم پزشکی به ویژه در ترم‌های آخر باید برخی واحد‌های عملی را طی کنند و وزارت بهداشت پروتکل بازگشایی دانشگاه‌ها را به منظور حضور دانشجویان در دانشگاه‌ها اعلام کرده است اما برخی نگرانی‌ها درباره حضور دانشجویان در خوابگاه‌ها وجود دارد.

سیما سادات لاری معاون دانشجویی وزارت بهداشت درباره برنامه بازگشایی دانشگاه‌های علوم پزشکی گفت: با روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی، معاونان بهداشت و معاونان آموزشی وزارت بهداشت صحبت کرده ایم تا بنابر شرایط اپیدمیولوژی، امکانات رفاهی و خوابگاهی اقدام به بازگشایی دانشگاه‌ها کنند، دانشگاه‌هایی که بازگشایی می‌شوند باید اقلام حفاظتی را در اختیار دانشجویان قرار دهند البته پیش از این رزیدنت‌ها در دانشگاه‌های علوم پزشکی حضور داشتند، اما به دلیل کمتر بودن جمعیت راحت‌تر می‌توانستیم دانشجویان را مدیریت کنیم، اکنون هم برنامه ریزی کردیم تا دانشگاه‌ها با ظرفیت کمتری بازگشایی شوند و دانشجویان بتوانند بدون پرداخت هزینه در شهر خود مهمان شوند و واحد درسی را بگذرانند.

 معاون دانشجویی وزارت بهداشت ادامه داد: توزیع اقلام حفاظتی، تب سنجی و تست کرونا از دانشجویان خوابگاهی در هنگام ورود، تست کرونا از پرسنل و کارکنان و دانشجویانی که در خوابگاه‌ها استقراردارند، استفاده از ظروف یکبار مصرف، برنامه برای توزیع غذا در خوابگاه‌ها تا دانشجویان کمتر در بیمارستان غذا مصرف کنند، پذیرش حداکثر ۲ نفر در هر اتاق از جمله اقداماتی است که به منظور بازگشایی دانشگاه‌های علوم پزشکی انجام شده است.

برنامه بازگشایی علوم پزشکی تبریز

بنابر اعلام معاونت دانشجویی علوم پزشکی تبریز از دانشجویان خوابگاهی تست گرفته شده و ۲ نفر کرونا مثبت بودند که یک نفر از سایر شهر‌ها به خوابگاه آمده و هنگام تست در خوابگاه بوده و تست داده و کرونا مثبت شده و یک اینترن کرونا مثبت بود که در محل مناسبی قرنطینه شده است، همچنین از تمام کادر خوابگاه و آشپزخانه نیز تست کرونا گرفته شده است.

برنامه بازگشایی علوم پزشکی ایلام

بنابر اعلام معاونت دانشجویی علوم پزشکی ایلام پذیرش دانشجویان از پنج شنبه شروع شده و دانشجویان بالینی و غیر بالینی را در خوابگاه‌های جداگانه اسکان داده می‌شوند و پمپ مواد ضدعفونی کننده در ورودی خوابگاه ها، سرویس‌ها و آشپزخانه تعبیه و ماسک سه لایه در انبار و خوابگاه دپو شده است.

برنامه بازگشایی علوم پزشکی تهران

بنابر اعلام معاونت دانشجویی علوم پزشکی تهران تغییری در برنامه‌های آموزشی ایجاد نشده است، ماسک به دانشجویان داده می‌شود و ضدعفونی روزانه خوابگاه، توزیع اقلام ضدعفونی کننده دست در ورودی خوابگاه، تکمیل فرم خوداظهاری و معاینه بدو ورود از اولویت‌های کاری است.

برنامه بازگشایی علوم پزشکی کرمانشاه

بنابر اعلام معاونت دانشجویی علوم پزشکی کرمانشاه در خوابگاه بوستان برادران حدودا ۲۸ نفر اینترن و رزیدنت اسکان دارند که با توجه به شیفت بندی شبی حدود ۱۰ الی ۱۲ نفر در خوابگاه هستند. خوابگاه هر روز ضد عفونی می‌شود و شستوشوی سرویس‌ها و حمام‌ها نیز بطور مجزا انجام می‌پذیرد.

در ورودی خوابگاه بوستان علوم پزشکی کرمانشاه یک دستگاه ضدعفونی دست اتوماتیک نصب شده است. ماشین لباس شویی مجزایی فقط مخصوص البسه بیمارستانی در اختیار نماینده دانشجو‌ها قرار گرفته است. پک بهداشتی شامل ماسک، دستکش و شیلد و در صورت لزوم گان توسط معاونت آموزشی تهیه و بین دانشجویان توزیع شده است.

همچنین ظروف ۵۰ میلی لیتری جیبی حاوی مایع ضدعفونی دست توسط معاونت دانشجویی علوم پزشکی کرمانشاه تهیه و در اختیار دانشجویان قرار گرفت. چند گالن مایع ضد عفونی تحویل مسئول خوابگاه بوستان شد که ظروف ۵۰ میلی تهیه شده را برای دانشجویان در صورت مراجعه شارژ کنند. در خوابگاه بوستان خواهران علوم پزشکی کرمانشاه هم حدودا ۵۰ نفر اسمی و شبانه ۲۰ نفر ساکن در خوابگاه هستند، دانشجویان مستقر در خوابگاه‌های علوم پزشکی کرمانشاه شامل رزیدنتها، اینترن‌ها و تعداد معدودی دانشجویان تحصیلات تکمیلی است.

برنامه بازگشایی علوم پزشکی بابل

بنابر اعلام معاونت دانشجویی علوم پزشکی بابل بر اساس برنامه ریزی قبلی، توافقات انجام شده درون دانشگاهی، دستورات وزارتی و کشوری حدود ۷۵۰ دانشجو در مقاطع کارورزی و کارآموزی رشته‌های مختلف فراخوانده شده اند که حدود ۲۸۰ نفر آن‌ها خوابگاهی هستند، طبق فراخوان به عمل آمده از دانشجویان خوابگاهی استان‌های همجوار که فقط کلاس‌های تئوری دارند و وسایل خود را از حدود سه ماه قبل جا گذاشته اند خواسته شد با رعایت پروتکل‌های بهداشتی تا ظهر روز جمعه ۱۶ خرداد وسایل خود را تحویل بگیرند، تمام اتاق‌ها، راهرو‌ها، سالن‌ها و محوطه خوابگاه‌ها بطور کامل ضد عفونی شده است.

وسایل حفاظت شخصی شامل ماسک و ژل ضد عفونی دست به همه دانشجویان حاضر در علوم پزشکی بابل و کسانی که در روز‌های آینده وارد خوابگاه می‌شوند، تحویل داده میشود، در بدو ورود دانشجویان به خوابگاه‌ها پرسشنامه سلامت پر میشود و معاینه اولیه به عمل میآید، معاینات تکمیلی و در صورت امکان اقدامات آزمایشگاهی تکمیلی شنبه ۱۷ خرداد با هماهنگی معاونت‌های بهداشتی و درمان انجام می شود.

پرسشنامه ارزیابی سلامت روان در مرحله اول برای همه دانشجویان خوابگاهی تهیه می‌شود و پس از تکمیل آن دانشجویان نیازمند به مداخلات مشاوره‌ای وروانپزشکی شناسایی می‌شوند تا اقدام لازم انجام شود. همچنین اتوبوس ومینی بوس با همکاری معاونت توسعه به منظور رعایت آسایش، دستورات بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی تامین و هماهنگی‌های لازم با شورای صنفی دانشجویان انجام و پیمانکار سلف دانشجویان برای طبخ غذا در آشپزخانه سلف فعال شده است وتوزیع غذا فقط در خوابگاه‌ها انجام می‌شود.

دانشجو‌های فراخوان شده از روز جمعه ۱۶ خرداد وارد خوابگاه‌ها شده اند وبه دانشجویان مستقر که عمدتا تحصیلات تکمیلی واینترن‌ها هستند، اضافه می‌شوند وطبق پیش بینی به عمل آمده حدود سی درصد از ظرفیت خوابگاه‌های علوم پزشکی بابل تا ۴۸ ساعت آینده پر می‌شود.

برنامه بازگشایی علوم پزشکی جیرفت

بنابر اعلام معاونت دانشجویی علوم پزشکی جیرفت به منظور بازگشایی دانشگاه‌ها اقداماتی از جمله سه بار ضد عفونى خوابگاه‌ها در روز، تهیه ماسک و اسپرى ضد عفونى دست و سطوح، توزیع غذا در ظروف یکبار مصرف و در خوابگاه ها، استفاده از ظرفیت ۵۰ درصدی سرویس ها، تعبیه روشور در ورودى خوابگاه‌ها و اختصاص مکانى براى تعویض البسه بیمارستانى، گندزدایی وسایل دانشجویان در بدو ورود حتی کفش، استقرار کارشناس بهداشت محیط در خوابگاه‌ها، تحویل پک بهداشتى انجام و در هر اتاق یک دانشجو اسکان داده شده است.

تب سنج برای غربالگری دانشجویان در همه خوابگاه‌های علوم پزشکی جیرفت انجام می‌شود و از روز شنبه ۱۷ خرداد دانشجویانی که کارآموزی دارند شروع به کار می‌کنند، هر کدام از کانکس‌های برای اسکان دانشجویان حداکثر به ۲ دانشجو داده می‌شود و مایع ضدعفونی سطوح و دست در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد. ماسک از طریق دانشکده‌ها به دانشجویان تحویل می‌شود، همچنین دستگاه تب سنجی در خوابگاه هر صبح قبل از خروج دانشجویان از خوابگاه انجام می‌شود.

برنامه بازگشایی علوم پزشکی گیلان

بنابر اعلام معاونت دانشجویی علوم پزشکی گیلان اقدامات لازم درباره پذیرش دانشجویان، اسکان و تغدیه بر اساس پروتکل‌های بهداشتی اقدام شده است و وسایل حفاظتی نظیر ماسک از طرف حوزه ریاست دانشگاه تحویل دانشکده‌ها شد و ۱۷ خرداد بین دانشجویان توزیع می‌شود، همچنین ضدعفونی کردن خوابگاه‌ها انجام و ظرفیت اسکان در هر اتاق حداکثر ۲ نفر تعیین شده است.

برنامه بازگشایی علوم پزشکی همدان

بنابر اعلام معاونت دانشجویی علوم پزشکی همدان فقط ۲۷ درصد از دانشجویانی که قرار بود در گروه اول وارد خوابگاه شوند، حضور پیدا کردند.

برنامه بازگشایی علوم پزشکی لرستان

با حمایت‌های رییس دانشگاه علوم پزشکی لرستان از ۱۷ خرداد تنها استاجر‌ها بر می‌گردند که حدود ۹۰ نفر از آن‌ها خوابگاهی هستند، روزی دو بار خوابگاه‌ها ضد عفونی می‌شوند و همچنین امتحانات مقرر شده آنلاین برگزار شود و در نهایت اینکه پک بهداشتی شامل ماسک و الکل هم در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد وبرنامه ریزی صورت گرفته تا یکی از همکاران پزشک معاونت بهداشتی هم در خوابگاه‌ها حضور داشته باشد.

از روز شنبه ۱۷ خرداد ماسک و ماده ضد عفونی کننده دست تحویل دانشجویان علوم پزشکی لرستان می‌شود، دستگاه هوشمند ضدعفونی دست هم تا یک شنبه در دسترس خواهد بود. در ورودی خوابگاه‌ها سطل زباله مخصوص جمع آوری ماسک و دستکش مصرف شده و کیسه پلاستیکی جهت قرار دادن روپوش و بردن داخل اتاق‌ها قرار داده و بنر‌های رعایت فاصله اجتماعی و پروتکل بهداشتی نصب شده است، دانشکده دندانپزشکی تا اطلاع ثانوی به خوابگاه نمی‌آیند. سایر دانشکده‌ها نیز به دو قسمت تقسیم شده اند. تا اول مرداد نیمی از دانشجویان و نیمه دیگر تا نیمه شهریور حضور پیدا می کنند.

برنامه بازگشایی علوم پزشکی قم

بنابر اعلام معاونت دانشجویی علوم پزشکی قم برنامه ها، پیش بینی‌ها و اقداماتی قبل از ورود دانشجویان به خوابگاه‌ها انجام شده که از جمله این اقدامات می‌توان با برگزاری ده دوره کلاس آموزشی برای همکاران خوابگاهی "ناظمین، خدمات، تاسیسات و سرپرستان خوابگاه ها" برگزاری جلسه هماهنگی با سرپرستان خوابگاه‌ها در خصوص اسکان، پیش بینی و انجام اقدامات پیشگیرانه در خوابگاه‌ها به صورت هفتگی، تبادل نظر با دبیران شورای صنفی جهت ارائه بهینه خدمات، حضور مدیر دانشجویی در کمیته علمی، اسکان و بازگشایی دانشگاه و ارائه پیشنهاد‌ها و دریافت مصوبه تهیه ۹ قلم مواد بهداشتی و ضدعفونی کننده و خوراکی، حضور مدیر دانشجویی در جلسه «ادامه فرآیند‌های آموزشی در نیمسال اول» و ارائه پیشنهاد‌ها اشاره کرد.

مقرر شده تا دانشکده‌ها به ۲ قسمت تقسیم شوند، در هر نیمه تعدادی از دانشجویان وارد خوابگاه می‌شوند و دانشکده دندانپزشکی تا اطلاع ثانوی بازگشایی نمی‌شود، هماهنگی با مرکز بهداشت درخصوص انجام غربالگری و تست PCR در ۹ درمانگاه سطح استان بصورت رایگان، آموزش نیرو‌های خدماتی برای ضدعفونی کردن خوابگاه ها، جهت دریافت مواد ضدعفونی کننده انجام شده است.

خرید اقلام حفاظت شخصی دانشجویان، شستشو و ضدعفونی کردن مکان‌های عمومی خوابگاهی و اتاق‌های دانشجویان، جمع آوری وسایل دانشجویان با حضور دانشجویان متقاضی و بسته بندی و انتقال به مکان دیگر، تجهیز چند اتاق جهت قرنطینه کردن افراد مشکوک، هماهنگی با مراکز درمانی جهت CT اسکن در صورت مشاهده دانشجویان مشکوک و هماهنگی با مرکز اورژانس ۱۱۵ درخصوص اعزام دانشجویان خوابگاهی از جمله اقدامات انجام شده برای بازگشایی دانشگاه علوم پزشکی قم است.

ارائه خدمات مشاوره توسط اداره مشاوره در خوابگاه ها، غربالگری اولیه دانشجویان از طریق شرح حال گیری، ثبت خود اظهاری در سامانه سلامت، تب سنجی، معرفی دانشجویان به پایگاه‌های بهداشتی جهت تست PCR، ضدعفونی کردن وسایل دانشجویان "ساک، چمدان و..." تحویل ماسک، اسکان دانشجویان حداکثر دو نفر در یک اتاق، ضدعفونی کردن خوابگاه‌ها بصورت روزانه و دوره ای، نصب مخزن مایع ضدعفونی کننده در خوابگاه ها، تخصیص وسیله ایاب و ذهاب دانشجویان حداکثر با پنجاه درصد ظرفیت و با رعایت فاصله گذاری (هر ردیف یک نفر)، توزیع غذا در هر دو وعده در خوابگاه‌ها در ظروف یکبار مصرف و تداوم تعطیلی سلف از جمله برنامه‌ها و اقدامات انجام شده در بدو ورود دانشجویان به خوابگاه‌های علوم پزشکی قم است.

برنامه بازگشایی علوم پزشکی مشهد

بنابر اعلام معاونت دانشجویی علوم پزشکی مشهد، با وجود تامین تجهیزات و امکانات کافی و آمادگی لازم برای پذیرش دانشجویان، به دلیل درخواست شورای صنفی و دانشجویان دانشگاه، مقطع کارآموزی از ۱۷ خرداد شروع به فعالیت نخواهد کرد.خوابگاه‌ها در هفته گذشته آماده پذیرش دانشجویان شده بودند و حدود ٥٠ نفر ظرف ٢ روز گذشته پذیرش شده اند، همه پذیرش شدگان کارآموز هستند و دانشجوى علوم پایه و فیزیوپات و کارشناسى با توجه به ارائه مجازى دروس پذیرش صورت نگرفته و پذیرش‌ها با رعایت فاصله اجتماعى و ٥٠ درصد ظرفیت اتاق‌ها بوده است و کارآموزانى تا هفته اینده وارد بخش‌ها نمى شوند، غذا هم به صورت بسته بندى توزیع می‌شود و سرویس‌ها هم با فاصله گذارى خدمات می‌دهند.

برنامه بازگشایی علوم پزشکی زاهدان

بنابر اعلام معاونت دانشجویی علوم پزشکی زاهدان خوابگاه‌ها آماده پذیرش دانشجویان هستند، اما با توجه به افزایش موارد ۲۴ خردادماه بازگشایی دانشگاه صورت می‌گیرد البته بازگشایی در این تاریخ هم بسته به شرایط پیش رو خواهد بود، اما استاجر‌ها از ۱۷ خرداد حضور پیدا می‌کنند.

۶۰ کارورز در خوابگاه علوم پزشکی زاهدان مستقر هستند و با توجه به وضعیت قرمز در ایرانشهر و چابهار، دانشجویان ایرانشهر به گروه‌های ۲۰۰ نفره تقسیم شده اند و بعد از فروکش کردن کرونا به توالی پانزده روزه حضور پیدا خواهند کرد ودر چابهار دانشجویان به دو گروه ۳۵ نفره تقسیم شده اند.

برنامه بازگشایی علوم پزشکی شهرکرد

دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد در اطلاعیه‌ای  روند بازگشایی این دانشگاه و انجام فعالیت‌های آموزشی و دانشجویی تشریح کرد، بنابر این اطلاعیه تمام کلاس‌های تئوری دانشجویان کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ناپیوسته، دکتری عمومی پزشکی و دندان پزشکی در ترم جاری به شکل آموزش مجازی ادامه خواهد یافت و دانشکده‌ها باید به گونه‌ای عمل کنند تا کلیه کلاس‌های تئوری حداکثر تا تاریخ ۱۵ تیر ۹۹ به اتمام برسد. اساتید در گروه‌های آموزش می‌توانند یک یا دوجلسه به رفع اشکالات دانشجویان اختصاص دهند. هیچ کلاس تئوری در ترم جاری به صورت حضوری برگزار نخواهد شد. کلاس‌های مقاطع تحصیلی دکتری و کارشناسی ارشد با رعایت پروتکل‌های مربوطه و بر اساس برنامه گروه‌ها و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی به صورت ترکیبی "آموزش مجازی و حضوری" ادامه خواهد یافت.

کلاس‌های عملی و آزمایشگاهی دانشجویان در بازه زمانی ۱۷ خرداد تا ۱۵ شهریور و مطابق با برنامه آموزشی جدید دانشکده‌ها و هماهنگی با گروه‌های مربوطه برگزار خواهد شد. نحوه حضور دانشجویان و برگزاری برنامه کلاس‌های عملی در بخش‌های بیمارستانی و آزمایشگاه‌های دانشگاه با هماهنگی گروه‌های آموزشی مربوطه و صرفا بر اساس فراخوان دانشجویان در گروه‌های مورد نظر صورت می‌پذیرد و هیچ دانشجویی خارج از فراخوان در محیط آموزشی و خوابگاهی پذیرش نخواهد شد. مسئولیت حفاظت بهداشتی فردی در زمان حضور در کلاس‌ها عملی و برنامه‌های کارآموزی و کارورزی بر عهده دانشجویان بوده و دانشگاه در محیط‌های بالینی مانند آزمایشگاه‌ها و بیمارستان‌ها برابر پروتکل اجرایی همان بخش، وسایل حفاظت فردی را در اختیار دانشجویان قرار خواهد داد.

تمام دانشجویان ملزم به تکمیل و ارایه فرم خوداظهاری پیوست در زمان مراجعه به دانشگاه بر اساس فراخوان صورت گرفته هستند. بدیهی است در صورت عدم ارائه این فرم، از حضور دانشجویان در محیط‌های آموزشی و خوابگاهی ممانعت به عمل خواهد آمد. دانشکده‌ها ملزم هستند برنامه‌ریزی کارآموزی و کلاس‌های عملی دانشجویان را به گونه‌ای تنظیم کنند تا ضمن رعایت پروتکل‌های مربوطه در محیط‌های آموزشی، حداکثر ظرفیت اسکان دانشجویان در خوابگاه نیز رعایت شود. توزیع ناهار در سلف سرویس‌های دانشگاه با رعایت پروتکل‌های بهداشتی مربوطه و در بازه زمانی ۱۱ تا ۱۴ از ۱۷ خرداد ۹۹ انجام خواهد شد. شام و صبحانه نیز با رعایت اصول بهداشتی و رعایت پروتکل‌های مربوطه در خوابگاه‌ها توزیع خواهد شد. سرویس‌های ایاب و ذهاب دانشجویی نیز با رعایت پروتکل‌های مربوطه از ۱۷ خرداد ۹۹، از ساعت ۷ صبح  تا ۱۹:۴۵ برقرار خواهد شد. باشگاه خبرنگاران جوان

پایان پیام/

مطالب مشابه