دلایل حذف ارز دولتی برای داروهای OTC "بدون نسخه"
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، کیانوش جهانپور درباره حذف ارز دولتی داروهای OTC یا بدون نسخه گفت: به هر حال در همه دنیا درباره داروهای OTC بحث‌های زیادی وجود دارد. داروهایی هستند که نیازی به تجویز پزشک ندارند. در بسیاری از کشورهای دنیا هم این داروها اساسا تحت پوشش بیمه‌ای نیستند و حمایت بیمه‌ای از آن‌ها انجام نمی‌شود.

سخنگوی وزارت بهداشت ادامه داد: در برخی کشورها افراد می‌توانند داروهای OTC را بدون مراجعه به داروخانه از سوپرمارکت‌ها تهیه کنند، زمانیکه برای تخصیص بهینه ارز اولویت‌بندی انجام می‌شود، قاعدتا داروی OTC در اولویت قرار ندارد، بلکه اولویت با داروها و بیمارانی است که نیازمند حمایت بیشتری هستند.

وی تاکید کرد: مسلما اگر قرار بر اولویت‌بندی باشد، اولویت آخر دریافت ارز دولتی داروهای OTC هستند. بنابراین اگر قرار باشد منابع ارز دولتی کاهش نسبی پیدا کند و بخشی از ارز دولتی دارو به سمت ارز نیمایی رود، اولویت با این است که داروهای OTC به این سمت روند و بیماران خاص و صعب‌العلاج که نیازمند حمایت بیشتری هستند، ‌داروهایشان در اولویت دریافت ارز دولتی قرار گیرد.

جهانپور درباره وضعیت قیمت‌گذاری دارو در سال جاری نیز گفت: قیمت‌گذاری دارو هم یا بر اساس قیمت نهاده‌های تولید و یا قیمت تمام شده و ارز تخصیصی هر دارو در کمیسیون مربوطه انجام خواهد شد. در عین حال امسال افزایش چشمگیری در قیمت داروها نخواهیم داشت. زیرا بخش اعظم داروها کماکان با ارز دولتی تامین خواهند شد.

به گزارش ایسنا سخنگوی وزارت بهداشت در پایان اضافه کرد: البته آن دسته از داروهای تولید داخلی که نیازمند مواد اولیه یا موثره خارجی هستند نیز عمدتا از ارز دولتی بهرمند می‌شوند. بنابراین احتمالا افزایش قیمت دارو به طور میانگین، فراتر از آنچه که در سال‌های ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ اتفاق افتاد، نخواهیم داشت، مجموع ارز دولتی اختصاص یافته به حوره دارو و تجهیزات پزشکی در سال جاری حدود ۲.۵ میلیارد دلار تا پایان سال خواهد بود.

پایان پیام/

مطالب مشابه