ایجاد انگشتان کوویدی یکی دیگر از عوارض کروناست
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، مسعود مردانی گفت: هرچند بیشترین عضوی که در بیمار کرونا درگیر می شود، دستگاه تنفسی است اما می تواند اعضای دیگر بدن را هم درگیر کند، اوایل اپیدمی کرونا تصور می شد که این ویروس فقط دستگاه تنفسی فوقانی را درگیر می کند و مهم ترین نشانه های آن هم، سرفه، تب و تنگی نفس است اما با گذشت زمان مشاهده شد که ویروس اعضای دیگر بدن را هم درگیر می کند به این معنی کرونا یک نوع التهاب عروقی است که در دیواره رگ های ایجاد می شود و ممکن است هر جای بدن را درگیر گند.

وی یکی از عوارض بیماری کرونا را آسیب به دستگاه گوارش عنوان کرد و افزود: مبتلایان بر اثر آسیب به دستگاه گوارش دچار بی اشتهایی می شوند. اسهال، تهوع از علائم آن است، این بیماری ممکن است دستگاه سیستم اعصاب مرکزی را درگیر کند، بیمارانی با کاهش سطح هوشیاری، یا علائم سکته مغزی به بیمارستان ها مراجعه کردند که مشخص شد  مبتلا به کرونا هستند، این بیماری می تواند سبب ایجاد انفاکتوس قلبی شود، کرونا ممکن است بر روی پوست هم ایجاد عارضه کند. در ابتدا بیماران کهیر می زدند و  همه فکر می کردند که براثر مصرف داروها است اما مشخص شد که کرونا در پوست می تواند کهیر یا ضایعات پوستی جدی ایجاد کند.

این متخصص بیماری های عفونی ایجاد انگشتان کوویدی را از دیگر عوارض این بیماری اعلام کرد و افزود: پاهای این افراد مانند بیماران دیابتی زخم می شود، افراد غیر دیابتی دچار این عارضه می شوند که این تظاهرات می تواند از نشانه های بیماری کرونا باشد، اختلال حس بویایی و چشایی از دیگر تظاهرات بیماری کرونا است، در ابتلا تصور می شد که این عوارض براثر مصرف الکل طبی یا مواد ضدعفونی است، اما مشخص شد که از نشانه های بیماری کرونا است.

مردانی در خصوص اینکه آیا راه های انتقال بیماری کرونا تغییر یافته است؟ گفت: هیچ تغییری در راه های انتقال بیماری به وجود نیامده است و همچنان مخاط بینی، دهان و چشم از مهم ترین راه های انتقال هستند، لزوم رعایت فاصله گذاری اجتماعی همچنان مورد تاکید است، سفرها در روزهای اخیر بسیار افزایش یافته که مردم باید از آن پرهیز کنند به عبارتی از سفرهای غیرضروری همچنان باید خودداری شود، بسیاری بر این باور هستند که کرونا تمام شده که این تصور غلط است و این طور نیست. تجربه بسیار بد ما در این زمینه استان خوزستان است که این بیماری در این استان مجددا شیوع بالا پیدا کرد و مشکلات جدی برای مردم این منطقه به وجود آورد.

وی تصریح کرد: هرچند مراجعین مبتلایان به بیماری کرونا به مراکز درمانی کشور کاهش یافته و مرگ و میر ناشی از بیماری کم شده است، اما این بیماری هنوز خاموش نشده است و با عدم رعایت توصیه ها می تواند مشکلات جدی به بار آورد، با افزایش بهبود یافتگان، مردم تصور کردند که کرونا تمام شده و فاصله گذاری اجتماعی که قبلا رعایت می کردند، بسیار کمتر رعایت می کنند که کار خطرناکی است. براساس آمار وزارت بهداشت، آمار فاصله گذاری اجتماعی در کشور از حدود ۸۰ درصد به حدود ۳۰ درصد رسیده است.

به گزارش ایرنا عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در پایان در خصوص اینکه آیا ویروس کرونا ضعیف شده است گفت: هنوز ویروس کرونا ضعیف نشده ولی تظاهرات بالینی جدید دارد که توجه به آنها سبب شناسایی بهتر بیماری می شود، هر چند اطلاعات ما در مورد بیماری کرونا ناقص است و هر روز مواردی جدیدی مشخص می شود اما تاکنون ثابت نشده که این بیماری ضعیف شده است.

پایان پیام/

مطالب مشابه