سرانجام قرارداد ۸۹ روزه مدافعان سلامت در خط مقدم مقابله با کرونا
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، قرارداد‌های ۸۹ روزه مدافعان سلامت»، حقیقت تلخی که شاید باورش سخت باشد، مدافعان سلامتی که به قیمت جانشان برای نجات جان ایرانیان پای کار آمدند و در خط مقدم مقابله با کرونا لباس رزم سفید بر تن کردند و به جنک ویروس منحوس و نامریی کرونا رفتند حالا در آستانه بیکاری قرار دارند.

حالا  قرارداد‌های ۸۹ روزه مدافعان سلامت رو به اتمام بوده در حالی که کرونا هنوز تمام نشده و این ویروس مهمان ناخوانده‌ای است که تا مدت‌ها با ما خواهد بود. این در حالی است که مدافعان سلامت پس از شیوع کرونا جان خود را در طبق اخلاص قرار دادند تا به رسالت و تعهد سنگین نجات جان مردم در نظام سلامت عمل کنند، در این مدت ۲ ماه و ۲۰ روزی که از شیوع کرونا گذشته است، بیش از ۱۰ هزار نفر از کادر درمان به کرونا مبتلا و ۱۱۰ فرشته نجات سپیدپوش آسمانی شدند.

در تمام دوران شیوع کرونا مدافعان سلامت مثل پزشکان، پرستاران، و مهندسان پزشکی همچون سربازان دوران دفاع مقدس در مراکز درمانی جنگیدند، اما در این دوران سربازان نظام سلامت باید با ویروس نامرئی، مرموز و وحشی کرونا مبارزه می‌کردند و نمی‌دانستند این دشمن نامرئی چه زمان و کجا به آن‌ها حمله ور خواهد شد و حتی در روز‌های اولیه شیوع کووید ۱۹ سلاح مبارزه با کرونا را هم نداشتند، اما با وجود کمبود اقلام بهداشتی و حفاظتی این مدافعان سلامت بودند که درس ایثار و فداکاری را مشق کردند و برگ زرینی در تاریخ ملت ایران و کارنامه درخشان نظام سلامت به جای گذاشتند.

با وجود تلاش‌های محققان در سراسر دنیا همچنان دارو و واکسنی علیه ویروس کرونا پیدا نشده است و مدافعان عرصه سلامت باید همچنان در خط مقدم مقابله با کرونا هوشمندانه بازی کنند و مراقب باشند تا در لحظه آخر گل نخوریم و تمام زحمات به هدر نرود، امروز مردم قدرشناس خدمات کادر درمانی بیمارستان‌ها هستند و بیش از گذشته نسبت به سختی کار آنها و خدماتی که این قشر برای جامعه دارد، آگاه شده‌اند و گویای این سختی‌ها و خدمات تصاویر و فیلم‌هایی است که در فضای مجازی دست‌به‌دست می‌شود.

قطعا ملت ایران هیچگاه نام و یاد پزشکان و پرستارانی که این روز‌ها جان خود را فدا کردند و در مسیر دفاع از سلامت ملت ایران به شهادت رسیدند را فراموش نخواهند کرد. بدون شک این ایثار و از خودگذشتگی مثال‌زدنی سپیدپوشان سلامت در مبارزه با کرونا که از جان خود برای حفظ سلامت هموطنان گذشتند، هرگز از یاد ملت ایران نمی‌رود و همه قدردان زحمات مدافعان سلامت هستند، هرچند که این مدافعان سلامت بی چشم داشت و جان بر کف در مراکز درمانی خدمت کردند، اما باید نهاد‌های اجرایی این زحمات را به نوعی جبران کنند نه اینکه با برخی رفتار‌ها خستگی‌ها به تن مدافعان سلامت باقی بماند.

حالا شماری از مدافعان سلامت مثل پرستاران و مهندسان پزشکی از قرارداد‌های ۸۹ روزه کرونایی گلایه دارند چرا که پس از خدمت در میدان سخت مبارزه با  کرونا بیکار خواهند شد در حالی که جانشان را برای نجات بیمار کرونایی به دست گرفته بودند.

احمد مسلمی رئیس هیات‌مدیره انجمن صنفی متخصصین تجهیزات پزشکی کشور گفت: پس از شیوع کرونا مهندسان پزشکی هم مثل پزشکان و پرستاران در خط مقدم مقابله با کرونا حضور داشتند، باید توجه داشت که کرونا دارو و درمانی ندارد و بیشترین اثربخشی را در درمان کرونا تجهیزات پزشکی بیمارستان‌ها داشت و مهندسان پزشکی بر بالین بیماران باید تجهیزات را آماده می‌کردند و در سرپا نگه داشتن تجهیزات از جان خود مایه گذاشتند.

وی افزود: مقرر شده بود که شماری از پزشکان، پرستاران و مهندسان پزشکی وسایر گروه های مورد نیاز در دوران کرونا استخدام شوند چرا که نیاز به کادر درمان افزایش چشمگیری داشت و در همین زمینه برخی دانشگاه‌های علوم پزشکی به شماری از مهندسان پزشکی وعده استخدام شرکتی دادند و این مهندسان پزشکی در خط مقدم مقابله با کرونا به بیماران خدمت رسانی کردند، تاکنون حداقل ۱۴ نفر از مهندسان پزشکی درگیر کرونا و بستری شدند و انتظار این است که حقوق و مزایایی که در قالب پاداش یا بودجه‌هایی کرونایی در نظر گرفته شده بود، پرداخت شود اما متاسفانه حق و حقوق مهندسان پزشکی مثل سایر گروه‌ها پرداخت نشده است و انتظار داریم این مورد اصلاح شود.

رئیس هیات‌مدیره انجمن صنفی متخصصین تجهیزات پزشکی کشور ادامه داد: به برخی مهندسان پزشکی وعده استخدام قراردادی یا شرکتی دادند و مهندسان پزشکی هم با این وعده ها شروع به کار کردند و پس از اینکه مدتی از خدمت رسانی به بیماران گذشته بود، قرارداد‌هایی که به دست مهندسان پزشکی رسید، ۸۹ روزه بود، این در حالی است قول استخدام شرکتی و قراردادی داده بودند و این به لحاظ اخلاقی درست نیست چرا که این مهندسان پزشکی جان خود را کف دستشان گرفتند و در دوران بحران کرونا با خدمت در حوزه تجهیزات پزشکی بیمارستانی به درمان بیماران کرونایی کمک کردند.

مسلمی افزود: مهندسان پزشکی دستگاه‌های آلوده کرونایی را سرویس و تعمیر می‌کردند به عنوان مثال یک هزار بیمار با ونتیلاتور تنفس می‌کردند و این ونتیلاتور نیازمند سرویس بود و مهندسان پزشکی وظیفه سرویس و تعمیر را به عهده داشتند و به دلیل تماس مستقیم با دستگاه‌ها جانشان در خطر بود، ما انتظار داریم وزارت بهداشت این جان فشانی مهندسان پزشکی در بیمارستان‌ها را مورد توجه قرار دهد و حق و حقوق مهندسان پزشکی را پرداخت کند و مهندسان پزشکی در خط مقدم قمابله با کرونا مثل سایر گروه‌ها به صورت قراردادی یا شرکتی جذب شوند چرا که این مهندسان پزشکی در دوران سخت کرونا به مردم خدمت رسانی کردند.

وی تصریح کرد: اگر مشکلات مهندسان پزشکی همچنان ادامه داشته باشد مهندسان پزشکی نمی‌توانند آن گونه که باید به مردم در بیمارستان‌ها خدمت رسانی کنند و نظام سلامت دچار آسیب خواهد شد چرا که مهندسان پزشکی دل سرد می‌شوند و انگیزه‌ای برای فعالیت در این رشته پیدا نمی‌کنند.

پیش از این بحث استخدام ۸۹ روزه پرستاران مطرح شده بود و سخنگوی وزارت بهداشت اظهاراتی داشت.

کیانوش جهانپور سخنگوی وزارت بهداشت درباره سرنوشت استخدام قرارداد ۸۹ روزه، گفت: زمانی قرار شد کسانی که اشتغال نداشتند در قالب قراردادهای ۸۹ روزه به کار گرفته شوند. این قراردادها کاملا قانونی است اما به لحاظ حقوقی هیچ الزامی برای تمدید آن وجود ندارد و پس از اتمام ۸۹ روز طرفین می‌توانند دیگر با یکدیگر همکاری نکنند. البته با دستور وزیر بهداشت و شخص رئیس جمهور با توجه به اضافه شدن این عزیزان به گروه‌های درمانی قرار شد در صورتی که مجوز استخدامی صادر شود، اولویت با این افرادی باشد که به شکل ۸۹ روزه در بحران کرونا مشغول به کار شدند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان وی در پایان اضافه کرد: اینکه این قراردادها تمدید شود، در حدود اختیارات وزارت بهداشت نیست و نیازمند مجوزهای خود از مراجع مربوطه است. هیچ کس در قرارداد ۸۹ روزه اخراج نمی‌شود، این قرارداد تعامل طرفین برای انجام کار در ۸۹ روز است و در صورتی که شرایط برای ادامه همکاری وجود داشته باشد ادامه خواهد یافت. پس از صدور مجوز استخدامی این عزیزان جذب خواهند شد اما هیچکس قول خاصی به فرد خاصی نمی‌تواند بدهد.

پایان پیام/

مطالب مشابه