براکی تراپی یکی از روش‌های قدیمی درمان سرطان است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، حمیدرضا دهقان منشادی روز پنجشنبه با اشاره به پیشرفت‌های کشور در زمینه درمان سرطان با وجود تحریم‌ها و مشکلات موجود افزود: با وجود همه مشکلات، درمان سرطان در کشور دیگریک موضوع پیچیده نیست و نمونه‌های زیادی از درمان قطعی سرطان در کشور وجود دارد.

عضو انجمن رادیوتراپی آنکولوژی ایران ادامه داد: روش‌های درمانی متعددی برای درمان این بیماری که حدود ۲۵ درصد مرگ و میرهای جهان و ایران ناشی از آن است، وجود دارد. یکی از روش‌های قدیمی درمان سرطان که در حال حاضر پیشرفت‌های چشمگیری کرده و امید به بهبود را در بیماران افزایش می‌دهد براکی تراپی است. براکی تراپی به معنی درمان از راه نزدیک است. این روش قدیمی‌ترین روش پرتو درمانی است و سال‌ها پیش از رادیوتراپی به عنوان درمان سرطان‌ها شناخته شد، براکی تراپی مکمل درمان رادیوتراپی است و در برخی از موارد به عنوان تنها روش درمان برای بیماری سرطان مورد استفاده قرار می‌گیرد، این روش درمانی برای سرطان‌های پروستات، سر و گردن، سرطان‌های زنان، سرطان‌های پوستی، تومورهای چشمی و برخی تومورهای گوارشی مورد استفاده قرار می‌گیرد و می‌تواند امید به بهبود را در این بیماری‌ها بسیار افزایش دهد.

وی درباره روش‌های درمانی براکی تراپی گفت: برای انجام این درمان با توجه به پیشرفت های زیادی که صورت گرفته، روش‌های متنوعی وجود دارد. LDR  یا روش درمان با آهنگ آهسته و HDR یا روش درمان با آهنگ شدید دو روش درمانی براکی تراپی هستند که با توجه به نوع و زمان درمان متفاوت هستند. در روش درمانی LDR زمان درمان طولانی‌تر است، اما میزان دوز پرتو مورد استفاده کمتر است. در روش HDR پرتو مورد استفاده دوز بالایی دارد و زمان درمان به کمتر از یک روز کاهش پیدا می‌کند، تعداد جلسه‌های براکی تراپی در مجموع زیاد نیست و می‌توان با این روش مراحل درمانی را از ۳ تا ۱۳ جلسه انجام داد و این روش برای بیمارانی که از شهرهای دور یا خارج از کشور برای درمان به تهران مراجعه می‌کنند بسیار مفید است.

منشادی اظهار کرد: روش براکی تراپی این مزیت را دارد که ماده رادیواکتیو مستقیم وارد بدن بیمار می‌شود و نزدیک تومور قرار می‌گیرد. در نتیجه نتایج قابل توجهی در درمان انواع خاص سرطان‌ها دارد. براکی تراپی می‌تواند روشی در کنار رادیوتراپی خارجی باشد و این یعنی ما با استفاده از رادیوتراپی خارجی مناطق مختلفی که ممکن است تومور گسترش پیدا کرده باشد را درمان می‌کنیم و سپس با استفاده از براکی تراپی روی خود منطقه تومور که منشا بیماری بوده متمرکز می‌شویم. اگر توموری در نزدیکی نخاع یا بافت‌های حساس باشد با استفاده از روش براکی تراپی می‌توان بدون آسیب به نقاط حساس، بیماری را کنترل و درمان کرد، عوارض ناشی از درمان براکی تراپی زیاد نیست و در مقایسه با درمان‌های رادیوتراپی خارجی و شیمی درمانی که عوارض شدیدی چون ریزش مو و حالت تهوع دارند عوارض بسیار کمی دارد.

همچنین سید هادی مولانا روز پنجشبه درباره مشکلات ایجاد شده برای تامین قطعات دستگاه‌های رادیوتراپی برای ارائه خدمت به بیماران سرطانی به علت تحریم‌ها افزود: در حال حاضر امکان خرید قطعات و تجهیزات مورد نیاز برای دستگاه‌های مدرن رادیوتراپی که برای درمان سرطان با روش‌های جدید مورد استفاده قرار می‌گیرد وجود دارد، اما متاسفانه به دلیل تحریم‌های ناجوانمردانه آمریکا امکان پرداخت پول این تجهیزات وجود ندارد و همین مساله سبب شده دستگاه‌های رادیوتراپی گاهی با وقفه عملکرد نتوانند خدمات کمی و کیفی مطلوب را به برخی از بیماران ارائه دهند.

به گزارش ایرنا وی در پایان اضافه کرد: در حال حاضر توانسته‌ایم با استفاده از بهترین دستگاه‌های روز دنیا و دانش متخصصان ایرانی، درمان سرطان را وارد مرحله تازه‌ای کنیم و عوارض آن را برای بیماران سرطانی تا حد قابل ملاحظه‌ای کاهش دهیم، در حال حاضر با استفاده از روش IMRT به عنوان یکی از روش‌های نوین در خاورمیانه و جهان اثرپذیری درمان سرطان برای بیماران سرطانی به صورت قابل توجهی افزایش یافته، اما متاسفانه به دلیل تحریم‌های غیرانسانی آمریکایی‌ها، بیماران سرطانی نمی‌توانند داروهای مورد نیاز خود را که به نوعی مکمل درمان رادیوتراپی است، فراهم کنند و همین مساله نگرانی‌ها در مورد درمان این بیماری را در ایران افزایش داده است، با وجود همه تحریم‌ها و مشکلات توانسته‌ایم با همکاری متخصصان داخلی و داروسازان ایرانی بخشی از نیازهای دارویی بیماران را تامین کنیم و با استفاده از روش‌های جدید درمان سرطان نیز به نوعی تحریم‌های آمریکا را نه تنها کم اثر، بلکه بی اثر کنیم.

پایان پیام/

مطالب مشابه