۷ ساعت نفس‌گیر در اتاق عمل بیمارستان شهید چمران شیراز
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، جراح مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشکی شیراز روز پنجشنبه از انجام یک روش جدید جراحی پیچیده در ناحیه مهره دوم گردن و جمجمه برای نخستین مرتبه در ایران خبر داد و گفت: این رویداد مهم در بیمارستان شهید چمران شیراز پس از هفت ساعت تلاش با موفقیت انجام شد.

سید رضا موسوی ضمن تشریح این رویداد مهم علمی اظهار داشت:طی یک جراحی مهم حساس و پیچیده که به تخلیه تومور مهره اول گردنی (اطلس) در یک بیمار ۳۳ساله نیاز بود این مهره با جمجمه پیوند داده شود که این جراحی پس از هفت ساعت تلاش با موفقیت کامل انجام شد.

این عضو هیئت‌ علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به اینکه چنانچه این جراحی برای بیمار انجام نشده بود احتمال ایجاد اختلالات حسی و حرکتی و ناتوانی جسمی برای وی وجود داشت افزود: به دلیل گسترش یافتن این ضایعه و ناپایداری در ستون فقرات، تصمیم به اتصال جمجمه به مهره‌های گردنی گرفته شد و موفق شدیم با تعبیه ایمپلنت و کارگذاری بین استخوان کندیل جمجمه و مهره دوم گردنی  این جراحی پیچیده را برای این بیمار انجام دهیم و بیمار بتواند زندگی دوباره‌ای بدون درد را تجربه کند.

وی با بیان اینکه این جراحی پس از برداشتن ضایعه لیتیک مهره اول گردن و آزادسازی شریان ورتبرال انجام‌شده است گفت: امروزه در مجموعه دانشگاه علوم پزشکی شیراز این قابلیت وجود دارد که اساتید جراحی مغز و اعصاب این دانشگاه بتوانند این نوع بیماری را تشخیص دهند و در شیراز درمان شوند.

دکتر موسوی یکی از علائم‌های مهم این بیمار را درد این ناحیه گردن به همراه تب اعلام کرد وبیان داشت:این توده تخریبی استخوانی به دلیل اینکه در ناحیه حساس و محل عبور عروق و عصب مختلف مغزی قرار داشت بیمار را با درد شدید مواجه می کرد، انجام این روش جدید جراحی بسیار پیچیده و دشوار است و با موفقیت به انجام رسید.

 این عمل جراحی با نظارت دکتر مجید رضا فرخی جراح مغز و اعصاب و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز و همچنین تصمیم‌گیری نهایی با مشورت اساتید جراحی ستون فقرات دانشگاه در بیمارستان شهید چمران شیراز انجام شد. ایرنا

پایان پیام/

مطالب مشابه