بازگشایی سینما، تئاتر و مراکز فرهنگی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی از فردا
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، محسن فرهادی، در نشست خبری که در استودیو سلامت وزارت بهداشت و به صورت ویدئوکنفرانس با خبرنگاران برگزار شد، ضمن تبریک یکم تیرماه، روز ملی اصناف و تقدیر از همکاری های خودجوش اصناف در جهت کنترل اپیدمی کرونا در بدو شیوع ویروس در کشور، تصریح کرد: اکنون در آستانه بازگشایی تالارهای پذیرایی در شهرها و شهرستانهای سفید و زرد کرونا هستیم. همچنین، سینماها، تئاتر و مراکز فرهنگی از روز اول تیر ماه با رعایت پروتکل ‌های بهداشتی آغاز به فعالیت‌ خواهند کرد.

 وی افزود: معتقد هستم که ستاد ملی کرونا به صنوف و گردانندگان تالارهای پذیرایی، سینماها و تئاترها اعتماد زیادی کرده است؛ چراکه فعالیت سینماها، تئاتر و تالارهای پذیرایی، در گروی تجمع افراد است و به همین دلیل رعایت پروتکل ‌های بهداشتی در آنها از اهمیت بیشتری نسبت به سایر صنوف برخوردار است.

 فرهادی تاکید کرد: رعایت فاصله‌ گذاری ‌های اجتماعی یک تا دو متری در افراد خصوصا در تالارها اهمیت زیادی دارد. رعایت بهداشت فردی مثل ضدعفونی کردن دست‌ ها، گندزدایی و ضدعفونی سطوح مشترک در اولویت است. لازم است در این اماکن اجرای پروتکل‌ ها را جدی بگیرند و این فرصت را به سمت آزادی‌ های بیشتر برای کنترل و مبارزه با کرونا مغتنم شمارند. در مجموع خواهان همکاری مستمر اصناف با همکاران و بازرسان در سطح دانشگاه‌ های علوم پزشکی هستیم.

تدوین پروتکل بهداشتی زندان‌‌ها

معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، درخصوص پروتکل جدید وزارت بهداشت درباره رعایت موازین بهداشتی و مقابله با کرونا در زندان‌ ها، تصریح کرد: پروتکلی امروز در جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا ارائه شد، تحت عنوان پروتکل بهداشتی زندان‌ ها که با همکاری خوب سازمان زندان ها تهیه شده است و عمده ‌ترین نکات آن، همین فاصله ‌گذاری‌هاست و توصیه‌ ما به سازمان زندان‌ ها آن است که تا حد امکان و جایی که قانون اجازه می ‌دهد، زندانی ‌هایی که به مرخصی رفته‌ اند، همچنان از مرخصی استفاده کنند و در صورت مراجعه به زندان نیز فاصله گذاری ‌ها رعایت شود؛ به طوری که فضای مدیریت شده مترمربع نسبت به زندانی‌ ها افزایش یابد و نزدیک به دو تا سه برابر شود.

مهندس فرهادی افزود: با توجه به شرایط خاص زندان ‌ها، رعایت بهداشت فردی و موادغذایی و رعایت پروتکل‌ ها بسیار اهمیت دارد و لازم است جدی گرفته شود. همچنین، اگر شرایط بیماری برای زندانی بروز کرد، نسبت به اقدامات درمانی و قرنطینه کردن آنها اقدام شود.

وی گفت: از آنجا که این پروتکل با همکاری سازمان زندان‌ ها تهیه شده، امیدواریم مو به مو اجرا شود و شرایط امن و ایمنی را در زندان‌ ها داشته باشیم.

معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: متاسفانه همچنان پروتکل ‌ها کمتر رعایت می ‌شوند. در همین زمینه، جلسه‌ ای با وزارت صمت و اتاق اصناف داشتیم و خوشبختانه وزارت صمت و اتاق اصناف اعلام کردند که آماده ‌اند به بازرسان بهداشت محیط و حرفه ‌ای وزارت بهداشت در سراسر کشور کمک کنند.

وی گفت: هرچند سیاستمان پلمب و تعطیل کردن نیست، اما مجبوریم در مواقعی که پروتکل‌ ها خوب رعایت نمی ‌شوند، اقدام به تعطیلی واحد متخلف کنیم. نیروی انتظامی نیز قول به همکاری داده است. وزارت ارشاد نیز قول دادند از نظر رسانه ‌ای کار فرهنگی انجام دهند تا هم خدمت گیرنده و هم خدمت دهنده را راغب کنند داوطلبانه پروتکل‌ های بهداشتی را رعایت کنند. ازسیستم شهرداری به ویژه شهرداری تهران و همچنین، وزارت راه برای رعایت پروتکل‌ ها درخواست شد.

وی تاکید کرد: رعایت‌ پروتکل‌ های بهداشتی باید همکاری برون بخشی و در نهایت همکاری کل صنوف و مردم را به همراه داشته باشد، در غیر این صورت، شیوع کرونا وضعیت وخیم تری پیدا خواهد کرد.

تالارهای پذیرایی در مناطق قرمز، همچنان تعطیل

مهندس فرهادی همچنین در پاسخ به سوالی درخصوص احتمال بازگشت محدودیت‌ ها در فعالیت اصناف در مناطق قرمز کرونایی، عنوان کرد: قطعا یکی از علل مهم که یک شهر وارد وضعیت قرمز می‌ شود، عدم رعایت پروتکل‌ های بهداشتی و وجود تماس ‌های بیشتر است که مصداق آن می‌ تواند حضور در بازارها، پاساژها و تجمعات و مهمانی ها باشد. بازگرداندن محدودیت‌ ها در این مناطق به این صورت است که بازگشایی‌ های جدید به این مناطق نخواهد رسید. به عنوان مثال، در زمینه تالارهای پذیرایی در نقاط سفید و زرد بازگشایی می ‌شوند، اما کماکان تالارهای پذیرایی در مناطق قرمز بسته است. بنابراین، محدودیت ‌ها به دو صورت است؛ یا اجازه بازگشایی ‌های جدید داده نمی‌ شود و یا به سمت تعطیلی پیش می ‌رویم. روز پنجشنبه در جلسات روسای کمیته‌ های ستاد ملی کرونا این موضوع مورد بحث قرار گرفت و امروز هم حتما مورد بحث قرار گرفته و تصمیماتی در این زمینه اتخاذ شده است.

پلمب ۴۶۰۰ واحد صنفی متخلف طی دو هفته گذشته

وی در پاسخ به سوالی درخصوص وضعیت پروتکل‌ های بهداشتی در سفره‌ خانه و قهوه‌خانه ‌ها، گفت: در پروتکل‌ ها دقیقا به رستوران‌ ها و قهوه‌خانه‌ ها اشاره شده و در مصوبات ستاد ملی کرونا هم بر این موضوع تاکید شده است که این در محل‌ ها باید ضدعفونی دست، رعایت بهداشت فردی و بهداشت مواد غذایی را داشته باشند و بدون عرضه مواد دخانی باشند. صرف نظر از مضرات مواد دخانی در شرایط غیر کرونایی، در شرایط کرونا و از آنجایی که کرونا یک بیماری تنفسی است، عرضه مواد دخانی خصوصا قلیان می‌ تواند آسیب زیادی به سلامت فرد وارد کند. خصوصا می ‌تواند ایمنی بدن را ضعیف کند. همچنین شلنگ قلیان می ‌تواند به راحتی امکان انتقال کرونا را فراهم کند. بر همین اساس، تعداد زیادی از پلمب‌ های اخیر ما به واحدهای قهوه‌خانه ‌ای اختصاص یافته که قلیان و مواد دخانی عرضه می کردند؛ به طوری که طی دو هفته گذشته بیش از ۴۶۰۰ پلمب و تعطیلی واحدهای صنفی را داشتیم که بخش عمده آن به قهوه‌خانه‌ های عرضه کننده قلیان اختصاص داشته است.

چگونگی فعالیت مدارس

مهندس فرهادی در پاسخ به سوالی درخصوص برگزاری کلاس ‌های تابستانی در مدارس، بیان کرد: فعالیت مدارس از ۲۷ اردیبهشت ماه مجاز تلقی شد و برای برگزاری امتحانات نهایی نهم و دوازدهم هم مجاز شد، اما در زمینه پایگاه‌ های تابستانی، مدارسی که امکان برگزاری چنین پایگاه‌ هایی را دارند، فعالیت ‌شان را شروع می‌ کنند که هنوز هم آغاز نشده و از اواسط یا اواخر تیرماه اگر شرایط رعایت پروتکل‌ های بهداشتی مربوطه را داشته باشند، می ‌توانند این اقدام را انجام دهند، اما پیش از آن هماهنگی‌ هایی را با وزارت آموزش و پرورش خواهیم داشت.

وی درخصوص بروزرسانی پروتکل ‌های بهداشتی، گفت: بروزرسانی پروتکل‌ های بهداشتی روز و تاریخ ندارد و هرجایی که فکر کنیم بروزرسانی لازم است، وارد عمل می ‌شویم. قبل از اینکه بازگشایی سینماها و تئاتر در دستور کار ستاد قرار گیرد، با تعدادی از هنرمندان و همکاران صدا وسیما پروتکل‌های مربوطه آن را بروز رسانی کردیم. طبیعتا اگر لازم باشد، می‌ توانیم پروتکل‌ هایمان را بروز رسانی کنیم. هیچ محدودیتی در این زمینه نداریم.

پروتکل دفن متوفیان کرونا

مهندس فرهادی درخصوص غسل و تطهیر فوت ‌شدگان ناشی از کرونا و تحویل جنازه ها و جداسازی قبرستان‌ های متوفیان کرونا، گفت: در مورد دفن متوفیان کرونا، پروتکل‌ هایی را بارگذاری کردیم که در سه ورژن مختلف بروز شده است. بر اساس آخرین ورژن که با همکاری وزارت کشور و آرامستان ‌ها انجام شد، از آنجایی که سیستم کفن و دفن ما مبتنی بر غسل و کفن است، ‌در آن پروتکل نکات لازم نوشته شده است. از جمله اینکه افرادی که به عنوان غسال فعالیت می کنند و تمام کسانی که در مسیر حمل و نقل جسد متوفی دخیل هستند، باید محافظت کامل داشته باشند. البته از نظر ما حتی در شرایطی که با فوتی ‌های معمولی مواجهیم هم این حفاظت باید رعایت شود.

تاکید بر دفع بهداشتی فاضلاب

وی افزود: در عین حال دفع بهداشتی فاضلاب مورد تاکید ما بوده است؛ چون باید این فاضلاب  مدیریت شود. میزان مواد و مشتقات کلره نیز در پروتکل درج شده است. بعد از این اقدامات، انتقال متوفی از یک شهر به شهر دیگر، از یک استان به استان دیگر و حتی به خارج از کشور با رعایت پروتکل ‌ها هیچ منعی ندارد. در زمان دفن فقط لازم است در زمانی که عمق آب زیرزمینی اجازه می ‌دهد، تا دو متر حفر شده، زیر متوفی آهک‌ پاشی شده و بعد از عملیات دفن، روی متوفی هم آهک ‌پاشی شده و دفن انجام شود. تحت هیچ شرایطی، اختصاص قبرستان مجزا و محل غسل مجزا ضرورتی ندارد و با رعایت این پروتکل هیچ منعی در دفن اجساد وجود ندارد.

مهندس فرهادی در پاسخ به سوالی درخصوص برگزاری حضوری برخی آزمون ‌ها، گفت: امروز قرار بود این موضوع در ستاد ملی کرونا مورد بحث قرار گیرد. در حال حاضر مناطق ما از نظر کرونا به سبز، سفید، زرد، نارنجی و قرمز تقسیم می‌ شود که قرار شد هر محدودیتی ذیل این تقسیم ‌بندی باشد و ابلاغ شود. پیشنهاد شده که برگزاری آزمون ‌های حضوری در مناطق قرمز ممنوع شود. البته در سایر مناطق هم توصیه می ‌کنیم که هر جلسه ‌ای یا آزمونی در صورت امکان، به صورت غیرحضوری و الکترونیک برگزار شود و درصورتیکه مجبور شویم به سمت برگزاری حضوری آنها برویم.

پایان پیام/

مطالب مشابه