مسئولیت بهداشت و درمان پایتخت به شهرداری واگذار می‌شود
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، ناهید خداکرمی درباره جلسه مجمع نمایندگان تهران با پیروز حناچی و ارائه مباحثی در مورد واگذاری مسؤولیت بهداشت و درمان شهر تهران به شهرداری، اظهار داشت: شورای شهر از ابتدای دوره پنجم فعالیت خود همواره بحث مدیریت یکپارچه شهری را مطرح کرده است و بر همین اساس همان زمان صحبت‌هایی با قاضی‌زاده هاشمی وزیر وقت بهداشت داشتیم که خدمات بهداشتی سطح یک به اداره کل سلامت شهرداری تهران واگذار شود.

وی افزود: در حال حاضر که نمایندگان مجلس این موضوع را مطرح کرده‌اند ما نیز از آن استقبال می‌کنیم چرا که این مسأله نه تنها برای تهران ضرورت دارد بلکه سبب صرفه‌جویی منابع اقتصاد سلامت هم می‌شود و مردم می‌توانند منطبق با نیازهای خود خدمات سلامت را دریافت کنند.

رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران ادامه داد: واگذاری خدمات اولیه حوزه سلامت همچنین خدمات اولیه آموزش و پرورش و مهدکودک‌ها به شهرداری تهران مطلوب و مناسب است و این موضوع در قالب مدیریت یکپارچه شهری می‌تواند نتایج مؤثری را به همراه داشته باشد.

خداکرمی با بیان اینکه بازنگری ساختار شهرداری از لحاظ سازمانی در حال بررسی است، گفت: در این بازنگری پیش‌بینی شده که اداره‌کل محیط زیست و سلامت تبدیل به معاونت ایمنی، محیط زیست و بهداشت شود و اگر بتوانیم از بعد قانونی در ساختار شهرداری‌ها تغییراتی را ایجاد کنیم این مسأله بسیار در جهت خدمات جامع‌تر به مردم مؤثر خواهد بود.

این عضو شورای شهر تهران بیان داشت: ‌اعتماد مردم به شهرداری‌ها و نهاد شوراها مناسب بوده و اگر بتوانیم موانع قانونی مربوط به مدیریت یکپارچه شهری را حل و فصل کنیم قطعا تحولی بزرگ در وضعیت شهرها، سلامت و محیط زیست شکل خواهد گرفت.

وی گفت:‌در صورتی که در حوزه شهرسازی و عمران نیز افراد بخواهند اقداماتی انجام دهند باید پیوست سلامت و محیط زیست را در نظر گیرند و اگر موضوعات بهداشت، ایمنی، آموزش و محیط زیست به شهرداری تهران واگذار شود به خواسته مردم جامه عمل پوشانده خواهد شد و رعایت پیوست‌های سلامت و محیط زیست در اقدامات مختلف بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد.

رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران خاطرنشان کرد: البته شرکت شهرسالم فقط امور درمانی پرسنل و نیروهای شهرداری را بر عهده دارد و ادغام آن در اداره کل سلامت چندان پسندیده نیست ولی اگر اداره کل سلامت امور سلامت و بهداشت عمومی شهر را مدیریت کند، بسیار حائز اهمیت خواهد بود.

خداکرمی با بیان اینکه در شرایط موجود که ویروس کرونا بروز و شیوع یافته نقش اداره کل سلامت بر مجموعه شهرداری تهران بسیار حائز اهمیت است، گفت:‌در حال حاضر اعضای شورای شهر و مدیریت شهری متوجه هستند که چقدر مدیریت شهری در حوزه سلامت مردم و پیشگیری از آسیب‌های مربوطه مهم است.

وی گفت: ‌آلاینده‌های محیطی و عوامل اجتماعی مرتبط با سلامت نیز از دیگر موضوعاتی محسوب می‌شود که مدیریت آن از عهده شهرداری تهران برمی‌آید و اگر همه این موضوعات به شهرداری‌ها واگذار شود تأثیر مثبتی در کیفیت زندگی افراد جامعه خواهد داشت.

رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران از اعلام آمادگی همکاری و مذاکره کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای شهر تهران جهت همکاری با کمیسیون سلامت مجلس جهت بررسی و انجام موضوع مدیریت یکپارچه شهری خبر داد و گفت:‌تشکیل کارگروه‌های ویژه مشترک در این زمینه سبب می‌شود که لایحه و طرح‌هایی آماده شود و موانع قانونی نیز برای این موضوع بر سر راه نباشد.

به گزارش فارس، عبدالحسین روح الامینی در جلسه اخیر مجمع نمایندگان تهران گفت: پذیرش مسوولیت بهداشت و درمان شهر تهران توسط شهرداری همانند بسیاری از کشورهای توسعه یافته حائز اهمیت است و  در صورت موافقت شهرداری و شورای شهر با این موضوع، پیشنهاد می‌شود کمیته سه جانبه‌ای از جانب دولت، کمیسیون بهداشت مجلس و شهرداری برگزار و نسبت به تدوین قانون جهت طرح در مجلس شورای اسلامی تشکیل شود. فارس

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.