سیاسی کردن شیوع کرونا باعث تشدید آن شده است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا) و به نقل از خبرگزاری دویچه‌وله، "تدروس آدهانوم گبریسوس"، دبیر کل سازمان بهداشت جهانی در جریان کنفرانس ویدئویی برای "اجلاس جهانی دولت‌ها" مستقر در شهر دبی گفت: رهبران کشورهای جهان نباید پاندمی کرونا را سیاسی کنند بلکه باید برای مبارزه با آن متحد شوند. سیاسی کردن شیوع کرونا باعث تشدید آن شده است.

وی افزود: پاندمی کرونا همچنان سرعت می‌گیرد و شمار مبتلایان به این ویروس در سراسر جهان رو به افزایش است.  سه ماه طول کشید تا شمار مبتلایان به ویروس کرونا در جران به یک میلیون تن برسد اما اخیرا یک میلیون تن تنها ظرف هشت روز به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند.

این اظهارات تدروس آدهانوم درحالی مطرح شد که تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در برزیل، عراق، هند و چند ایالت آمریکا افزایش یافته است.

وی که با انتقاد شدید دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا مواجه شده، گفت: بزرگ‌ترین تهدیدی که در حال حاضر با آن مواجه هستیم خود ویروس نیست بلکه عدم همبستگی جهانی و رهبری جهانی است. ما نمی‌توانیم با یک جهان دچار تفرقه، این پاندمی را شکست دهیم.

تدروس هرگز مستقیما به نام ترامپ یا این حقیقت که وی تهدید کرده حمایت مالی آمریکا از سازمان بهداشت جهانی را قطع می‌کند، اشاره نکرد.

ترامپ بارها از سازمان بهداشت جهانی به خاطر واکنش اولیه‌اش به شیوع پاندمی کرونا انتقاد کرده و این سازمان را به همدستی در پنهان کردن اطلاعات مربوط به ویروس کرونا متهم کرده است.

تدروس گفت: پاندمی کرونا نشان داد که در حقیقت جهان آماده نبود.

وی تصریح کرد: ما می‌دانیم که پاندمی کرونا بسیار فراتر از یک بحران بهداشتی است، این پاندمی یک بحران اقتصادی، اجتماعی و در بسیاری از کشورها سیاسی است. تاثیرات آن تا دهه‌های آتی احساس خواهد شد.

تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در جهان، تا صبح سه‌شنبه (۳ تیر) از مرز ۹ میلیون و ۱۹۲ هزار نفر عبور کرد و تعداد قربانیان این ویروس نیز از ۴۷۴ هزار نفر بیشتر شده است.

از نظر میزان شیوع کرونا همچنان آمریکا بدترین وضعیت را دارد و پس از آن برزیل در مقام دوم قرار دارد. آمار رسمی مرگ در اثر کرونا در برزیل به بیش از ۵۰ هزار نفر رسیده است.

آخرین آمار رسمی کرونا در آمریکا حاکی از ابتلای دو میلیون و دویست هزار نفر به بیماری کووید۱۹ و مرگ ۱۲۰ هزار نفر در اثر کروناست. منبع: سایت سازمان نظام پزشکی

پایان پیام/

مطالب مشابه