۱۸۸۰ واحد پلاسما از بهبودیافتگان کرونا جمع‌آوری شده است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، بشیر حاجی بیگی با اشاره به وضعیت اهدای خون در سه ماهه اول سال ۱۳۹۹، گفت: در سه ماهه ابتدایی سال ۱۳۹۹ میزان ۷۵۵ هزار و ۳۷۸ واحد خون و فرآورده‌های آن شامل گلبول قرمز فشرده شده، پلاکت و پلاسما در مراکز درمانی و بیمارستان‌های کشور توزیع شده است که نزدیک به ۲۱ درصد آن در بیمارستان‌های استان تهران مصرف شده‌اند.

وی افزود: همچنین در این مدت ۵۶۲ هزار و ۱۰۰ نفر جهت اهدای خون به مراکز انتقال خون در سراسر کشور مراجعه کرده‌اند که از این تعداد ۴۴۴ هزار واحد خون کامل اهدا شده است. البته ۱۱۸ هزار و ۱۰۰ نفر از مراجعه‌کنندگان نیز از اهدای خون معاف شده‌اند، طی این مدت ۶۷ هزار و ۳۹۹ نفر برای بار اول جهت اهدای خون به مراکز انتقال خون مراجعه کرده‌اند، همچنین در این سه ماهه ۲۲ هزار و ۸۰۷ نفر از بانوان یعنی ۵.۲ درصد اهدای خون انجام داده‌اند. در این مدت بانوان استان‌های خراسان جنوبی با ۸.۹ درصد، سیستان و بلوچستان با ۸.۶ درصد و بانوان خراسان شمالی با هشت درصد اقبال بیشتری نسبت به اهدای خون در کشور نشان داده‌اند.

سخنگوی سازمان انتقال خون ادامه داد: شاخص اهدای خون مستمر در کشور به طور میانگین ۵۶.۶ درصد بوده است، باید توجه کرد که استان‌های سمنان با ۷۵ درصد، همدان با ۷۰ درصد و یزد با ۶۶ درصد بیشترین میزان اهدای خون مستمر را در کشور داشته است. همچنین در سه ماهه نخست امسال استان‌های قم، البرز، تهران و مرکزی بیشترین مشارکت را در شبکه ملی خونرسانی کشور داشته‌اند. به این معنی که در حوزه ارسال خون به سایر استان‌های نیازمند در کشور کمک کرده‌اند.

حاجی‌بیگی گفت: ۳۴ درصد خون‌های اهدایی در کشور دارای گروه خونی O+ بوده است و تنها یک درصد خون‌های اهدایی AB- بوده است، همچنین شاخص اهدای خون بانوان در این سه ماه نسبت به مدت مشابه سال قبل یک درصد افزایش داشته است؛ به طوری که از ۴.۱ درصد در سال ۱۳۹۸ به ۵.۲ درصد در سه ماهه اول سال ۱۳۹۹ رسیده است، در سه ماهه نخست امسال در استان‌های خراسان شمالی و بوشهر شاهد رشد اهدای خون نسبت به مدت مشابه سال قبل بوده‌ایم. همچنین اهدای خون مستمر در استان گیلان، با ۱۰ درصد رشد و در آذربایجان شرقی با چهار درصد رشد مواجه شده است.

وی اظهار کرد: سه درصد از اهدا کنندگان خون در کشور در سنین ۱۸ تا ۲۰ سال و ۲۳ درصد در سن ۲۱ تا ۳۰ سال قرار دارند. همچنین ۵۰ درصد از اهداکنندگان خون در کشور بین سنین ۳۱ تا ۴۵ سال بوده و ۲۴ درصد از اهداکنندگان خون در کشور در سن ۴۶ تا ۶۰ سال، قرار دارند، در حوزه اهدای پلاسما نیز مردم استان‌های تهران، خوزستان، اصفهان، خراسان رضوی، گیلان، فارس و کرمانشاه اقبال بیشتری جهت اهدای پلاسما نشان داده‌اند. به طوری که بیشترین میزان اهدای پلاسما در استان‌های تهران، خوزستان و خراسان رضوی بوده است.

به گزارش ایسنا سخنگوی سازمان انتقال خون در پایان با اشاره به آخرین وضعیت اهدای پلاسمای بهبودیافتگان کووید-۱۹ در کشور گفت: در حال حاضر ۲۳۵۰ نفر از بهبودیافتگان بیماری کووید-۱۹ جهت اهدای پلاسما به مراکز انتقال خون مراجعه کرده‌اند که از این تعداد ۱۸۸۰ واحد پلاسما تهیه شده است، باید توجه کرد که در حال حاضر در ۲۲ استان شامل استان‌های مرکزی، اردبیل، کرمان، آذربایجان غربی، اصفهان، خوزستان، مازنداران، ‌ آذربایجان شرقی، گیلان، زنجان، قزوین، البرز، سیستان و بلوچستان، همدان، قم، یزد، خراسان رضوی، گلستان، سمنان، تهران، کرمانشاه و فارس طرح جمع‌آوری پلاسمای بهبودیافتگان بیماری کووید-۱۹ در حال انجام است.

پایان پیام/

مطالب مشابه