تست سرولوژی کرونا برای تشخیص و درمان بیماری کووید۱۹ اهمیتی ندارد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، مسعود مردانی درباره شرایط استفاده از تست سرولوژی کرونا گفت: تست سرولوژی کرونا برای تشخیص و درمان بیماری کووید۱۹ اهمیتی ندارد، تنها استفاده این تست‌ها برای بررسی وضعیت اپیدمی و اپیدمیولوژی است. بیماران با مشاهده تب و لرز، بدن درد، اسهال و... اگر تست سرولوژی "خونی" انجام دهند با تست صد درصد منفی روبرو می‌شوند و تنها پول خود را هدر می‌دهند. در مرحله تشخیص بیماری تست مولکولی یا PCR ارزشمند است و تست سرولوژی ارزشی برای تشخیص نخواهد داشت.

این متخصص بیماری‌های عفونی ادامه داد: آنتی‌بادی‌های علیه بیماری حداقل ۱۴ تا ۲۱ روز پس از بروز کووید_۱۹ در بدن ایجاد می‌شود، از این رو برای تشخیص بیماری موثر نخواهد بود، تست سرولوژی برای افرادی که بر اساس تشخیص‌ها به بیماری کرونا مبتلا بوده‌اند و می‌خواهند پس از بهبود مطمئن شوند بیماری‌شان واقعا کرونا بوده و یا ممکن است پس از مدتی مجددا به بیماری مبتلا شوند، موثر است. البته این تست در این شرایط نیز باید با تشخیص پزشک انجام شود. 

وی افزود: کیت‌های تست سرولوژی توسط یک شرکت دانش‌بنیان در کشورمان تولید می‌شود،‌ این کیت‌ها با قیمت مناسب در اختیار آزمایشگاه‌ها قرار گرفته است و هزینه انجام آن نیز حدودا ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار تومان است، یکی از مشکلات این است که فرد پس از انجام آزمایش اشتباه سرولوژی برای تشخیص کرونا که فایده‌ای هم نخواهد داشت و جواب منفی خواهند گرفت،‌ تصور می‌کنند به کرونا مبتلا نیستند و ممکن است با عدم رعایت نکات بهداشتی سبب انتقال ویروس به سایرین شوند. 

به گزارش ایسنا مردانی در پایان گفت: متوسط بستری مبتلایان به کرونا در بیمارستان طی چند روز اخیر افزایش داشته، تاکنون نه تنها تاثیر داروهای شیمیایی بلکه تاثیر داروهای طب سنتی نیز برای درمان کرونا به شکل قطعی ثابت نشده است؛ مطرح شدن مباحثی مانند نقش گلاب و... در درمان کرونا نمی‌تواند صحت داشته باشد، توصیه اول ما این است که مردم تا جایی که می‌توانند به عروسی نروند، در صورتی که مجبور هستند تنها کادوی خود را تقدیم کرده و به منزل بازگردند. رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی،‌ زدن ماسک،‌ عدم دست دادن و روبوسی کردن و ترک رفتارهای پرخطر می‌تواند سبب کاهش انتقال بیماری بین افراد شود.

پایان پیام/

مطالب مشابه